*) Cena przekreślona to najniższa cena oferty z 30 dni przed obniżką.

Raczkowanie to kolejny etap rozwoju niemowlęcia, bardzo oczekiwany i przynoszący sporą zmianę, i w dużej mierze wstęp do nauki chodzenia. To ważna faza, która u każdego malucha pojawia się w różnym czasie, zwykle jednak około 6-8 miesiąca życia. Niektóre dzieci okres raczkowania pomijają i od pełzania przechodzą od razu do chodzenia. Poprzez raczkowanie maluch ćwiczy koordynację, utrzymanie balansu, trenuje mięśnie. Od tej pory brzdąc patrzy na otaczający go świat z innego poziomu, innej perspektywy. Poza tym, teraz może samodzielnie, bez pomocy Mamy dotrzeć tam, gdzie chce. Ten ważny czas rozwoju dziecka wymaga także odpowiedniego zabezpieczenia domu. Ostre ranty mebli trzeba zabezpieczyć. Trzeba pamiętać, że niemowlak może ściągnąć obrus położony na stole, a wraz z nim wszystko co leży na stole, a to już o krok od nieszczęścia. Z dala od malutkich rączek trzeba umieścić rośliny doniczkowe, bo większość popularnych domowych kwiatów doniczkowych jest trująca. Ten etap zdecydowanie wymaga zabezpieczenia mieszkania, tak by było przyjaznym środowiskiem, w którym niemowlę może się swobodnie i w pełni bezpiecznie rozwijać.

Jakie ubranka przydadzą się podczas raczkowania?

Do raczkowania przydadzą się wytrzymałe rajstopki niemowlęce na nóżki oraz bezpieczne skarpetki z systemem ABS, który zapobiega ślizganiu się. Małe kolanka mocno szorują po podłodze podczas przemieszczania się więc przydadzą się solidne i ciepłe spodenki niemowlęce. Spodenki nie mogą dziecku spadać lub mieć zbyt długich nogawek. Podobnie jest z wygodnymi półśpioszkami. Należy bezwzględnie pamiętać o zabezpieczeniu terenu, po którym porusza się niemowlak. Zagrożenie stanowią na przykład obrusy, które może na siebie ściągnąć, niezabezpieczone gniazdka elektryczne. Szuflady warto zabezpieczyć specjalnymi akcesoriami prewencyjnymi, a na schodach zamontować barierkę ochronną. To czas, kiedy wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty powinny pozostawać poza zasięgiem bobasa, a także czas super czystej podłogi bo niemowlę wszystko wkłada do buzi. Zatem mopy w dłoń i przygotujmy obszar, po którym maluszek będzie swobodnie i bezpiecznie dążył ku kolejnemu skokowi rozwojowemu.

Jak projektuje się ubranka, w których niemowlak raczkuje?

Ciuszki na ten wyjątkowo ruchliwy czas powinny by wygodne dla dziecka, nie krępować jego ruchów. Powinny wspierać ruch. Nie mogą być też ciasne. System ABS na spodzie skarpet pozwala na hamowanie, uniknięcie poślizgu, ale także sprawne poruszanie się, odpychanie od podłogi. Podeszwy są najczęściej pokryte elementami silikonu, ażurowo gumowane. Spodnie dziecięce są odpowiednio miękkie w dotyku, dalekie od szorstkości, a gumka w pasie trzyma je na miejscu, pozwalając szkrabowi na swobodnie czworakowanie do celu. Trzeba przyznać, że spodenki raczkującego brzdąca muszą sporo znieść. Materiał, w miejscu gdzie znajdują się kolana niemowlaka jest narażony na ciągłe tarcie. Tkanina dresowa i ciepły miły welur podołają jednak zadaniu. Projektanci wybrali te tkaniny ze względu na ich wytrzymałość, i komfort jaki dają dziecku.