Wyprawka dla noworodka rozmiar

Wyprawka niemowlęca – dylematy Mamy i Taty – rozmiar 56 czy 62?

Gdy spodziewałam się pierwszego dziecka już po pierwszym trymestrze nie mogłam w żaden sposób powstrzymać się przed kupowaniem wyprawki. Szperałam w sieci i porównywałam naprawdę liczne listy z wyprawkami promowane na blogach, czy stronach parentingowych. Wyprawka dla noworodka to prawdziwe wyzwanie! Jaki rozmiar ubranek kupić? Gdy dziecko urodzi się duże, potrzebny będzie większy rozmiar ubranek. Gdy maluch będzie mniejszy, trzeba będzie dokupić mniejsze rozmiary ubranek. I tak oto stanęłam przed odwiecznym stale powracającym dylematem przyszłych rodziców; czy wyprawkę dla noworodka kupić w rozmiarze 56 czy 62?

Wyprawka dla noworodka lista – zakupy z listą mają sens

Zakupy jednak robiłam w porywach serca, choć z wydrukowaną rozsądną listą ubranek na początek złożoną w kwadracik gdzieś głęboko w torebce. Tak dla usprawiedliwienia, że jednak taka zupełnie nieprzygotowana do tego sklepu nie przychodzę.
Pamiętam to uczucie przed półką w sklepie, gdy jakiś pajacyk przemówił do mnie i nie było mowy bym bez niego opuściła sklep. Swoje łupy gromadziłam z namaszczeniem w komodzie dziecięcej. Łupów przybywało z miesiąca na miesiąc.
Kupowanie ubranek w najmniejszych rozmiarach sprawiało mi ogromną przyjemność Rozmiar ciuszków raz oscylował wokół stanowczego rozmiaru 56, a raz 62, z przewagą 56. Nie przywiązywałam jakoś szczególnie wagi to szacunkowej wagi dziecka pokazywanej podczas badań USG.

Jakie ubranka z listy wyprawki kupowałam na początek?

Kupowałam przede wszystkim wygodne zestawy takie jak body i półśpioszki do pary, trochę kompletów śpioszków i kaftaników, czapeczki niemowlęce i pajacyki. Body kopertowe zagościło na dobre w komodzie, kiedy przeczytałam artykuły o jego zaletach. Nie kupowałam natomiast żadnych bluz i dżinsów, spodni ogrodniczek. Takie ubranka wydawały mi się zbyt ciężkie, toporne dla tak maleńkiej istoty jak noworodek
Z cieplejszych ciuszków w mojej komodzie znalazły się sweterki – miękkie, nie gryzące, i grubsze półśpioszki polarowe i dzianinowe. Zaopatrzyłam się też w zimowy solidny kombinezon, gdyż dziecię miało przyjść na świat zimową porą. Nastawiłam się głównie na ubranka z długim rękawem. Kupiłam kilka sztuk body z krótkim rękawem jako podkoszulki do zakładania pod pajacyki niemowlęce. Wyszłam z założenia, że nie zaszkodzi mieć kilka sztuk w szafie.
Oczywiście, wybór ubranek, jaki będziecie chcieli kupić dla noworodka zależy od tego, czy dziecko urodzi się zima czy latem. Skupiłam się głównie na rozmiarze 56, uznając, że rozmiar 50 może być jednak za mały i dotyczy wcześniaków, natomiast rozmiar 62 ubranek dla niemowląt wydawał mi się zbyt obszerny i takich ubranek nagromadziłam niewiele.

Wyprawka dla noworodków rozmiarówka. Rozmiar 56 czy 62?

Urodziłam wielkoluda, za dużego na rozmiar 56 😉 Moja logistyka ubraniowa okazała się porażką na całej linii. Te wszystkie malutkie śliczności już na starcie okazały się za małe! Gdybym od razu wiedziała, jaki rozmiar ubranek wybrać, nie kupowałabym rozmiaru ubranek 56 w takiej ilości!

Liczni goście odwiedzający nowego członka rodziny dokładali się do tej porażki rozmiarowej przynosząc w prezencie zgodnie same ubranka, które na metce miały rozmiar 56. Obowiązywała zmowa rozmiarówki 56. W tym czasie mieliśmy w domu bardzo duże ilości nigdy nie użytych ciuszków 56. Powszechna wiedza dostępna w społeczeństwie mówi, że to rozmiar 56 należy kupić noworodkowi.

Rozmiar wyższy szybko kupowałam i ogarniałam po porodzie, powielając moje wybory z czasu ciąży, tylko w rozmiarze 62. Miałam już w domu te wszystkie śliczne ubranka dziecięce, więc dokładnie wiedziałam, czego szukam, jaka jakość mi odpowiada. Jeśli kupiony pajacyk 56 odpowiadał mi jakością materiału, i po praniu wyglądał tak samo, jak przed praniem, był starannie wykończony, a kolory nie zmieniły się w praniu, kupowałam taki sam ciuszek w rozmiarze 62. Kosztowna zamiana, ale konieczna. Rozmiar 62 starczył na pewien czas, ale już po około miesiącu trzeba było go zamienić na ubranka w rozmiarze 68.

Większość rodziców doświadcza takiej samej sytuacji jak ja. Celujemy ślepo w rozmiar, bo skąd mamy wiedzieć na pewno, jak duże urodzi się nasze dziecko. Ubranka rozmiaru 56, nieużywane ani razu, oddałam potrzebującym. Pierwsze tygodnie życia mój maluszek spędził w rozmiarze 62.

Rozmiary dla noworodka, a rzeczywistość

Nauczona doświadczeniem z pierwszej ciąży, przy drugiej zakupy celebrowałam podobnie, jednak z rozmiaru 56 zrezygnowałam całkowicie. Całą wyprawkę zaczęłam od rozmiaru 62, dodając na wszelki wypadek kilka sztuk rozmiaru 68. Taka mała zemsta na rozmiarze 56 😉 Lekarz ginekolog na każdej wizycie podczas badania USG podkreślał, że latorośl będzie wysoka i długa. Miałam więc dowód – medyczny – niezaprzeczalny!
A tymczasem nastąpiła powtórka z rozrywki. Do szpitala zabrałam swoje jakże przemyślane śpioszki i kaftaniki niemowlęce w rozmiarze 62. Za duże! I to sporo za duże! Maluch mógł zgubić się w tych ubrankach. W grę wchodził rozmiar 50/56, na który obraziłam się poprzednim razem. Szybkie zakupy wyprawki we właściwym rozmiarze spadły na Tatusia. I nie były to przemyślane i udane zakupy.

Czy da się przewidzieć rozmiar początkowy? Jak to było u Was? Udało się Wam skompletować idealną wyprawkę?

Mama Aga

Poczytajcie więcej o rozmiarówce dziecięcej
Jeśli macie więcej pytań to poczytajcie o tym, jak ubrać dziecko do snu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *