Jak dobrać rozmiar ubranka dla dziecka?

Jak dobrze dopasować rozmiar ubranek dla niemowlaków

Rozmiarówka niemowlęca sprawia wiele problemów młodym rodzicom. Rozmiary odzieży niemowlęcej mają się nijak do typowych rozmiarów odzieży dla młodzieży i dorosłych. Malutkie ubranka wydają się być dobre na lalkę, ale nie na dziecko. Gdy chodzi o starsze dzieci, łatwiej jest dobrać rozmiary ubranek i rozmiary czapek w oparciu o istniejącą już garderobę dziecka. Jak dobrać rozmiar ubranka dla dziecka, które przyszło na świat? Jak poradzić sobie kupując ubranka, gdy do dyspozycji jest tylko tabela rozmiarów?

Rozmiar ubranek – dostępna rozmiarówka dziecięca

Na papierowej metce ubranka dla dzieci znajdziecie informacje, jaki rozmiar ma ubranko, jaki jest obwód klatki piersiowej w przypadku odzieży górnej, wzrost dziecka, a w przypadku skarpetek długość stopy dziecka. Przy zakupie czapki mierzy się obwód głowy malucha, co znacznie pomaga w kompletowaniu wyprawki. Niektóre ubranka są uniwersalne i rozmiar ubranek definiuje wiek dziecka. Znajdziecie tu rozmiary łączone takie jak 0-3 miesiące, 3-6 miesięcy, 6-9 miesięcy, itd.

Większość ubranek ma jednak taki rozmiar jak wzrost dziecka. Każdy następny rozmiar jest o kilka centymetrów dłuższy i szerszy. Ważne, by ubrać niemowlę w rozmiar idealnie dopasowany do jego wielkości. Wzrost malucha ma tu kluczowe znaczenie i definiuje rozmiary ubrań.

Jakie rozmiary dla noworodka, a jakie dla niemowlęcia?

Ubranka w rozmiarze 56 i w rozmiarze 62 rozpoczynają typową rozmiarówkę dziecięcą. Są to typowe rozmiary dla noworodka. Rozmiar 68 zaczyna ciuszki dla niemowlaków. Następnie mamy rozmiar 74, 80, 86, 92, 98, oraz 104 dla już 3-4 latków. Do wyprawki dla noworodka wybierzecie rozmiar 56 i 62. Obserwując rozwój dziecka, zobaczycie, że rozmiary zmieniają się szybko, bo maluch bardzo szybko rośnie w pierwszym roku życia. Nim się obejrzycie, a potrzebny będzie większy rozmiar.

Jak wybrać rozmiar czapki dla niemowlaka?

Czapka niemowlęca dla dziewczynki

Czapeczka niemowlęca przyda się od pierwszego dnia życia. Cienkie czapki kąpielowe zakładamy noworodkom nawet w domu po kąpieli. Brany pod uwagę jest obwód głowy maluszka. Zmierzcie głowę bobasa miarką krawiecką w najszerszym miejscu. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk czapeczek kąpielowych na początek, najlepiej tych wykonanych z bawełny. Bawełna organiczna jest świetną propozycją materiału dla najmłodszych dzieci bo jest naturalna i pozwala skórze oddychać.

Jeśli wasza pociecha przychodzi na świat w chłodne pory roku, potrzebna będzie też solidna i dobrze dopasowana czapka sezonowa. Za duża czapka będzie spadać przy każdym ruchu głową i nie zabezpieczy głowy dziecka przed chłodem. Za ciasna czapka będzie irytowała malucha i ograniczy swobodę ruchów.

Jak wybrać rozmiar spodenek dla niemowlaka?

Spodenki niemowlęce w komplecie z body

By wybrać ubranka dla niemowlaka kierujecie się wzrostem dziecka. Wzrost pozwoli dobrze dobrać rozmiar ubranek. W przypadku spodenek, śpioszków, półśpiochów jest dokładnie tak samo. Jeśli kupujecie body w rozmiarze 62, jednocześnie kupujecie półśpiochy w tym samym rozmiarze. W przypadku tych ciuszków podawany jest także obwód pasa, a obecność pieluszki jest brana pod uwagę przez producentów przy opracowywaniu fasonu i rozmiaru.

Jak wybrać rozmiar skarpetek dla niemowlaka?

Skarpetki niemowlęce są dostępne w dwóch typach rozmiarówek. Pierwsza z nich jest uniwersalna i pogrupowana w kategorie wiekowe. Znajdziecie więc skarpetki w rozmiarze od narodzin do 3 miesiąca życia, od 3 miesiąca życia do 6 miesiąca, itd. Tutaj by właściwie dobrać rozmiar skarpetek wystarczy wybrać przedział wiekowy, w jakim znajduje się wasza pociecha.

Drugi typ rozmiarówki polega na długości stopy dziecka w centymetrach. Tabela rozmiarów zwykle tłumaczy i przekłada długość stopy na konkretny rozmiar skarpetek dla niemowląt.

Rozmiary niemowlęce: Co zrobić, jeśli nie znasz dokładnego rozmiaru? Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

To pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które dokonują zakupu ubranek na prezent i przeglądają rozmiary ubranek dziecięcych. Chcąc zrobić niespodziankę dla rodziców i maluszka, kupują prezenty w ciemno, nie zawsze trafiając z rozmiarem body czy śpioszków. W takiej sytuacji naprawdę najlepiej wcześniej zapytać rodziców, co jest potrzebne dziecku, i jak rozmiar obecnie nosi. Powielone ubranko lub za mały ciuszek będzie kolejnym bezużytecznym produktem, który nikomu nie sprawi radości.

Jeśli nie chcecie zapytać rodziców o rozmiar, możecie kierować się wiekiem dziecka. Poszczególne rozmiary ciuszków przypisane są też do orientacyjnego wieku malucha.

Rozmiary dla noworodków urodzonych przedwcześnie

Dla wcześniaków przeznaczone są specjalne ubranka w mniejszej rozmiarówce. Mowa tu o rozmiarze 50 i mniejszych. Takie ubranka będą równie wygodne, ale wielkością dopasowane do dziecka zbyt wcześnie urodzonego. Odzież dla wcześniaków bez problemu znajdziecie w sklepach internetowych.

W przeciwieństwie do typowej wyprawki dla noworodka, ubranka dla wcześniaka kupowane są po porodzie.

Czy warto kupować ubranka 56?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy warto kupować ubranka w rozmiarze 56. Ten rozmiar może starczyć na pierwsze tygodnie życia. Jednak niektóre dzieci rodzą się spore i od razu zaczynają z rozmiarem 62. Trudno przewidzieć, jak będzie w waszym przypadku, dlatego najlepiej nie kupować zbyt wielu ubranek na 56. Warto podzielić wyprawkę i część ubrań kupić jako rozmiar 62, a cześć jako rozmiar 56. W ten sposób, zawsze jakaś część wyprawki będzie pasować na dziecko.

Ubranka dla noworodków i niemowląt – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Śpioszki niemowlęce z bawełny

Przy wyborze ubranek dla dzieci zwracajcie uwagę na jakość wykonania i tkaniny. Szukajcie ciuszków z bawełny lub bawełny organicznej, czyli naturalnych tkanin przyjaznych dla delikatnej skóry dziecięcej. Ubranie maleństwa w przewiewne i dobrze skrojone ubrania gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo.

Zwracajcie uwagę na kraj pochodzenia wyprawki. Polskie ubranka niemowlęce będą zaczynały się od cyfr 59 pod kodem kreskowym na metce.

Unikajcie przyszywanych guzików, które mogą się oderwać. Kaptur na bluzie wygląda świetnie i modnie, ale noworodkowi, który leży będzie przeszkadzał.

 

Dowiedz się, w jakim wieku dziecko nosi rozmiar 80

Jeden komentarz do “Jak dobrać rozmiar ubranka dla dziecka?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *