Krótka bajka dla dzieci Sroka i Wrona

Bajka dla dzieci Sroka i WronaGdy wrzesień październik przegania

I jesienny chłód ciepło poskramia,

Z wielkiego żółtego drzewa spadają orzechy,

Sprawiając ptakom wiele uciechy.

Pani sroka stała bywalczyni drzewa orzechowego

Znana jest z zachowania wielce natarczywego.

Upominał ją już gawron i kawka,

A dla niej nadal najważniejsza jest na zimę wyprawka.

Strąca orzechy i liście z drzewa.

Inne ptaki przegania, wyśmiewa.

Nie boi się kota bo wysoko lata,

A kot ogonem tylko ziemię zamiata.

Ona jest bliżej nieba.

Nic prócz orzechów do szczęścia jej nie trzeba.

Wrona od sierpnia na srokę obrażona.

Sroka nie wie za co i wielce zdziwiona.

Sójka już się nawet nie wtrąca w te ich awantury.

Kruk mówił, że poszło im o jakieś bzdury.

Sroka orzechy z wysokości upuszcza.

Dla myszy i nornic – tak przypuszczam.

Podobno umówiły się na podział zapasów,

Więc o co tyle hałasu?

A może to tylko plotka i pomówienia?

Czy sroka nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia?

Orzechów starczy i dla wrony, i dla sroki.

Może pewnego dnia razem polecą hen pod obłoki?

Autor: Agnieszka Zas

Krótka bajeczka dla dzieci o zwierzakach – podsumowanie

Krótka bajka dla dzieci to zawsze naprawdę dobry pomysł na spędzenie krótkiej chwili z dzieckiem tuż przed snem. Ale nie tylko. Starsze, mówiące już dzieci, mogą pytać o zwierzaki występujące w bajce, o ich zwyczaje. Dlaczego sroka czeka na orzechy spadające z drzewa? Po co upuszcza je z większej wysokości? Te pytania mogą paść w stronę rodziców, więc bądźcie gotowi by na nie odpowiedzieć i zaspokoić ciekawość pociechy.

Krótka bajka o ptakach w mieście – pytania dziecka i odpowiedzi mamy

Sytuacja przedstawiona w rymowance może mieć miejsce na skraju lasu, ale także w samym środku dużego miasta. Czy wiedzieliście, że sprytne ptaki nauczyły się zrzucać orzechy włoskie na asfaltową drogę, by wydobyć je z twardej łupiny? Dodatkowo, zauważyły, że jeśli orzech nie rozłupie się, a przejedzie po nim samochód – droga do sytego i smacznego wnętrza gotowa. Obserwując taką sytuacją od razu zauważycie, że sroki są bardzo odważne, i nie czekają długo po tym jak samochód odjedzie, tylko od razu podlatują do orzeszka aby ocenić sytuację. Jeśli orzech nie rozłupie się przy upadku z wysokości i nie przejedzie po nim samochód, sroki próbują jeszcze raz, i tak aż do skutku.

Przy drzewie orzechowym zawsze znajdziecie zainteresowanych posiłkiem: są ty wrony, gawrony, kawki, sójki, i tytułowe sroki. Czego nie zje z ziemi sroka, zostanie natychmiast wykorzystane przez gryzonie, które korzystają z resztek zostawianych przez ptaki. To wzajemny łańcuch zależności i pomocy.

Czy wiecie, że sroki są bardzo kłótliwe i potrafią wdać się awanturę z wronami właśnie o orzechy? Czasami aż lecą pióra. Przeganiają gołębie sierpówki i grzywacze, kłócą się zażarcie z wronami. Typowe awanturnice. Orzechów starcza dla wszystkich, ale sroki są bardzo asertywne i bronią swojego terenu pełnego smakołyków. Szczęśliwa sroka pilnuje upatrzonego drzewa i zaczepia inne ptaki, jeśli te zdecydują się skorzystać z orzechów.

W tej całej sytuacji przyczajony czeka kot – drapieżnik. Sroka musi dodatkowo uważać, bot kot gotów jest ją upolować, choć koty zdecydowanie wolą małe ptaszki, takie jak wróble, rudziki, i sikorki.

Po co czytać dziecku bajki?

Mama, która czyta dziecku nawet taką krótką bajkę rozwija wyobraźnię dziecka, podbija zasób słów, i uczy malucha o otaczającej przyrodzie. Nawet jeśli maluch jeszcze nie mówi, jest w wieku niemowlęcym, warto poświęcić chwilę na regularne czytanie dziecku na dobranoc, lub w czasie dnia. Dziecko będzie w stanie skupić się na tak krótką chwilę, i zdziwicie się gdy przy kolejnej wizycie w parku na spacerze pokaże Wam palcem jednego z bohaterów rymowanej bajeczki. Dodatkowo, w SzipSzop.pl mamy ogromny wybór niemowlęcych ciuszków ze zwierzątkami, a w szczególności body dla niemowląt na przykład z ptakami.

Pozytywne skutki bajeczki dla maluszka

Maluch słuchając bajki czytanej przez rodzica może pokazywać paluszkiem na ptaki na ubranku. Na spacerze postarajcie się odnaleźć skrzydlatych bohaterów rymowanki. Jeśli pogoda nie sprzyja, wyjrzyjcie przez okno i zobaczycie, że dookoła nas żyje mnóstwo zwierząt, które mają swoje zwyczaje, które warto znać. Dla nas dorosłych te zachowania w przyrodzie są doskonale znane, ale maluchy muszą się jeszcze tego świata przyrody nauczyć. Stańcie nieopodal drzewa (byleby nie w burzę) i obserwujcie co dzieje się w jego koronie. Sroka nie jest ptakiem pięknie śpiewającym – wręcz przeciwnie – wydaje z siebie skrzeczący dźwięk, który może zaciekawić dziecko. A może ułożycie razem piosenkę o sroce?

Krótkie bajki czyta się szybko, ale rozmowa na ich temat może trwać znacznie dłużej. Cały czas spędzony na czytaniu jest tego warty. Każde dziecko lubi gdy rodzic czyta mu przed snem, i jest wtedy szczęśliwe. W domu, gdzie rozbrzmiewa głos czytającego rodzina jest pełno miłości i troski.

Dla kogo jest bajka o ptakach?

Rymowanego wierszyka z przyjemnością posłucha mała dziewczynka i chłopiec. Krótka bajka rozwija podstawową wiedzę o zachowaniu ptaków na jesień, gdy orzechy włoskie zaczynają spadać na ziemię. Ciekawie jest obserwować przyrodę., warto na nią otworzyć oczy i serce.

Poczytaj dziecku przed snem naszą bajkę o Jeżu i Kocie

Dowiedz się, dlaczego warto czytać bajki dzieciom?

Jak żyć z noworodkiem?

Jak żyć z noworodkiemNiemowlak i Noworodek ma na imię Diametralna Zmiana. Niby to wiemy, ale dobitnie dowiadujemy się o tym po porodzie, bez okresu próbnego. Wskakujemy na głęboką wodę. I pojawiają się pytania: jak to wszystko ogarnąć? Jak zorganizować życie z niemowlakiem? Szukamy pomocy w sieci, sprawdzając czy inni też tak mają, czy przechodzą i czują to samo. I okazuje się, że tak! Potwierdzenie podobnej sytuacji u innych przynosi chwilową ulgę, ale zaraz potem wraca to samo pytanie: jak żyć z noworodkiem? Jak żyć z niemowlakiem? Czytaj dalej Jak żyć z noworodkiem?

Mity wokół autyzmu dziecięcego

Autyzm dziecięcy mityDiagnoza autyzmu narodziła się w roku 1943 dzięki amerykańskiemu lekarzowi Leo Kannerowi z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Leo Kanner to bez wątpienia pionier psychiatrii dziecięcej, który zaproponował taką nazwę w artykule naukowym. Objawy ze spektrum autyzmu można zaobserwować już u dzieci przed pierwszym rokiem życia. Najczęściej jednak do diagnozy autyzmu dziecięcego dochodzi po 2 roku życia, gdyż wtedy dzieci zaczynają w sposób widoczny dla otoczenia odbiegać od grupy rówieśniczej. We wcześniejszych okresach można wytłumaczyć pewne zachowania indywidualnym tempem rozwoju. A tymczasem może być to autyzm dziecięcy. Ponadto, na temat objawów autyzmu krąży szereg mitów. Mity wokół autyzmu narastały latami. Czas się z nimi rozprawić.

Autyzm dziecięcy – fakty i mity

W społeczeństwie pokutuje wiele mitów dotyczących autyzmu dziecięcego. Stwierdzenia powtarzane między ludźmi schematycznie utarły się jako prawdziwe, a są jedynie legendami przenoszonymi dalej. Tymczasem prawda jest zupełnie inna i swoje wątpliwości oraz przypuszczenia naprawdę warto zawsze przedyskutować z lekarzem.

Oto najbardziej popularne mity dotyczące autyzmu dziecięcego, z którymi na pewno spotkaliście się nie raz.

Autyzm u dzieci i patrzenie prosto w oczy

Dzieci z autyzmem nie patrzą drugiej osobie prosto w oczy. Jednak część osób autystycznych nawiązuje kontakt wzrokowy, choć kontakt ten jest uważany za niedostateczny bez nawiązania typowej komunikacji – kontaktu.

Autyzm u dziecka i kontakt z drugą osobą

W społeczeństwie krąży informacja, że dzieci autystyczne nie przytulają się i nie szukają kontaktu z bliskimi osobami takimi jak rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie. Tymczasem wiele dzieci przytula się do swoich najbliższych i opiekunów, a przytulone odwzajemniają uścisk. Podobno dzieci autystyczne żyją tylko w swoim świecie wycofane do własnej rzeczywistości. Mówi się też, że dzieci z autyzmem unikają kontaktów społecznych, co również nie pokrywa się z rzeczywistością. Owszem, będą osoby, które stronią od innych, ale nie można generalizować, że robią tak wszyscy autyści. Dzieci autystyczne nie unikają innych dzieci i nie są zawsze smutne. Lubią towarzystwo innych dzieci, choć nie zawsze wiedzą jak powinna wyglądać wspólna zabawa. Społeczeństwo widzi w nich samotników-indywidualistów, a ich matki obciąża zaburzeniami emocjonalnymi co nie znajduje odzwierciedlenia w realnym świecie.

Autyzm dziecięcy i rozwój mowy

To nieprawda, że dzieci autystyczne nie mówią. Często zauważa się późniejszy rozwój mowy postępujący w wolniejszym tempie. Mamy porównując swoje pociechy z ich rówieśnikami zauważają, że jest spora różnica w ilości wypowiadanych słów, zdań. Małe dzieci z autyzmem rozumieją mowę, ale nie mogą jej w pełni zrozumieć ze względu na brak systemu językowego i częste funkcjonalne zaburzenia słuchu. Mają one świadomość trudności jakie napotykają na swojej drodze, co komunikują opanowawszy mowę. Nieprawdą jest iż ich mowa jest monotonna bo potrafią świetnie naśladować wypowiedzi z otoczenia.

Autyzm dziecięcy – czy to prawda?

Dzieci autystyczne są kojarzone ze stereotypiami ruchowymi, a tymczasem one nie zawsze występują. Przykładowe stereotypie ruchowe to na przykład rytmiczne kołysanie się, kręcenie się wokół własnej osi, chodzenie na palcach, trzepotanie rękami, przy czym zachowania te mogą występować także o dzieci bez autyzmu. Dzieci autystyczne są postrzegane jako dzieci niepełnosprawne intelektualnie co nie jest prawdą. Jednak trzeba wspomnieć, że literatura przedmiotu podaje, iż u części dzieci może współistnieć to zaburzenie. Niektórzy mówią, że dzieci z autyzmem zmieniają się w efekcie rozwoju. Okazuje się jednak, że bez terapii zaburzenia pogłębiają się. Słyszy się, że dzieci z autyzmem nie mają żadnych zainteresowań i nic je nie ciekawi. To kolejny mit. Trzeba zaznaczyć w tym miejscu, że ich zainteresowania często bywają obsesyjne.

Autyzm u dziecka – diagnoza

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zachowania dziecka to nie szukajcie diagnozy na sieci. Najlepiej od razu udać się do lekarza, który odpowie na wszystkie pytania, a jeśli będzie to konieczne skieruje do specjalisty. Szybko postawiona diagnoza to szybciej rozpoczęta terapia i pomoc jaką uzyskuje dziecko. Gdy coś w zachowaniu malucha budzi Wasze wątpliwości i napawa niepokojem zawsze lepiej zapytać, nie odwlekać w czasie bo może przejdzie, bo może to tylko tak się wydaje. Najwyżej usłyszycie, że wszystko jest w porządku i jesteście uważnymi i czujnymi rodzicami. Właściwym adresem jest poradnia psychologiczno-pedagogiczna przypisana miejscu zamieszkania. Jej adres można znaleźć w sieci lub zapytać o niego lekarza pediatry.

Poczytaj o symptomach autyzmu u dzieci

Autor: Iwona Szymańska – Stolarczyk: Mama i pedagog opiekuńczo-wychowawczy

 

Bajka dla dla dzieci Jeż i Kot

Rymowana bajka dla dzieciSąsiedzi

Z dziesięć solidnych kilometrów od samego morza

Wśród życzliwych Pomorzan,

Gdzie zielenią jabłoni oddychają płuca miasta,

Tam gdzie roślinność krzewiasta się rozrasta,

Mieszka mały jeżyk po sąsiedzku z kotem,

Którego widzi tuż za drewnianym płotem.

Kot niezadowolony z takiego sąsiada

Bo mu sąsiad wieczorami kolację z miski podkrada.

Tupie przy tym nieznośnie

Myszy strasząc bezlitośnie.

Rozchlapuje wodę z miseczki.

Oj nie na rękę kotu te jeżowe wycieczki.

Kot kocha spokój i nieprzerywane drzemki,

A jeż mu akurat przeszkadza i wydaje chrupiąc dźwięki.

Znany ze swej powagi kot cierpliwie czeka,

Ale jeż od tematu zmiany stołówki ucieka.

Zanim jeż zapadnie w sen zimowy

Rusza na przedzimowych zapasów łowy.

Trochę sadełka przed zimą nabrać powinien,

Wtedy zima szybko mu minie.

Kot zimy przespać nie musi,

Choć sen kota zawsze kusi.

Rozmówić się postanowił z jeżem,

I gdy ten schyla się nad jego talerzem,

Zaczyna kot rozmowę,

A w głowie długo układał przemowę:

Szanowny sąsiedzie,

Nie raz, nie dwa pomogłem Ci w biedzie.

Ale czy kociej dobroci nie nadużywasz?

Wiesz, że na stan mej kolacji negatywnie wpływasz?

Twe tupanie myszy przegania na żądanie.

Czy kiedyś praktyk tych zaprzestaniesz?

Jeżyk oblizał się i odpowiedział:

Kocie drogi, sąsiedzie, gdybyś tylko wiedział

Jak ja lubię u Ciebie się stołować,

Przed zimą jeżowe sadełko odbudować.

Kuchnia u szanownego sąsiada wyborna,

I gdy przychodzi pora wieczorna,

Lubię spacerek do mojego kota zza płota.

Powiem Panu, że taki sąsiad to na wagę złota.

Dziękuję za miłe towarzystwo i poczęstunek.

Zabieram już swój kolczasty ekwipunek.

Nadchodzi bowiem zima,

A jeż we śnie zimę przetrzyma.

Kot przemyślał odpowiedź jeża,

I skoro jeż już tak mu się zwierza,

Taką oto ripostę kot mu powierza:

Sąsiedzie, w takiej sytuacji zapraszam także na obiadek,

Żeby Pana podtuczyć na wszelki wypadek.

Tak umówieni sąsiedzi udali się każdy w swoją stronę,

Przeganiając podsłuchującą panią wronę.

Autor: Agnieszka Zas

Dowiedz się, dlaczego warto czytać bajki dzieciom?

Poczytaj dziecku rymowankę o jeżu

Symptomy autyzmu u dzieci

Autyzm symptomy u dzieciPytanie o symptomy autyzmu u dzieci pojawia się w zapytaniach w wyszukiwarce ogromną ilość razy. Rodzice najczęściej wpisują frazę: autyzm symptomy u dziecka. Zaniepokojeni szukają informacji o objawach autyzmu, stawianiu diagnozy. Szukają gdzie mogą uzyskać pomoc i szukać specjalistycznej porady. Porównują to co znajdą w wyszukiwarce z zachowaniem obserwowanym u swojego dziecka. Zanim trafią do specjalisty, który profesjonalnie podejdzie do tematu, mija zwykle sporo czasu. To sprawia, że rodzice są pełni niepokoju, lęku o dziecko. Często zdarza się, że najpierw sami siebie uspokajają, przekonują, że wyolbrzymiają temat i dlatego zwlekają z udaniem się po profesjonalną pomoc. Trzeba pamiętać, że nie ma dwóch takich samych autystów. Nie wszystkie symptomy muszą występować na raz. Zawsze potrzebna jest wizyta u lekarza i konfrontacja swoich wątpliwości ze specjalistą.

Autyzm symptomy u dziecka

Symptomy, które powinny zwrócić uwagę rodziców i skłonić do wizyty w poradni psychologiczno – pedagogicznej to między innymi takie zachowania lub ich brak:

 • dziecko nie wskazuje palcem, żeby pokazać, że coś je interesuje. Na przykład podczas wizyty w zoo nie wskaże żadnego słonia, żyrafy ani pingwina. Na zdjęciach nie pokazuje osób, a na obrazach wiszących na ścianie palec nie wodzi za ciekawą kolorową grafiką.
 • dziecko nie patrzy na przedmioty, które wskazuje rodzic co oznacza brak wspólnego pola uwagi. Mama pokazuje palcem na tęczę, która pojawiła się po burzy, a dziecko wykazuje brak zainteresowania. Nie spojrzy na wskazaną tęczę. Babcia pokazuje dziecku liska przebiegającego przez ulicę w mieście, a dziecko nawet na liska nie spojrzy.
 • dziecko nie reaguje na imię – zawołane swoim imieniem podczas zabawy, spaceru czy posiłku nie zwróci się do osoby wołającej.
 • małe zainteresowanie najbliższymi lub brak świadomości ich obecności. Bliscy są gdzieś obok jakby odgrodzeni szybą, a maluch nie interesuje się nimi.

Objawy autyzmu dziecięcego

 • brak wchodzenia w role i udawania w zabawie (tzw. zabawa „na niby”). Dziecko nie będzie udawało dzikiego lwa rycząc przy tym i podnosząc lwie łapy. Mama proponuje: ty będziesz policjantem, a ja złodziejem – złap mnie stróżu prawa. Taka zabawa nie uda się z dzieckiem autystycznym.
 • brak naśladownictwa – maluch nie będzie prowadził samochodziku po podłodze i wydawał dźwięków silnika. Nie będzie udawał, że jak tata kosi kosiarką trawnik.
 • brak dzielenia się osiągnięciami lub zainteresowaniami np. zabawkami, rysunkami. Dla przykładu dziecku nie zdarzy się raczej podbiec do Mamy i pokazać jakie wielkie słońce i dom narysował.
 • opóźniony rozwój mowy lub brak mowy – rodzice czekają na pierwsze słowa, wypowiedzi ale te nie następują mimo upływu czasu i stałego kontaktu z językiem mówionym.

Inne symptomy autyzmu dziecięcego

 • unikanie kontaktu wzrokowego lub „patrzenie przez człowieka” – brak spojrzenia prosto w oczy i brak utrzymania tego kontaktu.
 • nietypowy ton wypowiedzi – dziecko mówi inaczej niż jego rówieśnicy. Może być to przykładowo mówienie o sobie w osobie trzeciej lub używanie bardzo skomplikowanego języka, która nie pasuje do wieku rozmówcy.
 • odpowiadanie nie na temat. Przykładowo, dziecko zapytane czy napije się soku pomarańczowego odpowie, że pomarańcze są pomarańczowe jak dynia.
 • branie wypowiedzi zbyt dosadnie – dzieci ze spektrum autyzmu nie rozumieją sarkazmu, ironii, zawiłych żartów. Odbierają wszystko wprost, bezpośrednio, bez rozumienia i stosowania niuansów językowych.
 • usztywnione zachowania czyli na przykład chodzenie do przedszkola czy szkoły jedną i tą samą drogą lub korzystanie tylko z jednego talerza,
 • spędzanie czasu na jednej i tej samej zabawie – układanie zabawek i przedmiotów w charakterystyczny sposób, na przykład szeregowanie autek, układanie najpierw zielonych klocków, potem czerwonych, itd., lub obserwowanie jednej czynności takiej jak kręcąca się pralka.
 • Stereotypie ruchowe – kręcenie się wokół własnej osi, powtarzanie pewnych ruchów,
 • Zakrywanie uszu na niektóre dźwięki na przykład na dźwięk cofającej śmieciarki, przejeżdżającego pociągu, piszczącego czajnika,
 • Poszukiwanie doznań sensorycznych. Przykładowo, dziecko podczas spaceru zdejmuje buty i skarpetki, żeby lepiej poczuć podłoże – pobiegać po mokrej trawie i ciepłym piasku.
 • Nieadekwatne reakcje do sytuacji. Dziecko przywitane przez sąsiadkę przez podanie ręki może zachować się w dwójnasób: na przykład rzuci w sąsiadkę zabawką trzymaną w ręce i ucieknie płacząc do mamy, lub wręcz odwrotnie poda rękę obcej osobie i pójdzie z nią nie oglądając się za Mamą.
 • Niechęć do przytulania się i dotyku. Maluch nie szuka okazji do przytulania się do bliskich osób, ale również bez problemu przytula się.

Symptomy autyzmu u dziecka – ocena

Należy podkreślić, że aby zdiagnozować spektrum autyzmu musi wystąpić szereg tych objawów, a nie tylko wybrane. Nie można wybrać tylko jednego symptomu i ze 100% pewnością na tej podstawie stwierdzić, że dziecko ma autyzm. Chociażby stereotypie ruchowe mogą wystąpić u dzieci w normie rozwojowej. Najlepiej każdą najmniejszą nawet wątpliwość wyjaśnić u specjalisty. Pamiętajcie, Internet nie jest od diagnozowania autyzmu, ani żadnego innego schorzenia, dlatego jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości i czujecie niepokój to zgłoście się do specjalisty i porozmawiajcie o tym, co Was niepokoi.

Jak diagnozuje się autyzm?

Diagnozowanie spektrum autyzmu polega na wywiadzie i obserwacji dziecka przez wysoko wykwalifikowany zespól specjalistów składający się z psychiatry, psychologa, logopedy, pedagoga specjalnego. W Polsce pojawił się uznawany na całym świecie tzw. złoty standard diagnozy – ADOS 2, który jest narzędziem do diagnozowania autyzmu. Istnieją jeszcze dobre testy przesiewowe np. M – CHAT – R, TEST AQ. Warto dodać, że zaburzenia ze spektrum autyzmu można diagnozować na każdym etapie życia. Diagnoza niekoniecznie musi pojawić się u bardzo małego dziecka. Pamiętajcie, że nie wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazy: autyzm symptomy u dziecka.

Poczytaj o mitach dotyczących autyzmy u dzieci

Autor: Iwona Szymańska-Stolarczyk – doświadczona Mama i pedagog opiekuńczo-wychowawczy

 

Jakie ubranka dla noworodka kupić?

Ubranka dla noworodkaCzy zostajesz rodzicem po raz pierwszy czy masz już spore doświadczenie to zawsze stajesz przed tym samym pytaniem: jakie ubranka kupić dla noworodka? Słuchasz rad koleżanek, czerpiesz z własnego doświadczenia rodzicielskiego, rozumiesz rady teściowej, ale zastanawiasz się, czym właściwie kierować się przy wyborze wyprawki dla bobasa. Głowisz się ile sztuk ubranek dla niemowlaków kupić? Jaki rodzaj ciuszków przyda się na początek? Na początek przychodzi do głowy tyle pytań. Jeśli czujesz, że należysz do tej grupy rodziców to ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Czytaj dalej Jakie ubranka dla noworodka kupić?

Do kiedy o dziecku mówimy noworodek? Kim jest niemowlak?

Do kiedy noworodekPytania o noworodka i niemowlaka często padają w przestrzeni internetowej. Rodzice szukają konkretnych informacji potwierdzających, kiedy ich dziecko przestaje być noworodkiem, i jak liczyć okres niemowlęctwa. Pragną przypisać swoją pociechę do konkretnej kategorii i porównać z innymi dziećmi. Warto wiedzieć do kiedy noworodek jest noworodkiem, a kiedy noworodek zaczyna być niemowlakiem. Czytaj dalej Do kiedy o dziecku mówimy noworodek? Kim jest niemowlak?