Krótka bajka dla dzieci Sroka i Wrona

Bajka dla dzieci Sroka i WronaGdy wrzesień październik przegania

I jesienny chłód ciepło poskramia,

Z wielkiego żółtego drzewa spadają orzechy,

Sprawiając ptakom wiele uciechy.

Pani sroka stała bywalczyni drzewa orzechowego

Znana jest z zachowania wielce natarczywego.

Upominał ją już gawron i kawka,

A dla niej nadal najważniejsza jest na zimę wyprawka.

Strąca orzechy i liście z drzewa.

Inne ptaki przegania, wyśmiewa.

Nie boi się kota bo wysoko lata,

A kot ogonem tylko ziemię zamiata.

Ona jest bliżej nieba.

Nic prócz orzechów do szczęścia jej nie trzeba.

Wrona od sierpnia na srokę obrażona.

Sroka nie wie za co i wielce zdziwiona.

Sójka już się nawet nie wtrąca w te ich awantury.

Kruk mówił, że poszło im o jakieś bzdury.

Sroka orzechy z wysokości upuszcza.

Dla myszy i nornic – tak przypuszczam.

Podobno umówiły się na podział zapasów,

Więc o co tyle hałasu?

A może to tylko plotka i pomówienia?

Czy sroka nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia?

Orzechów starczy i dla wrony, i dla sroki.

Może pewnego dnia razem polecą hen pod obłoki?

Autor: Agnieszka Zas

Krótka bajeczka dla dzieci o zwierzakach – podsumowanie

Krótka bajka dla dzieci to zawsze naprawdę dobry pomysł na spędzenie krótkiej chwili z dzieckiem tuż przed snem. Ale nie tylko. Starsze, mówiące już dzieci, mogą pytać o zwierzaki występujące w bajce, o ich zwyczaje. Dlaczego sroka czeka na orzechy spadające z drzewa? Po co upuszcza je z większej wysokości? Te pytania mogą paść w stronę rodziców, więc bądźcie gotowi by na nie odpowiedzieć i zaspokoić ciekawość pociechy.

Krótka bajka o ptakach w mieście – pytania dziecka i odpowiedzi mamy

Sytuacja przedstawiona w rymowance może mieć miejsce na skraju lasu, ale także w samym środku dużego miasta. Czy wiedzieliście, że sprytne ptaki nauczyły się zrzucać orzechy włoskie na asfaltową drogę, by wydobyć je z twardej łupiny? Dodatkowo, zauważyły, że jeśli orzech nie rozłupie się, a przejedzie po nim samochód – droga do sytego i smacznego wnętrza gotowa. Obserwując taką sytuacją od razu zauważycie, że sroki są bardzo odważne, i nie czekają długo po tym jak samochód odjedzie, tylko od razu podlatują do orzeszka aby ocenić sytuację. Jeśli orzech nie rozłupie się przy upadku z wysokości i nie przejedzie po nim samochód, sroki próbują jeszcze raz, i tak aż do skutku.

Przy drzewie orzechowym zawsze znajdziecie zainteresowanych posiłkiem: są ty wrony, gawrony, kawki, sójki, i tytułowe sroki. Czego nie zje z ziemi sroka, zostanie natychmiast wykorzystane przez gryzonie, które korzystają z resztek zostawianych przez ptaki. To wzajemny łańcuch zależności i pomocy.

Czy wiecie, że sroki są bardzo kłótliwe i potrafią wdać się awanturę z wronami właśnie o orzechy? Czasami aż lecą pióra. Przeganiają gołębie sierpówki i grzywacze, kłócą się zażarcie z wronami. Typowe awanturnice. Orzechów starcza dla wszystkich, ale sroki są bardzo asertywne i bronią swojego terenu pełnego smakołyków. Szczęśliwa sroka pilnuje upatrzonego drzewa i zaczepia inne ptaki, jeśli te zdecydują się skorzystać z orzechów.

W tej całej sytuacji przyczajony czeka kot – drapieżnik. Sroka musi dodatkowo uważać, bot kot gotów jest ją upolować, choć koty zdecydowanie wolą małe ptaszki, takie jak wróble, rudziki, i sikorki.

Po co czytać dziecku bajki?

Mama, która czyta dziecku nawet taką krótką bajkę rozwija wyobraźnię dziecka, podbija zasób słów, i uczy malucha o otaczającej przyrodzie. Nawet jeśli maluch jeszcze nie mówi, jest w wieku niemowlęcym, warto poświęcić chwilę na regularne czytanie dziecku na dobranoc, lub w czasie dnia. Dziecko będzie w stanie skupić się na tak krótką chwilę, i zdziwicie się gdy przy kolejnej wizycie w parku na spacerze pokaże Wam palcem jednego z bohaterów rymowanej bajeczki. Dodatkowo, w SzipSzop.pl mamy ogromny wybór niemowlęcych ciuszków ze zwierzątkami, a w szczególności body dla niemowląt na przykład z ptakami.

Pozytywne skutki bajeczki dla maluszka

Maluch słuchając bajki czytanej przez rodzica może pokazywać paluszkiem na ptaki na ubranku. Na spacerze postarajcie się odnaleźć skrzydlatych bohaterów rymowanki. Jeśli pogoda nie sprzyja, wyjrzyjcie przez okno i zobaczycie, że dookoła nas żyje mnóstwo zwierząt, które mają swoje zwyczaje, które warto znać. Dla nas dorosłych te zachowania w przyrodzie są doskonale znane, ale maluchy muszą się jeszcze tego świata przyrody nauczyć. Stańcie nieopodal drzewa (byleby nie w burzę) i obserwujcie co dzieje się w jego koronie. Sroka nie jest ptakiem pięknie śpiewającym – wręcz przeciwnie – wydaje z siebie skrzeczący dźwięk, który może zaciekawić dziecko. A może ułożycie razem piosenkę o sroce?

Krótkie bajki czyta się szybko, ale rozmowa na ich temat może trwać znacznie dłużej. Cały czas spędzony na czytaniu jest tego warty. Każde dziecko lubi gdy rodzic czyta mu przed snem, i jest wtedy szczęśliwe. W domu, gdzie rozbrzmiewa głos czytającego rodzina jest pełno miłości i troski.

Dla kogo jest bajka o ptakach?

Rymowanego wierszyka z przyjemnością posłucha mała dziewczynka i chłopiec. Krótka bajka rozwija podstawową wiedzę o zachowaniu ptaków na jesień, gdy orzechy włoskie zaczynają spadać na ziemię. Ciekawie jest obserwować przyrodę., warto na nią otworzyć oczy i serce.

Poczytaj dziecku przed snem naszą bajkę o Jeżu i Kocie

Dowiedz się, dlaczego warto czytać bajki dzieciom?

Jak żyć z noworodkiem?

Jak żyć z noworodkiemNiemowlak i Noworodek ma na imię Diametralna Zmiana. Niby to wiemy, ale dobitnie dowiadujemy się o tym po porodzie, bez okresu próbnego. Wskakujemy na głęboką wodę. I pojawiają się pytania: jak to wszystko ogarnąć? Jak zorganizować życie z niemowlakiem? Szukamy pomocy w sieci, sprawdzając czy inni też tak mają, czy przechodzą i czują to samo. I okazuje się, że tak! Potwierdzenie podobnej sytuacji u innych przynosi chwilową ulgę, ale zaraz potem wraca to samo pytanie: jak żyć z noworodkiem? Jak żyć z niemowlakiem?

Dlaczego noworodek nie śpi? Jak żyć z noworodkiem, który nie śpi?

Zmęczona porodem dowiadujesz się, że jak większość maluchów noworodek nie śpi. Oznacza to, że ucina sobie krótkie drzemki, w ciągu których być może zdążysz wziąć prysznic, wypić kawę, przygotować sobie nieskomplikowany posiłek, ale nie zdążysz zrobić nic więcej. A potem przychodzi noc, jesteś skrajnie zmęczona, a maluch potrzebuje bliskości, mleka, zmiany pieluszki, i Twoje potrzeby schodzą na drugi plan. Noworodek nie śpi bo regularnie budzi się na posiłek. Wybudza go głód. Mleko jest szybko trawione i maluch potrzebuje szybciej kolejnego posiłku. Możliwe też, że ilość bodźców jakie otrzymuje od otoczenia jest tak duża, że musi się wyciszyć. Ten noworodkowy czas mija, i to bardzo szybko. Nim się nie obejrzysz nie będzie już noworodka tylko niemowlak, a potem przedszkolak. Odeśpisz, obiecuję!

Dobre rady o wychowaniu i opiece nad dzieckiem zawsze w cenie

Akurat! Rady zwykle przychodzą nieproszone i opierają się na doświadczeniu innej osoby. Często wypowiadane są tonem nakazującym wdrożenie od razu, bezdyskusyjnie bo w końcu ktoś je sprawdził ze 100% sukcesem. Ciocie i teściowe chcą pomóc, pewnie nie mają nic złego na myśli, ale to Wasze życie i wy wiecie najlepiej co dla Was dobre. Słuchanie, że dziecko ma się wypłakać, i że mój Bartoszek to zawsze dostawał kaszkę jak płakał – może irytować. Za rady podziękuj i spróbuj po swojemu. Nie patrz na te wszystkie grupy parentingowe w mediach społecznościowych bo zaczniesz porównywać i zobaczysz, że Twoje dziecko jeszcze nie siedzi, nie czyta płynnie, i nie je steków sztućcami. Czy poczujesz się wtedy lepiej? Wątpię. Zaczniesz się zastanawiać dlaczego Twoje życie z niemowlakiem nie jest takie idealne jak na fotkach innych i poczujesz frustrację.

Daj sobie czas bez dziecka

Odpocznij, odetchnij, skup się na chwilę tylko na sobie. Poproś drugiego rodzica o pomoc. Zapytaj Babci, Mamy, Cioci, czy nie może zostać z maluchem. Znajdź ten czas, żeby nabrać dystansu i zdążyć zatęsknić. Jeśli ty będziesz wyluzowana, mnie zestresowana i uśmiechnięta to tylko będzie to z korzyścią dla dziecka. Nie wpasowuj się w idealne schematy rodzicielskie wymyślone przez innych. Nikt nie jest idealny i nikt nie ma tej jedynej doskonałej instrukcji obsługi noworodka. Każdy pisze ją sobie sam, zwykle na własnych błędach.

 

Poczytaj do kiedy mówimy o dziecku noworodek.

Dowiedz się jakie ubranka kupić dla noworodka.

Poznaj 5 nieoczywistych produktów z wyprawki dla noworodka

Dowiedz się, jak kupować ubranka dla niemowląt

Mity wokół autyzmu dziecięcego

Autyzm dziecięcy mityDiagnoza autyzmu narodziła się w roku 1943 dzięki amerykańskiemu lekarzowi Leo Kannerowi z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Leo Kanner to bez wątpienia pionier psychiatrii dziecięcej, który zaproponował taką nazwę w artykule naukowym. Objawy ze spektrum autyzmu można zaobserwować już u dzieci przed pierwszym rokiem życia. Najczęściej jednak do diagnozy autyzmu dziecięcego dochodzi po 2 roku życia, gdyż wtedy dzieci zaczynają w sposób widoczny dla otoczenia odbiegać od grupy rówieśniczej. We wcześniejszych okresach można wytłumaczyć pewne zachowania indywidualnym tempem rozwoju. A tymczasem może być to autyzm dziecięcy. Ponadto, na temat objawów autyzmu krąży szereg mitów. Mity wokół autyzmu narastały latami. Czas się z nimi rozprawić.

Autyzm dziecięcy – fakty i mity

W społeczeństwie pokutuje wiele mitów dotyczących autyzmu dziecięcego. Stwierdzenia powtarzane między ludźmi schematycznie utarły się jako prawdziwe, a są jedynie legendami przenoszonymi dalej. Tymczasem prawda jest zupełnie inna i swoje wątpliwości oraz przypuszczenia naprawdę warto zawsze przedyskutować z lekarzem.

Oto najbardziej popularne mity dotyczące autyzmu dziecięcego, z którymi na pewno spotkaliście się nie raz.

Autyzm u dzieci i patrzenie prosto w oczy

Dzieci z autyzmem nie patrzą drugiej osobie prosto w oczy. Jednak część osób autystycznych nawiązuje kontakt wzrokowy, choć kontakt ten jest uważany za niedostateczny bez nawiązania typowej komunikacji – kontaktu.

Autyzm u dziecka i kontakt z drugą osobą

W społeczeństwie krąży informacja, że dzieci autystyczne nie przytulają się i nie szukają kontaktu z bliskimi osobami takimi jak rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie. Tymczasem wiele dzieci przytula się do swoich najbliższych i opiekunów, a przytulone odwzajemniają uścisk. Podobno dzieci autystyczne żyją tylko w swoim świecie wycofane do własnej rzeczywistości. Mówi się też, że dzieci z autyzmem unikają kontaktów społecznych, co również nie pokrywa się z rzeczywistością. Owszem, będą osoby, które stronią od innych, ale nie można generalizować, że robią tak wszyscy autyści. Dzieci autystyczne nie unikają innych dzieci i nie są zawsze smutne. Lubią towarzystwo innych dzieci, choć nie zawsze wiedzą jak powinna wyglądać wspólna zabawa. Społeczeństwo widzi w nich samotników-indywidualistów, a ich matki obciąża zaburzeniami emocjonalnymi co nie znajduje odzwierciedlenia w realnym świecie.

Autyzm dziecięcy i rozwój mowy

To nieprawda, że dzieci autystyczne nie mówią. Często zauważa się późniejszy rozwój mowy postępujący w wolniejszym tempie. Mamy porównując swoje pociechy z ich rówieśnikami zauważają, że jest spora różnica w ilości wypowiadanych słów, zdań. Małe dzieci z autyzmem rozumieją mowę, ale nie mogą jej w pełni zrozumieć ze względu na brak systemu językowego i częste funkcjonalne zaburzenia słuchu. Mają one świadomość trudności jakie napotykają na swojej drodze, co komunikują opanowawszy mowę. Nieprawdą jest iż ich mowa jest monotonna bo potrafią świetnie naśladować wypowiedzi z otoczenia.

Autyzm dziecięcy – czy to prawda?

Dzieci autystyczne są kojarzone ze stereotypiami ruchowymi, a tymczasem one nie zawsze występują. Przykładowe stereotypie ruchowe to na przykład rytmiczne kołysanie się, kręcenie się wokół własnej osi, chodzenie na palcach, trzepotanie rękami, przy czym zachowania te mogą występować także o dzieci bez autyzmu. Dzieci autystyczne są postrzegane jako dzieci niepełnosprawne intelektualnie co nie jest prawdą. Jednak trzeba wspomnieć, że literatura przedmiotu podaje, iż u części dzieci może współistnieć to zaburzenie. Niektórzy mówią, że dzieci z autyzmem zmieniają się w efekcie rozwoju. Okazuje się jednak, że bez terapii zaburzenia pogłębiają się. Słyszy się, że dzieci z autyzmem nie mają żadnych zainteresowań i nic je nie ciekawi. To kolejny mit. Trzeba zaznaczyć w tym miejscu, że ich zainteresowania często bywają obsesyjne.

Autyzm u dziecka – diagnoza

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zachowania dziecka to nie szukajcie diagnozy na sieci. Najlepiej od razu udać się do lekarza, który odpowie na wszystkie pytania, a jeśli będzie to konieczne skieruje do specjalisty. Szybko postawiona diagnoza to szybciej rozpoczęta terapia i pomoc jaką uzyskuje dziecko. Gdy coś w zachowaniu malucha budzi Wasze wątpliwości i napawa niepokojem zawsze lepiej zapytać, nie odwlekać w czasie bo może przejdzie, bo może to tylko tak się wydaje. Najwyżej usłyszycie, że wszystko jest w porządku i jesteście uważnymi i czujnymi rodzicami. Właściwym adresem jest poradnia psychologiczno-pedagogiczna przypisana miejscu zamieszkania. Jej adres można znaleźć w sieci lub zapytać o niego lekarza pediatry.

Poczytaj o symptomach autyzmu u dzieci

Autor: Iwona Szymańska – Stolarczyk: Mama i pedagog opiekuńczo-wychowawczy

 

Bajka dla dla dzieci Jeż i Kot

Rymowana bajka dla dzieciSąsiedzi

Z dziesięć solidnych kilometrów od samego morza

Wśród życzliwych Pomorzan,

Gdzie zielenią jabłoni oddychają płuca miasta,

Tam gdzie roślinność krzewiasta się rozrasta,

Mieszka mały jeżyk po sąsiedzku z kotem,

Którego widzi tuż za drewnianym płotem.

Kot niezadowolony z takiego sąsiada

Bo mu sąsiad wieczorami kolację z miski podkrada.

Tupie przy tym nieznośnie

Myszy strasząc bezlitośnie.

Rozchlapuje wodę z miseczki.

Oj nie na rękę kotu te jeżowe wycieczki.

Kot kocha spokój i nieprzerywane drzemki,

A jeż mu akurat przeszkadza i wydaje chrupiąc dźwięki.

Znany ze swej powagi kot cierpliwie czeka,

Ale jeż od tematu zmiany stołówki ucieka.

Zanim jeż zapadnie w sen zimowy

Rusza na przedzimowych zapasów łowy.

Trochę sadełka przed zimą nabrać powinien,

Wtedy zima szybko mu minie.

Kot zimy przespać nie musi,

Choć sen kota zawsze kusi.

Rozmówić się postanowił z jeżem,

I gdy ten schyla się nad jego talerzem,

Zaczyna kot rozmowę,

A w głowie długo układał przemowę:

Szanowny sąsiedzie,

Nie raz, nie dwa pomogłem Ci w biedzie.

Ale czy kociej dobroci nie nadużywasz?

Wiesz, że na stan mej kolacji negatywnie wpływasz?

Twe tupanie myszy przegania na żądanie.

Czy kiedyś praktyk tych zaprzestaniesz?

Jeżyk oblizał się i odpowiedział:

Kocie drogi, sąsiedzie, gdybyś tylko wiedział

Jak ja lubię u Ciebie się stołować,

Przed zimą jeżowe sadełko odbudować.

Kuchnia u szanownego sąsiada wyborna,

I gdy przychodzi pora wieczorna,

Lubię spacerek do mojego kota zza płota.

Powiem Panu, że taki sąsiad to na wagę złota.

Dziękuję za miłe towarzystwo i poczęstunek.

Zabieram już swój kolczasty ekwipunek.

Nadchodzi bowiem zima,

A jeż we śnie zimę przetrzyma.

Kot przemyślał odpowiedź jeża,

I skoro jeż już tak mu się zwierza,

Taką oto ripostę kot mu powierza:

Sąsiedzie, w takiej sytuacji zapraszam także na obiadek,

Żeby Pana podtuczyć na wszelki wypadek.

Tak umówieni sąsiedzi udali się każdy w swoją stronę,

Przeganiając podsłuchującą panią wronę.

Autor: Agnieszka Zas

Dowiedz się, dlaczego warto czytać bajki dzieciom?

Poczytaj dziecku rymowankę o jeżu

Symptomy autyzmu u dzieci

Autyzm symptomy u dzieciPytanie o symptomy autyzmu u dzieci pojawia się w zapytaniach w wyszukiwarce ogromną ilość razy. Rodzice najczęściej wpisują frazę: autyzm symptomy u dziecka. Zaniepokojeni szukają informacji o objawach autyzmu, stawianiu diagnozy. Szukają gdzie mogą uzyskać pomoc i szukać specjalistycznej porady. Porównują to co znajdą w wyszukiwarce z zachowaniem obserwowanym u swojego dziecka. Zanim trafią do specjalisty, który profesjonalnie podejdzie do tematu, mija zwykle sporo czasu. To sprawia, że rodzice są pełni niepokoju, lęku o dziecko. Często zdarza się, że najpierw sami siebie uspokajają, przekonują, że wyolbrzymiają temat i dlatego zwlekają z udaniem się po profesjonalną pomoc. Trzeba pamiętać, że nie ma dwóch takich samych autystów. Nie wszystkie symptomy muszą występować na raz. Zawsze potrzebna jest wizyta u lekarza i konfrontacja swoich wątpliwości ze specjalistą.

Autyzm symptomy u dziecka

Symptomy, które powinny zwrócić uwagę rodziców i skłonić do wizyty w poradni psychologiczno – pedagogicznej to między innymi takie zachowania lub ich brak:

 • dziecko nie wskazuje palcem, żeby pokazać, że coś je interesuje. Na przykład podczas wizyty w zoo nie wskaże żadnego słonia, żyrafy ani pingwina. Na zdjęciach nie pokazuje osób, a na obrazach wiszących na ścianie palec nie wodzi za ciekawą kolorową grafiką.
 • dziecko nie patrzy na przedmioty, które wskazuje rodzic co oznacza brak wspólnego pola uwagi. Mama pokazuje palcem na tęczę, która pojawiła się po burzy, a dziecko wykazuje brak zainteresowania. Nie spojrzy na wskazaną tęczę. Babcia pokazuje dziecku liska przebiegającego przez ulicę w mieście, a dziecko nawet na liska nie spojrzy.
 • dziecko nie reaguje na imię – zawołane swoim imieniem podczas zabawy, spaceru czy posiłku nie zwróci się do osoby wołającej.
 • małe zainteresowanie najbliższymi lub brak świadomości ich obecności. Bliscy są gdzieś obok jakby odgrodzeni szybą, a maluch nie interesuje się nimi.

Objawy autyzmu dziecięcego

 • brak wchodzenia w role i udawania w zabawie (tzw. zabawa „na niby”). Dziecko nie będzie udawało dzikiego lwa rycząc przy tym i podnosząc lwie łapy. Mama proponuje: ty będziesz policjantem, a ja złodziejem – złap mnie stróżu prawa. Taka zabawa nie uda się z dzieckiem autystycznym.
 • brak naśladownictwa – maluch nie będzie prowadził samochodziku po podłodze i wydawał dźwięków silnika. Nie będzie udawał, że jak tata kosi kosiarką trawnik.
 • brak dzielenia się osiągnięciami lub zainteresowaniami np. zabawkami, rysunkami. Dla przykładu dziecku nie zdarzy się raczej podbiec do Mamy i pokazać jakie wielkie słońce i dom narysował.
 • opóźniony rozwój mowy lub brak mowy – rodzice czekają na pierwsze słowa, wypowiedzi ale te nie następują mimo upływu czasu i stałego kontaktu z językiem mówionym.

Inne symptomy autyzmu dziecięcego

 • unikanie kontaktu wzrokowego lub „patrzenie przez człowieka” – brak spojrzenia prosto w oczy i brak utrzymania tego kontaktu.
 • nietypowy ton wypowiedzi – dziecko mówi inaczej niż jego rówieśnicy. Może być to przykładowo mówienie o sobie w osobie trzeciej lub używanie bardzo skomplikowanego języka, która nie pasuje do wieku rozmówcy.
 • odpowiadanie nie na temat. Przykładowo, dziecko zapytane czy napije się soku pomarańczowego odpowie, że pomarańcze są pomarańczowe jak dynia.
 • branie wypowiedzi zbyt dosadnie – dzieci ze spektrum autyzmu nie rozumieją sarkazmu, ironii, zawiłych żartów. Odbierają wszystko wprost, bezpośrednio, bez rozumienia i stosowania niuansów językowych.
 • usztywnione zachowania czyli na przykład chodzenie do przedszkola czy szkoły jedną i tą samą drogą lub korzystanie tylko z jednego talerza,
 • spędzanie czasu na jednej i tej samej zabawie – układanie zabawek i przedmiotów w charakterystyczny sposób, na przykład szeregowanie autek, układanie najpierw zielonych klocków, potem czerwonych, itd., lub obserwowanie jednej czynności takiej jak kręcąca się pralka.
 • Stereotypie ruchowe – kręcenie się wokół własnej osi, powtarzanie pewnych ruchów,
 • Zakrywanie uszu na niektóre dźwięki na przykład na dźwięk cofającej śmieciarki, przejeżdżającego pociągu, piszczącego czajnika,
 • Poszukiwanie doznań sensorycznych. Przykładowo, dziecko podczas spaceru zdejmuje buty i skarpetki, żeby lepiej poczuć podłoże – pobiegać po mokrej trawie i ciepłym piasku.
 • Nieadekwatne reakcje do sytuacji. Dziecko przywitane przez sąsiadkę przez podanie ręki może zachować się w dwójnasób: na przykład rzuci w sąsiadkę zabawką trzymaną w ręce i ucieknie płacząc do mamy, lub wręcz odwrotnie poda rękę obcej osobie i pójdzie z nią nie oglądając się za Mamą.
 • Niechęć do przytulania się i dotyku. Maluch nie szuka okazji do przytulania się do bliskich osób, ale również bez problemu przytula się.

Symptomy autyzmu u dziecka – ocena

Należy podkreślić, że aby zdiagnozować spektrum autyzmu musi wystąpić szereg tych objawów, a nie tylko wybrane. Nie można wybrać tylko jednego symptomu i ze 100% pewnością na tej podstawie stwierdzić, że dziecko ma autyzm. Chociażby stereotypie ruchowe mogą wystąpić u dzieci w normie rozwojowej. Najlepiej każdą najmniejszą nawet wątpliwość wyjaśnić u specjalisty. Pamiętajcie, Internet nie jest od diagnozowania autyzmu, ani żadnego innego schorzenia, dlatego jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości i czujecie niepokój to zgłoście się do specjalisty i porozmawiajcie o tym, co Was niepokoi.

Jak diagnozuje się autyzm?

Diagnozowanie spektrum autyzmu polega na wywiadzie i obserwacji dziecka przez wysoko wykwalifikowany zespól specjalistów składający się z psychiatry, psychologa, logopedy, pedagoga specjalnego. W Polsce pojawił się uznawany na całym świecie tzw. złoty standard diagnozy – ADOS 2, który jest narzędziem do diagnozowania autyzmu. Istnieją jeszcze dobre testy przesiewowe np. M – CHAT – R, TEST AQ. Warto dodać, że zaburzenia ze spektrum autyzmu można diagnozować na każdym etapie życia. Diagnoza niekoniecznie musi pojawić się u bardzo małego dziecka. Pamiętajcie, że nie wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazy: autyzm symptomy u dziecka.

Poczytaj o mitach dotyczących autyzmy u dzieci

Autor: Iwona Szymańska-Stolarczyk – doświadczona Mama i pedagog opiekuńczo-wychowawczy

 

Jakie ubranka dla noworodka kupić?

Ubranka dla noworodkaCzy zostajesz rodzicem po raz pierwszy czy masz już spore doświadczenie to zawsze stajesz przed tym samym pytaniem: jakie ubranka kupić dla noworodka? Słuchasz rad koleżanek, czerpiesz z własnego doświadczenia rodzicielskiego, rozumiesz rady teściowej, ale zastanawiasz się, czym właściwie kierować się przy wyborze wyprawki dla bobasa. Głowisz się ile sztuk ubranek dla niemowlaków kupić? Jaki rodzaj ciuszków przyda się na początek? Na początek przychodzi do głowy tyle pytań. Jeśli czujesz, że należysz do tej grupy rodziców to ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Ilu ubranek potrzebuje noworodek na początek?

Zanim zajmiemy się jakością rozpiszemy się w sprawie ilości. Pewnie myślisz, że noworodek nie ma jak się zabrudzić bo nie raczkuje, nie biega, nie stawia bab w piaskownicy. Nic bardziej mylnego. Noworodek często pije mleko więc okazji do zabrudzenia ubranek jest mnóstwo. Nie tylko ich, bo pieluchy tetrowe lub flanelowe, które kładziesz na sobie ramię trzeba również zmienić bo stają się mokre i zimne.

Czasem dziecko ulewa, a czasami mleko samo poleci na body lub kaftanik. Zdarza się także poważna awaria pieluszki co pewien czas, wymagająca całkowitego przebrania malucha w nowe ubrania. Wszystkie te sytuacje wymagają szybkiego przebrania dziecka, a plamy po awariach pieluszkowych natychmiastowej interwencji, by nie zostały z Wami na zawsze. Pod ręką w domu zawsze musi być zapas ciuszków w szafie z ubraniami. W łazience warto mieć przygotowany osobny kosz na zabrudzoną odzież niemowlęcą.

Skoro maluch statystycznie jest przebierany nawet kilka razy dziennie to warto być przygotowanym na taką rotację ubranek. Kilka sztuk body, pajacyków, półśpiochów lub śpioszków, kaftaników przygotowanych w szafie sprawi, że pralka nie będzie pracowała na okrągło. Zapas ma znaczenie i ułatwia życie, i warto go przygotować jeszcze przed porodem. Potem będziesz miała na głowie inne sprawy.

Na pewno martwisz się, że to znaczne obciążenie finansowe dla budżetu. Warto zacząć kupować poszczególne produkty stopniowo już w ciąży. Wtedy ciężar finansowy rozkłada się w czasie i łatwiej go udźwignąć. Pamiętaj, że na pewno dostaniesz też prezenty dla noworodka od rodziny i przyjaciół. Warto zwrócić uwagę, na to co komunikujesz rodzinie. Jeśli przekażesz im, że nie potrzebujesz już żadnych produktów w rozmiarze 56, spodziewaj się prezentów w rozmiarze 62.

Szczególnie zimą, kiedy ciuszki schną znacznie dłużej, chyba, że jesteś szczęśliwą posiadaczką automatycznej suszarki do ubrań. Suszarka automatyczna znacznie ułatwia życie rodzicom noworodków, oszczędzając czas poświęcany na prasowanie. Sprawdza się także przez okres niemowlęcy, i potem dla przedszkolaka i szkolniaka.

Zamiast poświęcać czas naprasowanie całej garderoby dziecięcej po każdym praniu, można skorzystać z suszarki, a w tym czasie odpocząć, przytulić dziecko, pośpiewać mu kołysankę, lub poczytać bajkę starszakowi. Jeśli czujesz, że utknęłaś wśród sterty nieuprasowanych pieluszek flanelowych, pogniecionych śpioszków, i byle jak złożonych body, to rozważenie zakupu tego niezwykle przydatnego urządzenia jest dla Ciebie.

Jakie ubranka dla noworodka wybierać?

Ciało maluszka musi stykać się z bezpiecznymi i miękkimi tkaninami. Skóra jest delikatna i sztuczne materiały mogłyby ją podrażnić, a tego chcemy uniknąć. Ubranka dla twojego maluszka powinny bazować na bawełnie, bawełnie organicznej lub zwykłej bawełnie dobrej jakości. Dotykając ciuszek musisz czuć, że tkanina nie jest szorstka, dziwnie śliska, podejrzanie cienka.

Po urodzeniu dziecka zaczynasz testować wszystkie zakupione wcześniej body niemowlęce, śpiochy i pajacyki i odkrywasz, że nie zawsze jest tak pięknie jak miało być. Następuje zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością. Wtedy uczysz się na błędach, czego potrzebujecie naprawdę, a co jest zbędne, co złej jakości.

Warto czytać metki ubranek i sprawdzać producentów. Urocze ubranka dla dzieci mogą mieć czasem domieszkę sztucznych włókien, które sprawią, że w dotyku dane rajstopki, półśpioszki niemowlęce lub bluza dla niemowlaka nie będą już takie miłe i komfortowe, lecz sztywne i sztuczne.

Pewnie myślisz, że trudno sprawdzić tkaninę kompletując wyprawkę w sklepie internetowym. Sklepy podają dokładny skład materiału, więc możesz go sprawdzić przed zakupem. Od pierwszych dni życia ważny jest luźny krój i komfort, który wiąże się bezpośrednio z dobrze dobranym rozmiarem ubranka.

Jakich produktów dla noworodka nie spodziewaliście się w wyprawce?

Rękawiczki niedrapki, które nie posiadają palców to najbardziej nieoczekiwany element wyprawek niemowlęcych. Po co maluchowi takie bawełniane łapki? Czy chodzi o ciepło dla dziecka, które przychodzi na świat zimą? Otóż nie. Przyczyna jest zupełnie inna.

Te bawełniane łapki zakładamy noworodkowi na rączki po to by nie podrapał sobie delikatnej skóry na buzi paznokciami. Czasami noworodki mają długie paznokcie i pierwszą rzeczą, którą robicie po porodzie nie jest ich przycięcie bo nie macie doświadczenia, więc nie chcecie się rzucać z przysłowiową motyką na księżyc.

Na pierwsze tygodnie życia maleństwa warto kupić rękawiczki z bawełny by chronić małe rączki i buzię przed zadrapaniem. Jest to zdecydowanie jeden z najtańszych produktów do kupienia, a jednocześnie jest bardzo niedoceniany. Czasem mamy nie wiedzą, że taki produkt ułatwiający życie w ogóle istnieje.

Jakich ubranek potrzebuje noworodek?

Skóra noworodków jest bardzo delikatna i wrażliwa. Maluch zderza się z nowym środowiskiem, gdzie odbiera mnóstwo nowych bodźców. Od czasu porodu skóra dziecka ma również stały kontakt z tkaniną ubranek, które zapewnia rodzic. Dlatego tak ważnym jest by ubranka dla noworodków były najwyższej jakości, bawełniane i miękkie w dotyku. Sprawdź metkę ciuszka. Upewnij się, że jest bawełniany.

Wyprawka dla noworodka nie może mieć wiszących nitek, lekko prujących się szwów, ostrych odstających zamków lub guzików. Mamy zazwyczaj rozpoznają temat wyprawki wcześniej i każde ubranko dokładnie sprawdzają. Warto sięgać po sprawdzone marki i zapoznać się z rozmiarówką by móc szybko zareagować na zmieniający się rozmiar ubranka bobasa. Jeśli zaczęłaś od rozmiaru 56 to wskakujesz w rozmiar 62. Jeśli od razu kupiłaś ubrania dziecięce w rozmiarze 62 to przechodzisz do rozmiaru 68.

Dylemat rozmiarowy – jaki rozmiar wybrać dla noworodka?

Każda mama ma wątpliwości przy wybieraniu rozmiaru i popełnia błędy. każdemu z nas się to zdarzyło. Nie sposób przewidzieć dokładnie, precyzyjnie jak duży będzie noworodek i celować idealnie w jeden rozmiar. Oczywiście, niektórym szczęśliwcom się to udaje, ale to raczej kwestia przypadku. Dochodzicie w końcu do kluczowego pytania zadawanego podczas zakupów w ciąży przed porodem: dla noworodka rozmiar 56 czy 62?

Bezpiecznie byłoby kupić wyprawkę niemowlęcą skomponowaną połowicznie z rozmiaru 56 i 62, z naciskiem na rozmiar 62. Trochę większe ubranka są zawsze lepsze bo starczają na dłużej. Ale co jeśli dziecko urodzi się mniejszy niż zakładaliśmy i będzie przysłowiowo pływał w ubrankach? Wtedy wkracza do akcji rozmiar 56. Rozmiar 56 62 to te rozmiary, na których trzeba się skupić na początek. Po kilka sztuk ciuszków z każdego rozmiaru i rodzaju wystarczy na początku. Bluzki koszulki, bodziaki, śpiochy, czapeczki, skarpetki niemowlęce, bluzeczki, sukienki, spódniczki dla dziewczynek – tych ciuszków kup po kilka sztuk.

 

Komplet ubranek kaftanik i śpioszkiPodstawowe rodzaje ubranek dla noworodka

 • Body kopertowe: przyda Wam się zawsze. Sprytne zapięcie na boku z użyciem zatrzasków czyli wygodnych nap bardzo ułatwia zakładanie ciuszka. Na początku wcale nie jest to takie oczywiste jak się wydaje. Początki bywają trudne. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej kilka sztuk body kopertowego dla noworodka, które są super proste do zakładania dziecku, oszczędzają czas, a maluszek się nie niecierpliwi niepotrzebnie, kiedy próbujesz przełożyć body przez głowę.
 • Pajacyki niemowlęce: pajacyki w rozmiarze 56 lub 62, a także 50 dla wcześniaka, to dobry pomysł na jednoczęściowy strój dla maluszka na czas snu. Tutaj znowu z pomocą przychodzi praktyczne zapięcie na zatrzaski umieszczone na całej długości ubranka. Napki są praktyczne i masowo stosowane w odzieży dla niemowląt. Dlaczego nie skorzystać z tego udogodnienia?
 • Półśpiochy: następcy tradycyjnych śpioszków niemowlęcych. Są to ciepłe spodenki bawełniane najczęściej z wszytymi stopkami i szerokim pasem. Super wygodne ubranko dla najmłodszych berbeci. Jedyny minus: półśpioszki trzeba ściągnąć by zmienić pieluszkę.
 • Śpiochy niemowlęce: ciuszek dla tradycjonalistów. Klasyczny śpioch zawsze się sprawdzał i będzie sprawdzać. Dodatkowo ociepla plecy dziecka. Ma rozpięcie w kroku oraz zapięcia na ramionach. Idealny do kompletu z kaftanikiem lub body. Dziecko łatwo przewinąć bo ułatwia to rozpięcie w kroku. Wystarczy rozpiąć napki i zmienić pieluszkę.
 • Kaftanik kopertowy: zapinany na boku kaftanik to ubranko do pary ze śpioszkami. Jeśli kupujecie śpiochy to kaftaniki będą ich naturalnym uzupełnieniem. Często występują już jako element gotowego kompletu niemowlęcego. Przekonaj się sama do kaftanika. daj mu szansę i porównaj go z szalenie popularnym body.
 • Łapki bawełniane: praktyczny wynalazek specjalnie dla noworodka. Bawełniane rękawiczki bez wyodrębnionych paluszków. Założone na rączki dziecka chronią buzię przed zadrapaniem i dają ciepło. Kup na pierwsze tygodnie życia bo potem już nie będą potrzebne. Dziecko doceni ciepło jakie łapki dają w rączki.
 • Czapeczki dla noworodka kąpielowe: to bawełniane czapki zakładane nie tylko po kąpieli dziecka. Noworodek jest wrażliwy na niskie temperatury i zmiany temperatury, więc cienka bawełniana czapeczka kąpielowa jest dobrym pomysłem. Idealny dodatek na chłodniejsze zimowe i jesienne dni, nawet w pomieszczeniu bo taka czapka jest cienka. Ważne, by dziecka nie przegrzewać.

Gdzie szukać informacji o wyprawce?

Jeśli myślisz, że ten artykuł wyczerpuje temat wyprawki to niestety jesteś w błędzie. Wyprawka dla noworodka to bowiem temat rzeka, i nie sposób jej określić precyzyjnie w jednym artykule. Na blogu znajdziesz mnóstwo innych powiązanych tematycznie artykułów z licznymi wskazówkami jak skompletować i nie zwariować, jak uzupełnić garderobę dziecięcą. Nie dotyczą one tylko ciuszków, ale również akcesoriów, więc o wózku gondoli także możesz poczytać. Jeśli natomiast szukacie jakichkolwiek porad medycznych, najlepiej od razu skontaktować się z pediatrą i rozwiać wątpliwości.

Poczytaj o ubrankach dla noworodka bez których wyprawka nie istnieje

Dowiedz się do kiedy mówimy o dziecku noworodek

Twoja ściąga z wyprawki dla noworodków

Przeczytaj po co niemowlakowi śpioszki

Czy pieluszki tetrowe odchodzą w niepamięć?

Dowiedz się, czy warto kupować kaftaniki niemowlęce?

 

 

Do kiedy o dziecku mówimy noworodek? Kim jest niemowlak?

Do kiedy noworodekPytania o noworodka i niemowlaka często padają w przestrzeni internetowej. Rodzice szukają konkretnych informacji potwierdzających, kiedy ich dziecko przestaje być noworodkiem, i jak liczyć okres niemowlęctwa. Pragną przypisać swoją pociechę do konkretnej kategorii i porównać z innymi dziećmi. Warto wiedzieć do kiedy noworodek jest noworodkiem, a kiedy noworodek zaczyna być niemowlakiem.

Kogo nazywamy noworodkiem?

Noworodek jak sama nazwa wskazuje to nowo narodzone dziecko. Okres noworodkowy według wielu źródeł obejmuje przeważnie pierwsze 4 tygodnie życia dziecka. To bardzo ważny etap w życiu malucha. Zmiany, których nagle doświadcza są diametralne, a okres noworodkowy to czas na adaptację do nowego otoczenia. Świat noworodka zmienił się o 180 stopni. Z ciepłego, ciemnego i cichego, bezpiecznego środowiska w brzuchu mamy mały człowiek ląduje w świecie pełnym nowych bodźców, światła, zmiennej temperatury, hałasów. Zmienia się nawet dieta bo mleko mamy to kolejna nowość. Taka zmiana musi być bardzo odczuwalna dla dziecka i stopniowo noworodek będzie przyzwyczajał się do środowiska zewnętrznego.

Początki po porodzie w szpitalu bywają trudne – noworodek poddawany jest podstawowym badaniom oraz badaniom przesiewowym. Pojawia się także smółka czyli pierwsza kupa po porodzie, która swym czarnym kolorem potrafi zaskoczyć niejedną świeżo upieczoną mamę. Niełatwo jest również przestawić się na nowy sposób pobierania pokarmu bo maluch łapczywie próbuje złapać pierś mamy, czasem nieefektywnie. Karmienie piersią też wymaga od maluszka ćwiczeń. To nowa umiejętność, która czasem wychodzi od razu, a czasem wymaga ćwiczeń oraz prawidłowego podawania piersi.

Po wyjściu ze szpitala noworodek sporo śpi, sporo je, nabiera masy i adaptuje się do tego, co zastał po wyjściu z brzucha mamy. W tym okresie na pewno malucha zobaczy pediatra, który go zważy, zmierzy i podda badaniom. Pamiętajcie – wszelkie wątpliwości konsultujcie zawsze z lekarzem, nie z Internetem!

Do kiedy niemowlak

Kiedy noworodek zaczyna być niemowlakiem? Od kiedy o dziecku mówimy niemowlak?

Gdy dziecko przestaje być noworodkiem to zaczyna być niemowlakiem, co oznacza, że będzie to po 4 tygodniu życia i będzie trwało aż do 12 miesiąca życia dziecka. Niemowlak intensywnie rozwija się fizycznie i umysłowo. Przechodzi z etapu przewracania się na plecy, pełzania, raczkowania, siedzenia, aż do pionizacji i chodzenia, przy czym każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Niektóre maluchy osiągnę pewne etapy wcześniej, inne później. Zmienia się dieta. W odpowiednim czasie po diecie opartej na mleku mamy przychodzi czas na rozszerzanie diety o warzywa, owoce, mięso. W okresie niemowlęcym rozwija się też mowa. Rodzice bardzo czekają na gaworzenie, i na pierwsze słowa i pierwsze słowo mama i tata wypowiedziane przez malucha. Wszystkie wątpliwości i pytania jakie przyjdą Wam do głowy zawsze konsultujcie z lekarzem.

Kto jeszcze szuka informacji o noworodku?

Informacji o noworodkach szukają często osoby chcące kupić prezent dla maluszka, którego planują wkrótce odwiedzić. Pragną wiedzieć co przydałoby się dziecku, które dopiero niedawno przyszło na świat. Szukają informacji jaki byłby najlepszy prezent dla noworodka. Ustalają jaki rozmiar ubranka na prezent wybrać i jakie akcesoria mogą się okazać niezbędne na początek. Chcą wspomóc rodziców w uzupełnianiu wyprawki dla noworodka, która jest obszernym i kosztownym zbiorem produktów potrzebnych dla noworodka. Inne ubranka będą przeznaczone dla noworodka, a inne dla niemowlaka. Nie chodzi tu tylko o rozmiar, ale także na przykład krój. Dla noworodka zaprojektowano specjalne body kopertowego z zupełnie innym zapięciem niż w przypadku body dla niemowląt.

Noworodek a niemowlę

 • dziecko jest noworodkiem przez około 4 pierwsze tygodnie życia
 • niemowlę to dziecko do około 12 miesiąca życia
 • czas noworodka mija błyskawicznie więc chłońcie te chwile, zapamiętujcie i uwieczniajcie
 • tak, dziecko w końcu będzie spało w określonym rytmie i da się Wam wyspać:)
 • ubranka dla noworodka mają rozmiar 56 lub rozmiar 62
 • niemowlę w zależności od wieku nosi ubranka od rozmiaru 68 do około 86 (np. rozmiar 86 body na roczek)
 • wszystkie pytania dotyczące dziecka zawsze zadawajcie lekarzowi, nie Internetowi.

 

Dowiedz się więcej o wyprawce dla noworodka

Wyprawka dla noworodka do spania – poznaj temat od środka

Poczytaj, jak składać ubranka niemowlęce?

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?