Czy wyprawka dla noworodka jest droga?

Wyprawka dla noworodka to zestaw podstawowych ubranek dostosowanych do pory roku. Ubranka te mają wystarczyć na pierwszy miesiąc życia maluszka czyli rzecz dotyczy rozmiaru 56 lub 62. Czy noworodek potrzebuje wielu ciuszków? Czy wyprawka początkowa to duży wydatek dla rodziców? Jak oszacować jej koszt?

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka

Wyprawka w wersji ekonomicznej

Załóżmy, że na początek maluszkowi starczy 6 sztuk body – zwykłych lub kopertowych. Te kopertowe będą droższe, ale za to bardziej praktyczne dla noworodka i prostsze w obsłudze dla rodziców. Postawmy na bawełniane, przyjemne w dotyku bodziaki, w których noworodek będzie wygodnie spał i czuwał. Przyjmijmy uśrednioną cenę 20 złotych za jedno body niemowlęce, co daje 120 złotych ze ustalony zestaw. Ponadto, body zestawiamy z półśpioszkami w takiej samej ilości. Półśpiochy są w podobnej cenie do bodziaków. To daje nam kolejne 120zł. Komplet body i półśpioszków to strój domowy, wygodny i codzienny, to tak zwana bielizna niemowlęca.

Co więcej?

Przydadzą się dwa komplety dresowe: bluza i spodnie. To dwa razy 60 złotych. Dresy posłużą w chłodniejsze dni, na spacery. Do spania świetnie nadają się pajacyki po 35 złotych za sztukę. Na początek wystarczą trzy pajacyki bo może okazać się, że ten rodzaj ubranka w ogóle nam nie odpowiada. Dodajmy, że pajacyki są wygodne bo rozpinają się od góry do dołu czyli pełna wygoda dla rodzica. Poza tym, dziecku nic nie podwija się, nie kłębi na pleckach. To dobrze wymyślone ubranko nie tylko dla noworodka.

Dodatki dla noworodka

W zależności od pory roku przydadzą się także skarpetki i rajstopki. Skarpetki kosztują około 6zł, a rajstopki to około 16 złotych za parę. Przyjmijmy, że noworodkowi wystarczą 3 pary skarpetek i 3 pary rajstop, co daje nam 18 złotych i 48 złotych. Dodatkowo, nie zapominajmy o czapeczkach kąpielowych – dwie sztuki to dwa razy 10 złotych. Ciepła czapka zimowa lub wiosenna to średnio 30-40zł. Bawełniane łapki niedrapki to 5 złotych za sztukę, ale dwie pary wystarczą. Ciepłe rękawiczki zimowe to około 20 złotych. Golfik na zimę zamiast szalika to 25zł.

Co podwyższa cenę wyprawki?

Tutaj obciążeniem jest kombinezon zimowy, kurtka wiosenna lub jesienna. To spory koszt. Trzeba liczyć się z ceną od 100-200 złotych. Generalnie zimowe ubranka są droższe niż te na lato. Potrzebne będą grubsze spodnie na jesienny spacer. Jeśli nie zdecydujemy się na kombinezon to strój noworodka nie obędzie się bez ciepłych paputków. Tutaj koszty wyprawki zaczynają rosnąć.

Wyprawka – tanio

Gotowy zestaw wyprawki dla leniwych to tania wersja składająca się z kaftanika, śpioszków, koszulki niemowlęcej, czapeczki kąpielowej i łapek bawełnianych. Bawełniany komplet z długim rękawem to koszt około 40 złotych. Teoretycznie 5 zestawów gotowych załatwiłoby sprawę rozmiaru 56 bez wersji z odzieżą wierzchnią zewnętrzną na spacery. Zauważmy, że w zestawie nie ma tak lubionego przez rodziców body. Z pewnością gotowy zestaw to z pewnością bardzo dobry pomysł na prezent dla noworodka, na przykład gdy idziemy z wizytą do koleżanki i jej nowo narodzonego dziecka.

Wyprawka dla noworodka – czy rodzice dadzą radę?

Body: 120zł

Półśpiochy: 120zł

Dresy: 120zł

Pajace do spania: 105zł

Skarpetki i rajstopki: 66zł

Czapki kąpielowe: 20zł

Czapka sezonowa: 40zł

Golik/szalik: 25zł

Łapki niedrapki: 10zł

Rękawiczki zimowe: 20zł

Kapciuszki: 20zł

Kombinezon sezonowy: 200zł

Wyprawka tak skompletowana daje nam kwotę 866 złotych na sam początek. To tylko ubranka – nie ma tu wózka, łóżeczka, pieluszek i kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *