Jak ubrać dziecko do snu?

Jak ubierać niemowlaki do snuPrawdopodobnie masz wątpliwości czy dobrze ubierasz swoje dziecko na czas snu. To dlatego szukasz informacji na ten temat i porównujesz doświadczenia z innymi rodzicami. To bardzo ważne, by prawidłowo ubrać noworodka i niemowlę na drzemkę, bo od tego w pewnym stopniu zależy spokojny i długi sen.

Inne czynniki, które mają wpływ na sen to na pewno uczucie sytości, czyli czy maluszek jest odpowiednio najedzony, jego samopoczucie, czy jest chory czy zdrowy. Podczas infekcji dzieci z pewnością będą gorzej spały. Także w ciepłych miesiącach podczas upałów zasypianie może być utrudnione. I tutaj nic się nie da poradzić. Jednak na strój bobasa macie wpływ i na tym stroju do spania się skupmy. Dowiedzcie się, jak ubrać dziecko do snu.

Jak ubierać noworodka do spania?

W przypadku noworodka, w grę wchodzi jeszcze brak doświadczenia rodziców. Oto wracacie do domu po trudach porodu, szczęśliwi, ale zmęczeni. Świat oczekuje od Was zostania ekspertami w opiece nad noworodkiem w ciągu jednego dnia więc oczekuje się, że będziecie wiedzieli jak ubierać dziecko. Więc zaczynacie typowo, czyli od przegrzania dziecka, bo dorosłym zawsze wydaje się, że maluszkowi jest zimno.

Zakładacie więc wiele ubranek na biednego maluszka, i szybko poznajecie temat potówek, które na początku wyglądają jak choroba zakaźna wieku dziecięcego, jednak pediatra szybko uświadamia Was, że to zwykłe potówki. Oczywiście każdą anomalię lub wątpliwość związaną ze zdrowiem dziecka należy bezwarunkowo skonsultować z lekarzem. Przegrzanie dziecka ma jednak negatywne skutki, więc nie warto praktykować tego procederu.

Ubranka do spania dla noworodka

Ubieranie dziecka w każdym wieku uzależnione jest od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi. Dla noworodka mamy następujące propozycje, zakładając, że temperatura w pokoju dziecięcym wynosi około 21C:

  • pajacyk niemowlęcy rozpinany na całej długości z wszytymi stopkami (pod pajacyk zawsze można założyć body z krótkim rękawem lub body bez rękawków)
  • body kopertowe dla noworodka z długim rękawem i półśpioszki niemowlęce z wszytymi stopkami
  • kaftanik niemowlęcy i śpioszki
  • skarpetki nakładane na stopki ubranek w zależności od pory roku i temperatury
  • jeśli jest chłodniej możecie pokusić się o założenie czapeczki dla noworodka, czyli czapeczki kąpielowej. To czy założycie niemowlakowi czapkę zależy oczywiście tylko od Was, ale jeśli panują wahania temperatur, i nie masz pewności czy noworodkowi jest wystarczająco ciepło w główkę to rozważ czapeczkę z naturalnych materiałów w chłodniejsze miesiące. Komfort termiczny Twojej pociechy jest tutaj najważniejszy.

Co zrobić zanim zaczniecie ubierać dziecko do snu?

To prawda – ubiór dziecka ma znaczenie, ale warto zainteresować się również innymi czynnikami zewnętrznymi mającymi wpływ na to, czy optymalna temperatura jest zachowana.

Przed drzemką warto przewietrzyć sypialnię dziecka. Najlepiej sprawdzi się krótkie wietrzenie, tak by tylko wymienić powietrze w pokoiku. Wietrzenie przez długi czas odniesie odwrotny skutek. Chcecie przecież doprowadzić do szybkiej wymiany powietrza, a nie wyziębienia pokoju. Pomieszczenie, do którego wchodzicie z noworodkiem nie może być jednak wychłodzone po takiej czynności, więc lepiej odczekać trochę po wietrzeniu i sprawdzić temperaturę na termometrze wewnętrznym w pokoju dziecka.

Może warto rozpatrzyć włączenie oczyszczacza powietrza w pokoju, w którym śpi dziecko. Z czasem będziecie już doskonale wiedzieć jak ubierać dziecko do snu. Zanim przystąpicie do ubierania dziecka, zajmijcie się jego sypialnią, aby odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym układacie niemowlę do snu. Dostosowanie temperatury otoczenia i jakości powietrza, oraz ubioru dziecka do potrzeb niemowlęcia jest tutaj kluczowe.

Jak ubrać dziecko do snu zimą?

Pajacyk niemowlęcy do spaniaNiemowlę założy podobne ubranka do ciuszków dla noworodków z długim rękawem, ale jak ubrać starsze roczne dziecko do snu? Tutaj oczywistą odpowiedzią wydaje się być piżama dziecięca z długimi rękawkami. Wygodny zestaw bawełnianej bluzy z długim rękawem i spodni z długimi nogawkami wraz ze skarpetkami będzie tu odpowiedni. Długie spodnie mają gumkę w pasie i ściągacze na dole nogawek, by te nie podwijały się. Dziecko będzie czuło się w piżamce wygodnie.

Możecie kupić również pajacyki niemowlęce z rozmiarze dla rocznego dziecka, czyli w rozmiarze 80, 86, a nawet 92,98, i 104, świetne do snu zimą i zapewniające komfort termiczny. Niezależnie od wieku dziecka, skupicie się na ciuszkach wykonanych z najlepszych materiałów, czyli z bawełny.

Skarpetki muszą być w odpowiednim rozmiarze, nie za ciasne i rozciągliwe. Podczas rozwoju dziecka widzimy ciągłą zmianę rozmiarów, ale też rodzaju ubranek. Tutaj właśnie najlepszym przykładem są pajacyki i piżamki, które zależą od wieku dziecka.

Sprawdź, czy wybrać pajacyk czy piżamkę dziecięcą.

Ubieranie dziecka a pościel

Zimą większą uwagę przywiązuje się także do pościeli, a w szczególności do grubszej kołderki lub polarowego śpiworka. Ten drugi sprawdzi się dla dzieci jeszcze nie chodzących, bo raczkujący, pełzający lub chodzący bobas może nie tolerować śpiworka. Jednak trzeba przyznać, że jest on dobrym rozwiązaniem dla młodszych maluchów bo zapobiega rozkopywaniu kołderki. Znacie ten moment, kiedy wchodzi do sypialni dziecka i widzicie, że maluch sobie, a kołderka sobie:) Właściwie ubrać niemowlę – to dopiero sztuka!

Jak ubrać niemowlę do snu latem?

Rampersy niemowlęce do spania dla dzieckaNiby każdy rodzic wie jak ubierać niemowlę latem, i wtedy przychodzi fala upałów, i zaczynają się wątpliwości. Wysoka temperatura na zewnątrz utrudnia zasypianie i komfortowy sen. W przypadku niemowląt do wyboru mamy pomysłowe rampersy, które dziecko może założyć podczas letniej nocy z wysoką temperatura otoczenia. Rampersy niemowlęce mają krótkie rękawki i krótkie nogawki, a dodatkowo są ubrankami całkowicie rozpinanymi więc łatwo jest zmienić dziecku pieluszkę, zwłaszcza w upalne dni.

Dobrym pomysłem jest też ubieranie dziecka w body z krótkimi rękawami. Nie dopuszczajcie do przegrzania malucha.

W pokoju dziecka zapewne macie otwarte okno latem. W takim przypadku warto je zabezpieczyć dodatkową siatką chroniąca przed nieproszonymi gośćmi, takimi jak komary, pająki czy osy. Komary wyjątkowo potrafią uprzykrzyć maluszkowi sen i wybudzać z nawet najbardziej kolorowych snów, a tego nie chcemy.

Latem warto ubierać dziecko lekko, bo przegrzewanie dziecka nie jest ani przyjemne dla malucha, ani korzystne dla jego zdrowia. Starsze dzieci mogą założyć piżamki, które są kompletem koszulki z krótkim rękawem i do tego dokładamy luźne krótkie spodenki. W ubieraniu dziecka zawsze należy zachować rozsądek. Optymalna temperatura w pokoju bobasa, odpowiednio ubrane dziecko to klucz do sukcesu i wiedzy jak ubierać niemowlę na drzemki.

Poczytaj, jak skompletować wyprawkę dla noworodka na lato.

Czy ubierać niemowlę w śpiworki do spania?

Wróćmy jeszcze na chwilę do tematu śpiworków. Zastępują one kołderkę niemowlęcą i odniosły wielki sukces w świecie niemowlaków bo stosuje się je by maluch się nie odkrywał. Śpiworek całkowicie temu zapobiega.

Macie do wyboru wersje śpiworków na zimę i na lato. Zimowe wersje są uszyte z grubszego polaru, podczas gdy cienkie wersje letnie z muślinu lub grubiej tkanej tetry. Sprawdźcie sami, czy ten produkt Wam odpowiada i odpowiada na Wasze potrzeby, i czy tak chcecie ubierać dziecko do snu przy wysokich temperaturach na zewnątrz i w chłodniejsze pory roku. Odpowiedni strój założony pod śpiworek i sam śpiwór potrafią być duetem nie do pobicia.

Jak rozsądnie ubierać dziecko na drzemki?

Jeśli nadal zastanawiacie się jak ubierać dziecko do snu to pamiętajcie, że to Wy najlepiej znacie swojego maluszka, i w końcu nabierzecie wprawy w doborze strojów do spania na każdą porę roku. Wasz rozsądek w zupełności wystarczy. Najprostsza zasada to taka, że ubranka z długimi rękawami i spodnie posiadające długie nogawki to komplety na zimę, a krótki rękaw i spodnie z krótkimi nogawkami to propozycje na ciepłe dni.

Druga zasada to dostosowanie temperatury w pokoju dziecka. Następna mówi o wybieraniu cienkich, średniej grubości lub grubych materiałów w zależności od sezonu.

I najważniejsze: unikajcie przegrzewania jak ognia bo nie chcecie by nastąpiło obniżenie odporności niemowlaka. Jeśli w tej kwestii macie pytania lub wątpliwości zapytajcie pediatry na najbliższej wizycie kontrolnej.

Czy dziecko może spać przy otwartym oknie?

Taka sytuacja może zdarzyć się latem, kiedy temperatura na zewnątrz jest możliwa do zniesienia tylko nocą. W czasie, gdy upały dają w kość dorosłym i dzieciom, nocą pozostawiamy okna otwarte. Niemowlę odpowiednio ubrane do wakacyjnego snu i przykryte lekkim, muślinowym kocykiem będzie czuło się komfortowo przy otwartym oknie w sypialni. Jeśli Wam otwarte okno nie przeszkadza, to maluch też sobie poradzi. Pamiętajcie jednak o zabezpieczeniu okien przed komarami. Komary potrafią skutecznie zepsuć wszelkie korzyści płynące ze świeżego powietrza w domu.

Inna sytuacja będzie miała miejsce zimą, o czym już pisaliśmy wcześniej. Tutaj zasady są zupełnie inne. W okresie zimowym naprawdę warto wywietrzyć pokój niemowlaka przed snem i powinno się to robić regularnie. Niech będzie to intensywna, krótka wentylacja, która szybko wymieni powietrze w sypialni. Nie chcecie przecież obniżyć temperatury zbyt mocno i sprawić, że Wy i dziecko zmarzniecie.

Jak przetrwać upał z noworodkiem?

Ekstremalne upały zaczynają coraz częściej pojawiać się latem w Polsce. Wygląda na to, że musimy do niech przywyknąć, jako, że zmiana klimatu staje się faktem. Czas gorących dni i nocy jest ciężki dla osób dorosłych i dla dzieci. Ważne, by nie przegrzać noworodka. Lekki bawełniany rampers wystarczy do spania w domu. Tutaj nie pomogą jednak nawet najbardziej lekkie i przewiewne ubranka. Jeśli zastanawiacie się więc jak ubrać niemowlę do snu w upalną noc, to nie ma tu prostej odpowiedzi.

Sporą ulgę dziecku i Wam może przynieść również zastosowanie wiatraka w sypialni maluszka, pod warunkiem, że strumień powietrza nie jest skierowany bezpośrednio na dziecko. Takie ustawienie może wyrządzić więcej szkody dziecku, niż przynieść pożytku. Odczuwalny przepływ powietrza w pokoju, w którym śpi bobas, da uczucie wytchnienia od upału.

Jeśli zdecydujecie się na klimatyzację, to używajcie jej rozsądnie. Nie nastawiajcie zbyt niskich temperatur w domu, bo to prosta droga do kłopotów latem, która może przynieść dziecku i Wam przeziębienie.

Poczytaj także jak żyć z noworodkiem

Rymowanka dla dzieci Motyl i ważka

Wierszyk dla dzieci Motyl i Ważka

Przelatywała przez ogród ważka

I mówi biedronce, że to porażka,

Że tak dawno nie padało,

I że widocznie deszczowi się zaspało.

Biedronka przytakuje,

Bo coś ten deszcz rzeczywiście strajkuje.

Skarży się ważce na mszyce na różach,

Że w ogrodowych podróżach

Nie widziała tylu mszyc jednocześnie!

Zaatakowały też czereśnie.

Ważka mszycami jest żywo zainteresowana,

Ale że fruwa już od rana,

I nie do wiary!

Złapała aż trzy komary!

Musi odpocząć w cieniu liści.

A potem biedronkowe marzenia o wspólnym polowaniu na mszyce ziści.

Biedronka na to ucieszona

Poczuła się na odpoczynek zaproszona.

Tak razem na liściu przyjaciółki odpoczywały

I do uczty mszycowej się przygotowywały.

Ważka przysnęła licząc kropki biedronkowe,

A biedronka licząc skrzydełka ważkowe.

Po czym razem róże z mszyc uwolniły,

A może te mszyce im się tylko przyśniły?

Autor: Agnieszka Zas

 

Poczytaj dziecku krótki wierszyk o Szpakach

Czytaj głośno rymowankę o Krecie

Przeczytaj maluchowi rymowankę o Stokrotce

 

Wierszyk dla dzieci Narada szpaków

Rymowanka dla dzieci o naradzie szpaków

Zrobiły szpaki nie lada naradę

Pragnąc uzyskać bardzo ważną poradę.

Oto bowiem dojrzewają w sadzie czereśnie.

Czy to nie za wcześnie

By się udać na wspólnie biesiadowanie

I słodkich czereśni człowiekowi podbieranie?

Szpak Witold zawsze ma dobre rady,

A że nie szuka z człowiekiem zwady

Radzi wczesnym rankiem na czereśnie zlot zarządzić

By człowiekowi zbyt dużych szkód nie wyrządzić.

Szpak Zbyszek znany ze swej porywczości

Przypomniał, że czereśnia ma nieproszonych gości.

Zamieszkał na niej strach na wróble.

Trochę taki człowieka dubler.

Lecz szpak nie wróbel

I szybko pozna niestraszny bubel.

Szpak Zbyszek radzi się nie przejmować

I w soczystych czereśniach zanurkować.

Szpak Marian jest oburzony,

Że szpaczy gatunek do takich narad jest zmuszony.

Od dawna przecież owocami dzielił się człowiek ze szpakiem

I owszem czasem kończyło się to czereśni brakiem,

Ale agrest i wiśnie bracia szpaki oszczędzały

I człowiekowi jakiś zapas zawsze zostawiały.

Dyskusjom nie było końca,

Aż usłyszały szpaki wiadomość od ptasiego gońca.

Wróbel Antek przyfrunął z nowiną,

Że słuch wszelki o czereśniach zaginął.

Podobno inna szpacza drużyna

Lecąca od strony Cieszyna

Wyjadła wszystkie owoce.

I tylko strach na wróble został sam i na wietrze terkoce.

Autor: Agnieszka Zas

 

Poczytaj dziecku rymowankę o motylu i ważce

Rozmiary niemowlęce – jak powstaje rozmiarówka dziecięca

Rozmiarówka dziecięcaKochani Rodzice, wiemy jak trudno jest wybrać rozmiar ubranka dla swojej pociechy, zwłaszcza jeśli kupujecie wyprawkę dla noworodka po raz pierwszy. Rozmiary dziecięce mogą różnić się między sobą mimo tej samej nazwy. Jak połapać się w gąszczu oznaczeń producentów odzieży dla niemowląt i od razu wybrać prawidłowy rozmiar dla noworodka lub niemowlaka? Poznajcie tajemnice jakie skrywa rozmiarówka dziecięca.

Jaki rozmiar wybrać dla noworodka?

To chyba najczęściej zadawane przez młodych rodziców pytanie. Gdy malucha nie ma jeszcze na świecie, nie możecie ubranka dziecku przymierzyć i porównać z innymi ciuszkami noszonymi przez dziecko. USG wykonywane w czasie ciąży pokazuje tylko szacunkową wagę dziecka i wielkość. Często po porodzie okazuje się, że dziecko jest o wiele większe lub mniejsze. Łatwo pomylić się z rozmiarem. Zakup wyprawki dla noworodka zaczyna się najczęściej od rozmiaru 56. radzimy jednak zdecydować się na kupno części ubranek w rozmiarze 62, i części w 62. W ten sposób zwiększacie swoje szanse na trafienie w rozmiar.

Jak powstaje tabela rozmiarów dziecięcych?

Producenci ubranek używają szablonów do każdego rozmiaru od 50 do 104 w przypadku odzieży niemowlęcej. Ubranka niemowlęce są krojone na podstawie tych szablonów. Szablony w zależności od preferencji krawcowych wykonane są z papieru lub z cienkiej drewnianej sklejki. Dokładne rozmiary szablonu są spisywane w formie tabeli rozmiarów dziecięcych. Jednak materiał przyłożony do szablonu tnie ludzka ręka, która bywa nieco omylna więc może zdarzyć się, że wielkość ubranka będzie lekko odbiegać od wielkości podanej w tabeli rozmiarów dziecięcych.

Rozmiarówka niemowlęca – jak wybrać rozmiar ubranka?

Jeśli maluch nie jest już noworodkiem, czyli przekroczył czwarty tydzień życia, to znaczy, że stał się pełnoprawnym niemowlakiem i z pewnością potrzebuje nowej garderoby. Macie już początkowe ubranka dla noworodka więc znacie rozmiar początkowy. Wystarczy kupić rozmiar większy z puli danego producenta. Musicie pamiętać, że zdarza się, że rozmiar 68 jednego producenta nie będzie takie sam jak rozmiar 68 innego. Dlatego, żeby uniknąć niepotrzebnego odsyłania ubranek najlepiej trzymać się ciuszków jednego ulubionego producenta, którego rozmiarówkę już dobrze znacie.

Rozmiar ubranka a wiek dziecka

A może by tak połączyć wiek dziecka z rozmiarem ubranek niemowlęcych i w ten sposób kupować nową garderobę dla maluszka? Zdecydowanie odradzamy ten sposób robienia zakupów ciuszków dziecięcych. Każde dziecko rośnie we własnym tempie, więc na przykład rozmiar 86 niektóre dzieci osiągną około pierwszego roku życia, a inne później. Kierowanie się wiekiem jest obarczone dużym błędem. Tym kryterium często kierują się osoby, które nie mieszkają z maluszkiem, a chcą zrobić mu prezent w postaci ubranka. Czy mają inne wyjście? Tak! Mogą zapytać rodziców bobasa jaki rozmiar nosi obecnie. Mogą też napisać do sklepu z prośbą o zmierzenie ubranka. Rozmiarówka dziecięca jest do opanowania. Pomożemy!

Poczytaj jak wybrać właściwy rozmiar body dla niemowląt

Dowiedz się więcej o rozmiarze wyprawki dla noworodka

Zobacz jakie ubranka niemowlęce wybrać

 

 

 

 

 

 

 

Jak znaleźć humor na Święta Bożego Narodzenia?

Święta z dziećmi - wspólne przygotowania do Bożego NarodzeniaTen pośpiech, ten tłum, ten pęd. Czy macie wrażenie, że czas z roku na rok biegnie coraz szybciej? Kiedyś tydzień trwał 7 dni, a teraz trwa 2. Dopiero był poniedziałek, a już jest czwartek. Podobnie jest ze świętami Bożego Narodzenia. Wydaje się, że dopiero co malowaliśmy pisanki na Wielkanoc, a tutaj Wigilia puka już do drzwi. Co niektórzy znajdują nawet pierniki staropolskie pochowane po szafkach i zapomniane na rok cały. Jak w tym nieustająco pędzącym czasie znaleźć czas dla siebie i dziecka? Jak się zatrzymać i pokazać dziecku radość płynącą z tego czasu? Oto kilka prostych sposobów na bliski czas z maluchem i najlepsze Święta z dziećmi.

Jak przygotować Święta i nie zwariować? Podziel się obowiązkami

12 potraw, lśniące okna, błyszczący dom, spakowane prezenty, ciasta jak z żurnala – wymagania są spore. Deleguj zadania. Nie bierz wszystkiego na siebie. Dzieci mogą pomóc w przygotowaniach. Chociażby krojenie sałatki jarzynowej bezpiecznym plastikowym nożem pod nadzorem rodzica sprawi, że maluch poczuje się potrzebny podczas przygotować. Będzie ćwiczył krojenie, smakowanie pojedynczych jarzyn, i mieszanie łyżką. Oczywiście, zajęcie trzeba dopasować do wieku dziecka, ale zawsze można znaleźć prostą czynność, taką jak układanie klocków, pluszaków, która będzie dotyczyła najmłodszych dzieci. Ważne, że robicie to razem, wspólnie, bo liczy się właśnie ten wspólnie spędzony czas.

Włącz świąteczną muzykę i lampki

Trochę koloru i muzyki, i świat nie prezentuje się już tak szaro i ponuro. Wiadomo, że dzieci uwielbiają uczestniczyć w ozdabianiu domu. Wystarczy m tylko na to pozwolić. Pozwól dowolnie, a nie pod linijkę, ubrać choinkę. Dobrym pomysłem są naklejki na okna z postacią Mikołaja, bałwankami, śnieżynkami, choinkami, reniferami. A wszystko to w akompaniamencie świątecznych zimowych piosenek. Ozdobione okna będą się prezentowały świetnie ponieważ to właśnie dzieci je udekorowały.

Lampki choinkowe i święta z dziećmi

Świąteczne ubranka

Świąteczne piżamy, Mikołajowe pajacyki, body na Święta, kuchenne fartuszki z motywami bożonarodzeniowymi – to wszystko tworzy nastrój przed samymi Świętami. Kiczowate świąteczne sweterki stały się już tradycją w niektórych domach. Niektórzy świętują w eleganckich ubraniach, a inni wolą jednak podejść do tematu luźno i wygodnie, pojawiając się na spotkaniach rodzinnych w jaskrawym swetrze z wielką podobizną renifera Rudolfa. Każdy sposób jest dobry ponieważ jest to Twój sposób.

 

Poczytaj o innych sposobach nastrajania siebie i dzieci na Święta

Zobacz ubranka świąteczne dla noworodka i niemowlaka

Zaparcie u noworodka. Brak kupy u noworodka

Noworodek nie może zrobić kupyNa rodziców spada wiele nowych doświadczeń i obowiązków na początku ich drogi rodzicielskiej. Jednym z nich jest obserwacja kupy noworodka. Rodzice często martwią się, że wypróżnień jest zbyt dużo w ciągu doby lub martwi ich brak kupy u noworodka. Niepokój wynika z pewnością z braku doświadczenia, które będą nabywać z każdym nowym dniem z noworodkiem na pokładzie. Nic dziwnego, że najczęściej wyszukiwanym hasłem w przeglądarce internetowej jest właśnie brak kupy u noworodka. Wpisywane hasło świadczy o skali problemu i potwierdza, że rodzice mają wątpliwości od pierwszych dni po porodzie szukając pomocy również w sieci.

Jaka powinna być kupa noworodka? Brak kupy u noworodka.

Na pewno każda Mama pamięta zdziwienie na widok smółki czyli pierwszej kupy noworodka oddanej po porodzie. Jej czarny kolor i konsystencja zaskakują. Czynności higieniczne przy maluchu podczas usuwania smółki to prawdziwy chrzest bojowy jeśli chodzi o zmianę pieluszki. Niejednej z nas na ten pierwszy raz poszło całe opakowanie wilgotnych chusteczek. W tych pierwszych dniach poznajemy znaczenie powiedzenia i zdobywamy kwalifikacje w temacie: kupa po pachy. Kolejne kupki maluszka są już inne pod względem koloru i konsystencji. Zmienia się przecież dieta dziecka. Noworodek pije mleko mamy lub żywi się mlekiem modyfikowanym. Często kupka dziecka na piersi ma kolor musztardowy i jest raczej rzadka. Natomiast kupka dziecka karmionego mlekiem sztucznym może być gęstsza i może mieć ciemniejszy odcień. Wypróżnień jest naprawdę sporo – nawet do 10 razy dziennie. Jednak nie jest to z góry ustalona norma bo każde dziecko jest inne. Niektóre bobasy robią kupę co 2-3 dni, a w międzyczasie w pieluszce znajdziemy tylko mocz. Sucha pieluszka przez zbyt długi okres czasu w obrębie jednego dnia może być niepokojącym sygnałem bo dziecko może być odwodnione, i może nie spożywać odpowiedniej ilości płynów. Taka sytuacja jest zawsze powodem do kontaktu z lekarzem pediatrą.

Jak rozpoznać zaparcie u noworodka?

Liczy się tutaj nie tylko ilość wypróżnień. Należy regularnie kontrolować wagę dziecka i obserwować jego zachowanie. Rodzice sami najlepiej widzą, kiedy dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle i ewidentnie nie może zrobić kupki. Zaobserwować można prężenie się, puszczanie bąków, a brzuszek jest twardy i maluszek zanosi się płaczem. Nie pomaga noszenie na rączkach, odbijanie, ani masowanie brzuszka noworodka. Dyskomfort u dziecka widać gołym okiem. Ważne, żeby takie zachowanie skonsultować z lekarzem pediatrą i zasięgnąć profesjonalnej opinii. Najlepiej, żeby lekarz zobaczył i zbadał dziecko, aby niczego nie przegapić. Lekarz może zlecić badania krwi, badanie usg, lub wysłać dziecko do specjalisty. To, że noworodek nie robi kupki najczęściej martwi rodziców, a wątpliwości i lęki najlepiej rozwiewać w gabinecie lekarskim. I uwierzcie – wszyscy rodzice borykają się z takimi samymi problemami, pytaniami, wątpliwościami. Nie jesteście sami.

Do kiedy właściwie noworodek jest noworodkiem i kiedy staje się niemowlęciem

Zastanawiasz się co kupić na prezent dla noworodka? Przejrzyj nasze propozycje

Rymowanka dla dzieci Kret

Rymowanka dla dzieci KretKret

Nie róbmy afery,

Ale co to za trawnikowe kratery?

Czy to dżdżownicy kwatery?

Czy może biedronka przechowuje tam rowery?

Są już nie jeden, nie dwa, a cztery!

Jeż mówi, że to nornica.

Osa widziała, jak zając obok kicał.

Pies wywęszył nieopodal szczura.

Sroka przysięga, że to sprawka kocura.

Szerszeń zwala wszystko na karczownika.

No i co z tego wynika?

Kto wyjaśni te dziwne okoliczności?

Czy trawnik ma proszonych czy nieproszonych gości?

Kto przerywa zieleń trawnika

I ziemią jego połać przetyka?

Wtem z kopca czarny jegomość głowę wychyla

I rąbka tajemnicy uchyla.

Nazywam się kret i to moje kopce.

Widzę, że byliście w kropce.

Niechętnie się na powierzchni pokazuję,

Ale, że miłych Państwa szanuję,

Chętnie zamienię słów kilka z moimi współlokatorami,

Jako, że dzielimy ten sam dom całymi dniami.

Jeżyka chcę spytać o ślimaki i robale,

Bo ostatnio nie znajduję ich wcale.

Kota o humor zapytuję,

A u psa o nieszczekanie wnioskuję.

Srokę proszę o ciszę.

A do szerszenia już krótki list piszę.

Miło mi poznać Państwa osobiście.

Przepraszam, że tyle na mnie czekaliście.

Autor: Agnieszka Zas

Poznaj także bajkę o Jeżu i Kocie

Poczytaj dziecku bajkę o biznesie wśród owadów

Przeczytaj dziecku rymowany wierszyk o Kocie i Pudełkach

Wnioski z krótkiego wierszyka dla dzieci:

Ta krótka rymowanka może być startem opowieści o zwierzakach, których dziecko nie ma okazji oglądać codziennie. Kreta trudno spotkać podczas spaceru. Jego obecność potwierdzają kopce w trawniku. Opowiedz dziecku o krecie, jego zwyczajach. Wyjaśnij jak powstają kopce. Zróbcie razem popularne ciasto o tej nazwie. W Polsce krety są pod częściową ochroną gatunkową. Czarne futrzaki są bardzo nielubiane przez ogrodników.

Krótka bajka o biznesie wśród owadów

bajka dla dzieci o owadach

Owadzie interesy

Pająki z mrówkami się umówiły,

Że z pajęczych sieci szaliki na zimę będą szyły.

Były plany by poszerzyć biznes o czapki,

Ale za dużo much wpadło do pajęczej pułapki,

I nie starczyło nici na rozwój biznesu,

A mrówki nie chciały dokładać do interesu.

Pająki były odpowiedzialne za produkcję,

A mrówki za lokalną dystrybucję.

Pająki okazały się być uzdolnione,

Co udowodniły rzesze klientów zadowolone.

Sama biedronka w szerokim pajęczym szalu

Żegnała jesień bez żalu.

Ważka w lekkim kominie

Wiedziała, że zima szybko jej minie.

Osy pokupowały szalików po dwie sztuki.

Nieomal ubiegły je żuki,

Które szale w prezencie pozamawiały.

Lecz w ostatnim momencie zrezygnowały.

Z pewnych źródeł się dowiedziały,

Że te szale to pająki tkały.

Na nic były mrówek tłumaczenia,

Że producent jest bez znaczenia.

Zdecydowana większość pasikoników

Nabyła u mrówek komplet szalików.

Dochodowe przedsięwzięcie

Miało wśród owadów wzięcie.

Lokalną firmę doceniły,

I nawet polnym myszkom ją poleciły.

Okazało się, że na myszy idzie zbyt dużo tkaniny,

Więc mrówki anulowały mysie zamówienie z tej przyczyny.

Za rok planują poszerzyć asortyment o nauszniki,

Bo o nie pytały jesienią korniki.

Pająki chcą projektować także ciepłe skarpety,

Bo ciepłe skarpety chętnie kupują krety.

Plany i rozwój zostawiły na sezon zimowy,

Bo wtedy będzie czas na długie biznesowe rozmowy.

Autor: Agnieszka Zas

 

Przeczytaj także naszą rymowankę o zegarku i uciekającym czasie

Poczytaj dziecku wierszyk o kocie i pudełkach

Poczytaj bajkę o Sroce i Wronie

 

 

 

Rymowany wierszyk dla dzieci Zegarek

Wierszyk dla dzieci o Zegarku

Gonią wskazówki po tarczy zegarka.

Czy to do jakiegoś biegu przymiarka?

Gdzie się spieszy ta duża wskazówka?

Czy zapomniała do szkoły ołówka?

Ta mniejsza jakby spokojniejsza i wyciszona,

A może zatrzymała się zasmucona?

Czasem się zdołają spotkać i uścisnąć,

Ale ledwie zdążą na powitanie coś pisnąć,

Już trzeba zmykać,

Pełną godzinę domykać.

Duża już widać ma zadyszkę.

Nie mogła czekać i zostawiła małej fiszkę.

Mała odczyta za kwadrans niecały.

Duża pisze, że może o północy by się spotkały?

Duża zwykła się spóźniać o pięć minutek,

I z obwieszczeniem godziny ubiegł ją mały kogutek.

Kogut zazdrosny i z obiema o godziny konkuruje.

Czasem on, czasem zegarek godzinę głośno zwiastuje.

Czasu zawsze za mało, gdy jest potrzebny.

Kto go nie ma, ten prawdziwie biedny.

Wskazówki starają się jak mogą.

Jedna drugiej mówi: dogoń mnie, dogoń.

Gdy południa pora,

Kogut z obwieszczaniem czasu się upora.

Zdarza się, że bateria robi wskazówkom przerwy,

By im uspokoić skołatane nerwy.

Nie tracą jednak werwy,

I gonią nieustannie,

Czas odliczając bardzo starannie.

Autor: Agnieszka Zas

 

Wierszyk dla dzieci o kocie i pudełkach

Rymowanka dla dzieci o kocieMierzy kot wzrokiem i przelicza,

W głowie odejmuje i co nieco dolicza.

Czy zmieści się w małym kartoniku?

Pudełek, w których się zmieścił było już bez liku.

Małe, duże czy porwane,

Wszystkie zostały już przez kota wypróbowane.

Tym razem kartonik znacznie mniejszy jest niż kocia postura.

Dał kot próbnego do kartonika nura.

Zmieściła się lewa strona brzucha.

Nie schował łapek ani kociego ucha.

Zmiana pozycji daje poprawę z definicji,

Lecz gdy zmieściła się prawa strona kota i dwie łapy,

Kot ogona w pudełku już zmieścić nie potrafi.

Tego jegomościa trudno jednak wytrącić z równowagi,

Przyznając się zatem do sytuacji powagi

Kot kładzie ogon na samym pudełka spodzie,

Brzuch i łapy dając po obwodzie.

I nie jest w błędzie,

Kto myśli, że teraz kot wygląda jak kura na grzędzie.

Lecz kartonik już zdobyty!

Czyż ten kot nie jest niesamowity?

I znowu poszły w świat wieści,

Że kot się wszędzie zmieści.

Autor: Agnieszka Zas

 

Poczytaj dlaczego dzieci lubią nasze body ze zwierzętami