Czapeczki kąpielowe to niezmiernie popularne bawełniane okrycia głowy najmłodszych dzieci. Są idealne dla wcześniaka, dla noworodka, i dla najmłodszych niemowląt. Dlatego zawsze znajdują się obowiązkowo na liście wyprawki spisywanej jeszcze przed narodzinami maluszka. Mamy chętnie kupują je już podczas ciąży i kompletowania wyprawki dla noworodka w rozmiarach najmniejszych czyli rozmiarze 56 i 62. Przydają się dla bobasów z bujną czuprynką od urodzenia, jak i dla tych zupełnie włosów pozbawionych. Chronią delikatną główkę maluszka przed chłodem, przeciągami, wchłaniają nadmiar wilgoci po kąpieli. Warto zabrać je ze sobą już do szpitala, gdzie przydadzą się po porodzie zapewniając noworodkowi ciepło. W torbie szpitalnej nie zajmą dużo miejsca, a główka dziecka będzie chroniona bawełnianą tkaniną. Jeśli nie czujecie się pewnie z czapkami wkładanymi typu smerfetka, zabierzcie ze sobą tradycyjną klasyczną czapeczkę wiązaną.

Garderoba niemowlaka po kąpieli

Jak sama nazwa wskakuje, czapeczki takie najczęściej zakłada się dzieciom po kąpieli, dlatego nazwa przylgnęła do produktu na stałe, mimo, że nie tylko podczas kąpieli jest używany. Wilgotna skóra głowy potrzebuje bariery zabezpieczającej przed utratą ciepła, szczególnie w chłodniejsze pory roku, takie jak zima i jesień. Krótko mówiąc, czapeczki kąpielowe nie pozwalają niemowlęciu zmarznąć. Są strażnikami komfortu termicznego dziecka. Ich prosta konstrukcja wraz z wiązaniem sprawia, że nawet najbardziej początkujący rodzic jest sobie w stanie poradzić z jej zakładaniem. Czapki takie zawsze szyje się z czystej bawełny, najczęściej w jasnych, pastelowych kolorach, w formie jednolitej. Niektóre mają domieszkę elastanu. Wiązanie trzyma czapkę na miejscu, zapobiega przesuwaniu się. Oczywiście są też dostępne czapki smerfetki bez wiązania bo przyznajemy, że istnieje grupa niemowląt, która wiązania pod brodą nie akceptuje. Lekka tkanina czapki niemowlęcej szybko schnie, i po prasowaniu nadaje się do natychmiastowego użycia.

Czapka dla chłopca i dla dziewczynki

Nawet wśród czapeczek kąpielowych znajdziecie królestwo różu dla małych dziewczynek. Chłopcy odnajdą tradycyjny niebieski kolor. Najbardziej neutralnym kolorem pasującym dla obu płci dziecka jest kolor ecru. Najczęściej i najchętniej jednak kupowane są czapki w kolorze białym. Biel pasuje do wszystkiego, uzupełnia strój dziewczynki i chłopca. To najbardziej uniwersalny kolor na prezent dla noworodka. Czapeczkę warto dorzucić do kompletu body i śpioszków, które przyjaciółki przygotowują jako prezent na przyjęcie baby shower dla przyszłej Mamy i dziecka. Czapeczki kąpielowe są też składnikiem gotowych wyprawek sprzedawanych w przygotowanym zestawie. Te z gotowego kompletu są często wykończone ozdobną kroszetką przypominającą koronkę. Inne natomiast mają proste lecz staranne wykończenie. To dobry pomysł na dodatek do prezentu przynoszonego noworodkowi podczas pierwszych odwiedzin w jego domu po powrocie ze szpitala.