Rozmiary niemowlęce – jak powstaje rozmiarówka dziecięca

Rozmiarówka dziecięca - jak wybrać rozmiar ubranka dla niemowlaka?

Kochani Rodzice, wiemy jak trudno jest wybrać rozmiar ubranka dla swojej pociechy, zwłaszcza jeśli kupujecie wyprawkę dla noworodka po raz pierwszy. Rozmiary niemowlęce mogą różnić się między sobą mimo tej samej nazwy. Jak połapać się w gąszczu oznaczeń producentów odzieży dla niemowląt i od razu wybrać prawidłowy rozmiar dla noworodka lub niemowlaka? Poznajcie tajemnice jakie skrywa rozmiarówka dziecięca. Dowiecie się, czym kierować się wybierając ubranka dziecięce.

Jaki rozmiar wybrać dla noworodka? Rozmiar ubranek dla najmłodszych dzieci

To chyba najczęściej zadawane przez młodych rodziców pytanie. Gdy malucha nie ma jeszcze na świecie, nie możecie ubranka dziecku przymierzyć i porównać z innymi ciuszkami noszonymi przez maluszka. USG wykonywane w czasie ciąży pokazuje tylko szacunkową wagę dziecka i wielkość. Często po porodzie okazuje się, że dziecko jest o wiele większe lub mniejsze. Łatwo pomylić się z rozmiarem.

Zakup wyprawki dla noworodka zaczyna się najczęściej od rozmiaru 56. Rozmiar 56 jest zdecydowanie najbardziej popularny na początek. Radzimy jednak zdecydować się na kupno części ubranek w rozmiarze 62, i części w 62. W ten sposób zwiększacie swoje szanse na trafienie w rozmiar. Rozmiar 50 cm dotyczy wcześniaków.

Jak powstaje tabela rozmiarów dziecięcych? Rozmiary ubranek dziecięcych

Producenci ubranek używają szablonów do każdego rozmiaru od 50 do 104 w przypadku odzieży niemowlęcej, dokładnie definiując rozmiary ubranek dla dzieci. Ubranka niemowlęce są krojone na podstawie tych szablonów. Szablony w zależności od preferencji krawcowych wykonane są z papieru lub z cienkiej drewnianej sklejki. Dokładne rozmiary szablonu są spisywane w formie tabeli rozmiarów dziecięcych.

Jeśli zastanawiacie się, jaki rozmiar ubranek kupić, porównajcie jaka ma być długość ubranka, obwód klatki piersiowej, obwód pasa, a jeśli ubranko jest z długimi rękawami – to także długość rękawa. Ubranka z krótkim rękawem nie mają podanych długości rękawa. Obwód klatki piersiowej ważny jest w przypadku body dla dzieci, kaftanika czy koszulki, t-shirtów dla niemowlaków na lato, bluzy dla niemowlaka. W przypadku pajacyków zwróćcie uwagę na długość całkowitą.

Warto wiedzieć, że materiał przyłożony do szablonu tnie ludzka ręka, która bywa nieco omylna, więc może zdarzyć się, że wielkość ubranka będzie lekko odbiegać od wielkości podanej w tabeli rozmiarów dziecięcych

Rozmiarówka niemowlęca – jak wybrać rozmiar ubranka?

Jeśli maluch nie jest już noworodkiem, czyli przekroczył czwarty tydzień życia, to znaczy, że stał się pełnoprawnym niemowlakiem, i z pewnością potrzebuje nowej garderoby. To moment, kiedy nowe rozmiary ubrań wkraczają do dziecięcej szafy. Wraz z drugim miesiącem życia zaczynacie zupełnie nową przygodę z rozmiarówką dziecięcą.

Macie już początkowe ubranka dla noworodka, więc znacie rozmiar początkowy. Rozmiary niemowlęce zaczynają się najczęściej od rozmiaru 62. Jeśli nie jesteście pewni rozmiarów ubranek, to wystarczy kupić rozmiar większy z puli danego producenta, lub zapytać w sklepie internetowym o dokładnie wymiary konkretnego ciuszka.

Musicie pamiętać, że zdarza się, że rozmiar 68 jednego producenta nie będzie takie sam jak rozmiar 68 innego. Rozmiarówka poszczególnych marek różni się od siebie. Dlatego, żeby uniknąć niepotrzebnego odsyłania ubranek, najlepiej trzymać się ciuszków jednego ulubionego producenta, którego rozmiarówkę już dobrze znacie.

Rozmiar ubranka a wiek dziecka

A może by tak połączyć wiek dziecka z rozmiarem ubranek niemowlęcych, i w ten sposób kupować nową garderobę dla maluszka? Zdecydowanie odradzamy ten sposób robienia zakupów ciuszków dziecięcych. Każde dziecko rośnie we własnym tempie, więc na przykład rozmiar 86 niektóre dzieci osiągną około pierwszego roku życia, a inne później. Kierowanie się wiekiem jest obarczone dużym błędem. Tym kryterium często kierują się osoby, które nie mieszkają z maluszkiem, a chcą zrobić mu prezent w postaci ubranka.

Czy mają inne wyjście? Tak! Mogą zapytać rodziców bobasa, jaki rozmiar nosi obecnie. Mogą też napisać do sklepu z prośbą o zmierzenie ubranka. Rozmiarówka dziecięca jest do okiełznania. Pomożemy wybrać odpowiedni rozmiar dla noworodków i starszych dzieci, i na wszelki wypadek zmierzymy ciuszki wybrane przez Was do wyprawki dla niemowlaka.

Jest także inne wyjście z sytuacji. Złożenie zamówienia w sklepie internetowym wiąże się z możliwością przymierzenia dziecku ciuszka w domu, i jeśli rozmiar nie odpowiada, odesłania do sklepu. Sklep internetowy daje możliwość porównania wymiarów ubrań w domu. Na płaskiej powierzchni połóżcie obecnie używane na przykład body niemowlęce, a następnie połóżcie na nim zakupione body i porównajcie, o ile większe są nowe ubrania.

Dlaczego rozmiar ubranek jest taki ważny?

Nieprawidłowo dobrane rozmiary ubrań to brak wygody niemowlęcia. Wyobraźcie sobie za krótki pajacyk niemowlęcy, body lub śpioszki, albo za małe skarpetki. Dziecko traci swobodę ruchów i czuje się skrępowane, ograniczone. Takiego braku komfortu należy za wszelką cenę unikać, kierując się informacjami, jakie podaje tabela rozmiarów, ale też własnym rozsądkiem, porównując wielkości poprzedniego ubranka. Starsze dzieci nie noszą już ubrań, które mają zastosowane ograniczenia, takie jak wszyte stopki. W ich przypadku problemem może okazać się za mały obwód klatki piersiowej lub ubranie za ciasne w pasie. Maluchy od razu odczują dyskomfort.

Najtrudniej trafić w rozmiar 56, rozmiar 62 lub 50 cm, bo początkowy rozmiar dla noworodków jest trudny do jednoznacznego określenia. Ubranka mogą okazać się zbyt duże i konieczny będzie zakup ubranek w mniejszych rozmiarach. Wielu rodziców zadaje pytanie o początkowe rozmiary, a nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo jedynie, że noworodki przeważnie noszą rozmiar 56 i 62, i z tych rozmiarów należy wybierać decydując się na ciuszki na pierwsze tygodnie życia.

Ponadto, lekko większe ubranko dla niemowląt starczy na dłużej. Pamiętajcie, że rękawki body, bluzki, kaftanika i pajaca zawsze można podwinąć, a przesuwanie się trochę za długich nogawek śpioszków, półśpiochów czy pajacyka zablokować nałożeniem na stopy malucha skarpetek.

Poczytaj jak wybrać właściwy rozmiar body dla niemowląt

Dowiedz się więcej o rozmiarze wyprawki dla noworodka

Zobacz jakie ubranka niemowlęce wybrać

Sprawdź, jaki rozmiar ubranek wybrać dla noworodka

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *