Do kiedy o dziecku mówimy noworodek? Kim jest niemowlak?

Do kiedy noworodekPytania o noworodka i niemowlaka często padają w przestrzeni internetowej. Rodzice szukają konkretnych informacji potwierdzających, kiedy ich dziecko przestaje być noworodkiem, i jak liczyć okres niemowlęctwa. Pragną przypisać swoją pociechę do konkretnej kategorii i porównać z innymi dziećmi. Warto wiedzieć do kiedy noworodek jest noworodkiem, a kiedy noworodek zaczyna być niemowlakiem.

Kogo nazywamy noworodkiem?

Noworodek jak sama nazwa wskazuje to nowo narodzone dziecko. Okres noworodkowy według wielu źródeł obejmuje przeważnie pierwsze 4 tygodnie życia dziecka. To bardzo ważny etap w życiu malucha. Zmiany, których nagle doświadcza są diametralne, a okres noworodkowy to czas na adaptację do nowego otoczenia. Świat noworodka zmienił się o 180 stopni. Z ciepłego, ciemnego i cichego, bezpiecznego środowiska w brzuchu mamy mały człowiek ląduje w świecie pełnym nowych bodźców, światła, zmiennej temperatury, hałasów. Zmienia się nawet dieta bo mleko mamy to kolejna nowość. Taka zmiana musi być bardzo odczuwalna dla dziecka i stopniowo noworodek będzie przyzwyczajał się do środowiska zewnętrznego.

Początki po porodzie w szpitalu bywają trudne – noworodek poddawany jest podstawowym badaniom oraz badaniom przesiewowym. Pojawia się także smółka czyli pierwsza kupa po porodzie, która swym czarnym kolorem potrafi zaskoczyć niejedną świeżo upieczoną mamę. Niełatwo jest również przestawić się na nowy sposób pobierania pokarmu bo maluch łapczywie próbuje złapać pierś mamy, czasem nieefektywnie. Karmienie piersią też wymaga od maluszka ćwiczeń. To nowa umiejętność, która czasem wychodzi od razu, a czasem wymaga ćwiczeń oraz prawidłowego podawania piersi.

Po wyjściu ze szpitala noworodek sporo śpi, sporo je, nabiera masy i adaptuje się do tego, co zastał po wyjściu z brzucha mamy. W tym okresie na pewno malucha zobaczy pediatra, który go zważy, zmierzy i podda badaniom. Pamiętajcie – wszelkie wątpliwości konsultujcie zawsze z lekarzem, nie z Internetem!

Do kiedy niemowlak

Kiedy noworodek zaczyna być niemowlakiem? Od kiedy o dziecku mówimy niemowlak?

Gdy dziecko przestaje być noworodkiem to zaczyna być niemowlakiem, co oznacza, że będzie to po 4 tygodniu życia i będzie trwało aż do 12 miesiąca życia dziecka. Niemowlak intensywnie rozwija się fizycznie i umysłowo. Przechodzi z etapu przewracania się na plecy, pełzania, raczkowania, siedzenia, aż do pionizacji i chodzenia, przy czym każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Niektóre maluchy osiągnę pewne etapy wcześniej, inne później. Zmienia się dieta. W odpowiednim czasie po diecie opartej na mleku mamy przychodzi czas na rozszerzanie diety o warzywa, owoce, mięso. W okresie niemowlęcym rozwija się też mowa. Rodzice bardzo czekają na gaworzenie, i na pierwsze słowa i pierwsze słowo mama i tata wypowiedziane przez malucha. Wszystkie wątpliwości i pytania jakie przyjdą Wam do głowy zawsze konsultujcie z lekarzem.

Kto jeszcze szuka informacji o noworodku?

Informacji o noworodkach szukają często osoby chcące kupić prezent dla maluszka, którego planują wkrótce odwiedzić. Pragną wiedzieć co przydałoby się dziecku, które dopiero niedawno przyszło na świat. Szukają informacji jaki byłby najlepszy prezent dla noworodka. Ustalają jaki rozmiar ubranka na prezent wybrać i jakie akcesoria mogą się okazać niezbędne na początek. Chcą wspomóc rodziców w uzupełnianiu wyprawki dla noworodka, która jest obszernym i kosztownym zbiorem produktów potrzebnych dla noworodka. Inne ubranka będą przeznaczone dla noworodka, a inne dla niemowlaka. Nie chodzi tu tylko o rozmiar, ale także na przykład krój. Dla noworodka zaprojektowano specjalne body kopertowego z zupełnie innym zapięciem niż w przypadku body dla niemowląt.

Noworodek a niemowlę

  • dziecko jest noworodkiem przez około 4 pierwsze tygodnie życia
  • niemowlę to dziecko do około 12 miesiąca życia
  • czas noworodka mija błyskawicznie więc chłońcie te chwile, zapamiętujcie i uwieczniajcie
  • tak, dziecko w końcu będzie spało w określonym rytmie i da się Wam wyspać:)
  • ubranka dla noworodka mają rozmiar 56 lub rozmiar 62
  • niemowlę w zależności od wieku nosi ubranka od rozmiaru 68 do około 86 (np. rozmiar 86 body na roczek)
  • wszystkie pytania dotyczące dziecka zawsze zadawajcie lekarzowi, nie Internetowi.

 

Dowiedz się więcej o wyprawce dla noworodka

Wyprawka dla noworodka do spania – poznaj temat od środka

Poczytaj, jak składać ubranka niemowlęce?

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *