Rampersy niemowlęce zwiastują wakacje

O rampersach napisano już wiele. Temat staje się szczególnie aktualny przed sezonem letnim, kiedy Mamy kompletują wyprawkę niemowlęcą na czas wakacji. Już od kwietnia sklepy zaopatrują się w najnowsze kolekcje letnich pajacy dla dzieci. Wtedy jest największy wybór ubranek letnich i można upolować perełki wśród ubranek dla dzieci.

Co takiego mają rampersy, czego nie mają inne ubranka niemowlęce?

Musicie się zgodzić, że zastępują cały strój dziecka. Wkraczają w miejsce body i krótkich spodenek lub sukienki i legginsów. Są lżejsze niż szorty z bodziakiem bez rękawków, czy body ze spódniczką lub bodosukienka niemowlęca. Zamiast dwóch ciuszków maluch wesoło bryka w jednym wygodnym ubraniu – jednoczęściowym stroju, bez dodatkowych warstw w okolicy pasa i pieluszki. Wiadomo, że dodatkowe warstwy latem w czasie upału są zbędne. Sprawiają, że dziecku jest za gorąco i narażone jest na powstawanie potówek. Przegrzanie jest nie tylko nieprzyjemne dla niemowlęcia, ale i niebezpieczne. Latem ważne jest odpowiednie nawodnienie dziecka, zabezpieczenie przed słońcem, i właściwie dobrane ubranie. Rampersy są właśnie ubrankami stworzonymi specjalnie na sezon letni. Są idealne na spacer, na czas zabawy, ale i na czas drzemki. Podobnie jak tradycyjne pajace niemowlęce zimą i jesienią, rampersy zastępują piżamkę latem. Podstawową zaletą rampersów jest to, że są jednoczęściowe. Warstwy ubranek, które zimą zapewniają komfort termiczny, latem przeszkadzają.

Przewijanie niemowlaka najłatwiejsze w rampersie

Gdy przychodzi czas na zmianę pieluszki, wystarczy rozpiąć wygodne zatrzaski w kroku rampersa i przewinąć maluszka. Niektóre pajacyki rozpinane są na całej długości, podobnie jak ich zimowe odpowiednimi z długimi nogawkami i rękawami. Inne modele mają zapięcie w kroku i na ramieniu lub pod szyjką. W tradycyjnym stroju dziecięcym na lato krótkie spodenki trzeba najpierw całkowicie zdjąć, a potem rozpiąć napki bodziaka. Jest trudnej, dłużej, i za gorąco. W rampersie malucha przewija się raz dwa! Wszystko leży jak ulał. Tkanina na plecach nigdy nie podwija się, nie kłębi, i dzięki temu nie przeszkadza bobasowi w drzemce, spacerze i zabawie. Niemowlę czuje się swobodnie i komfortowo.

Rampers niemowlęcy zapinany pod szyją

Wakacyjne wzory rampersów

Najbardziej klasycznym modelem pajacyka letniego jest model marynarski. Marynarskie szerokie pasy granatowo białe to najchętniej kupowane wzory rampersików. Projektanci mody dziecięcej dodają do bieli i granatu ulubione aplikacje kotwicy, muszelek, zwierząt żyjących w oceanie i morzu, i wszelkich bajkowych kapitanów. Całość ubranka prezentuje się niezwykle wakacyjnie i letnio. Kolekcja marynarska to ulubiona linia ubranek dla chłopców. Rampersy dla dziewczynek różnią się nie tylko kolorami, ale też i fasonami. Delikatne bufki na rękawkach i falbanki na nogawkach potrafią stworzyć fantastyczne modele pajacy dla dziewczynek.

Rampers niemowlęcy w marynarskie pasy

A skąd ta dziwna nazwa ubranka?

Rampersy to dziwny zbitek słów. Dziwny lecz skutecznie już zakorzeniony w języku polskim. Autor słowa połączył pieluchy pampersy z ramką. A ta z kolei w krawiectwie dziecięcym wiąże się z body ramką czyli body bez rękawków, body na ramiączkach. Rampers to połączenie body i pampersa. Słowo na dobre przyjęło się w Polsce około roku 2005, kiedy to projektanci mody niemowlęcej przestali używać określenia pajacyk letni w zamian proponując postępowego rampersika. Rampersy nigdy nie będą miały długich nogawek zakończonych stopką, ani długich rękawków. Lato i wakacje w szafie niemowlaka to zdecydowanie czas rampersa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *