Co zrobić żeby dziecko nie płakało przy przewijaniu?

Noworodek płacze podczas przewijania

Przewijanie noworodka i niemowlaka to nie lada wyzwanie. Maluchy nie lubią tej czynności, i pokazują swoje niezadowolenie tak jak tylko potrafią, czyli płacząc. Rodzice szukają odpowiedzi na pytanie, co zrobić żeby dziecko nie płakało przy przewijaniu. Zapytania powtarzają się na forach dla rodziców i w mediach społecznościowych. Skoro wszyscy rodzice mają taki sam problem, to dzielą się pomocnymi radami z innymi w internecie. Do przewijania noworodka w zasadzie nie można się przygotować. To wraz z ilością powtórzeń czyli z doświadczeniem przyjdzie do was łatwość i szybkość wykonywania tej czynności. Nie ma się czego bać! Dacie radę!

Dlaczego niemowlę nie lubi przewijania i płacze?

Niemowlę płacze, gdy zmieniacie mu brudną pieluszkę

Przewijanie dziecka stawia obie zainteresowane strony w trudnej i niekomfortowej sytuacji. Maluch ma na sobie brudną mokra ciężką pieluchę, w której mu niewygodnie. Dodatkowo, rodzic zdejmując ubranka by dotrzeć do pieluchy wykonuje serię niekomfortowych dla dziecka ruchów, wyginając nóżki, rączki. Przez jakiś czas maluchy ma odkrytą skórę, a więc może być mu zwyczajnie zimno.

Przewijanie niemowlaka dla rodzica to także wyzwanie. Dziecko płacze. Noworodek często wymaga dodatkowych czynności poza założeniem czystej pieluszki. Na przykład, od pierwszego dnia trzeba dbać o kikut pępowiny. Pupę można przemyć ciepłą wodą za pomocą płatków kosmetycznych, lub użyć mokre chusteczki specjalnie do tego przeznaczone. Woda i chusteczki robią się jednak szybko zimne, co jest nieprzyjemne dla bobasa. Wszystko to noworodek i niemowlę zakomunikują wam płaczem.

Zanim rodzic zdobędzie potrzebną pewność siebie podczas zmiany pieluszki, minie trochę czasu. Pewne ruchy, jednocześnie bezpieczne dla dziecka, szybkość wymiany brudnej na czystą pieluszkę – to wszystko przychodzi z czasem, ilością powtórzeń i jest do ogarnięcia w pierwszych miesiącach życia bobasa.

Jak uspokoić dziecko przy przewijaniu?

Jak zmieniać pieluszkę, by maluch nie zdążył nawet pomyśleć o byciu niezadowolonym z sytuacji? Mamy na to kilka sposobów i przydatnych wskazówek.

Nie kładź malucha na ceratkowy przewijak. Przewijak z ceraty jest zimny i maluch od razu poczuje różnicę, którą zasygnalizuje gwałtownym płaczem. Na przewijak połóż pieluchy wielorazowe, na przykład pieluszki tetrowe, by przewinąć noworodka.

Do pielęgnacji noworodka używaj odpowiednich kosmetyków, jak również ciepłej, a nie zimnej wody do przemycia pupy dziecka, i miękkich chusteczek. Wyrzuć brudną pieluszkę do śmietnika stojącego pod ręką, tak by maluch nie włożył w nią ręki przez przypadek.

Masz mocne narzędzie do uspokojenia malucha, a jest nim twój głos. Zacznij przebierać noworodka mówiąc do niego spokojnie, miarowo, bez podniesionego tonu. Możesz modulować głos podczas rozmowy z maluszkiem, zmieniać intonację. Mówiąc ciepłym cichym tonem, załóż czystą pieluszkę bobasowi.

Mama podnosi niemowlę po przewijaniu i mówi do niego

Dysponujesz też produktami pomocniczymi do ukojenia dziecka. O jakie pomoce chodzi? Gdy odbywa się zmiana pieluszki, pokaż dziecku kolorową zabawkę, książeczkę, które odwrócą uwagę od tego, co robisz. Dla noworodka szczególnie polecane są materiałowe książeczki, które wykorzystują trzy kolory: czarny, biały i czerwony. Noworodek nie chwyci jeszcze książeczki w dłonie, ale starszy maluch na pewno szybko przejmie zabawkę w ręce, i skupi swoją uwagę na niej. Zmieniaj zabawki za każdym razem, dostarczając nowych powodów do zainteresowania. Utrzymuj z maluszkiem kontakt wzrokowy.

Znaczenie ma także ułożenie dziecka. Nie kładź malucha zbyt blisko krawędzi. Bezpieczeństwo musi być na pierwszym miejscu. Niebawem nauczysz się jako prawidłowo przewijać noworodka. To stresująca czynność dla młodych rodziców. Połóż pociechę na miękkiej tkaninie wyłożonej na bezpiecznym przewijaku.

Przewijanie noworodka – jakie produkty warto mieć pod ręką?

Wszystkie potrzebne rzeczy do przewijania powinny być pod ręką. Od tego zależy bezpieczeństwo dziecka i poziom twojego stresu. Niezbędne akcesoria i pojemnik na brudne pieluchy trzymaj zawsze przy przewijaku. Nie możesz zostawić dziecka samego leżącego na przewijaku, i pójść po brakujacą pieluszkę.

Na stanowisku do przewijania nie może zabraknąć nawilżanych chusteczek i pieluszek jednorazowych. Im mniejsze dziecko, tym częściej będziesz musiała zmieniać pieluszkę.

Miej gotowe czyste ubranie, gdyby okazało się, że nie tylko pielucha wymaga wymiany. Zawsze przyda się body i wygodne półśpioszki gotowe na zmianę. Podczas zmiany pieluszki niemowlę może także zacząć siusiać. Wtedy konieczna będzie nie tylko wymiana ubranek, ale także pieluch wielorazowych położonych na przewijaku. Mokra tkanina momentalnie robi się zimna i nieprzyjemna, co sprawia maluchowi dyskomfort, i skutkuje płaczem.

W pogotowiu trzymaj krem przeciwko odparzeniom i produkty do pielęgnacji kikuta pępowiny zalecone przez pediatrę lub położną.

Pierwsza zmiana pieluszki u noworodka. Jak poradzić sobie ze smółką?

Jak przewijać noworodka krok po kroku? Taka czynność można planować nawet długo przed porodem, ale życie pisze naprawdę barwne scenariusze. Przewijanie noworodka w szpitalu to zawsze przygoda. To nowa czynność dla obu stron.

Dodatkowo, tylko w szpitalu dane wam będzie zobaczyć smółkę, czyli pierwszą kupkę malucha. Różni się ona od regularnej kupy dziecięcej. Jest ciemna, bardziej gesta i lekko klejąca. Jest usunięcie będzie wymagało więcej zachodu, niż wszelkie przyszłe przewijania noworodka.

  1. Przygotuj miejsce do przewijania, pieluszkę jednorazową, chusteczki nawilżane, oraz dla pewności komplet ubranek dla noworodka.
  2. Dokładnie wytrzyj pupę dziecka z kupy, w kierunku od przodu do tyłu. Często zmieniaj chusteczki na nowe, po każdym przetarciu.
  3. Rozwiń czystą pieluchę, i podłóż pod pupę dziecka.
  4. Zapnij rzepy i rozprostuj gumki w pachwinach.
  5. Sprawdź czy pieluszka nie jest zbyt ciasno zapięta, lub zbyt luźno. Za ciasne zapięcie będzie powodowało dyskomfort u dziecka. Zbyt luźne zapięcie sprawi, że zawartość pieluchy wydostanie się i zaraz konieczne będzie ponowne przewijanie.
  6. Wyrzuć brudne chusteczki i pieluchę do śmietnika na odpady zmieszane.

Kiedy przewijać noworodka? Jak poznać, że trzeba zmienić pieluszkę?

Niemowlak w pieluszce

Noworodka trzeba często przewijać, praktycznie po każdym posiłku. Zaskoczyć może ilość kupek i moczu. Zanim zaczniesz przewijać noworodka, warto sprawdzić zawartość pieluchy. Czasem już w samym dotyku czuć, że pielucha wchłonęła sporo moczu, jest cięższa, i trzeba szybko podmieniać ją na czystą i suchą.

Przewijanie noworodka i przewijanie niemowlaka to podstawa dbania o higienę i komfort dziecka. Bakteria znajdujące się w moczu i kale mogą wywołać chociażby infekcje pęcherza, a delikatna skóra może ulec odparzeniu. Podczas przewijania noworodka, starannie usuwajcie resztki kupy. Skóra okolicy krocza musi być czysta i sucha. Początkowo ilość zmian pieluszki może zaskoczyć, ale szybko wpadniesz w rytm, i będziesz wiedziała, kiedy dziecko wymaga przewinięcia.

Jak urządzić kącik do przewijania niemowlaka?

Kącik do przewijania z wygodną komodą na ubranka obok łóżeczka

Kącik do przewijania dziecka musi być wygodny i poręczny. Nie musi być duży i luksusowy, ale musi być praktyczny i bezpieczny. Wystarczy przewijak nakładany na łóżeczko dziecięce lub na komodę. Podczas przewijania noworodka pod ręką muszą być pieluszki, chusteczki nawilżane, oraz śmietnika na odpady zmieszane do wyrzucania zużytych pieluch. Przydadzą się również pieluchy wielorazowe do wykładania ceratkowego przewijaka, lub specjalne bawełniane pokrowce na przewijak dziecięcy.

W pobliżu przydałaby się się także komoda czy szafa z ubrankami dla dzieci, tak by tylko jedną ręką sięgnąć po czyste body lub śpioszki.

Co zrobić z brudną pieluszką?

Zużytą pieluchę wrzuć do odpadów zmieszanych, resztkowych

Brudne pieluchy jednorazowe wrzucamy do odpadów zmieszanych. Kosz obok przewijaka jest niezbędny, bo nie możesz odejść od dziecka podczas przewijania, i zostawić go samego na przewijaku. Taki kosz należy opróżniać codziennie. Zapach nie pozwoli na dłuższe przetrzymywanie zawartości kosza w pokoju.

Podobnie należy postępować z zabrudzonymi chusteczkami nawilżanymi. Trafiają one do odpadów zmieszanych.

Jak świeżo upieczeni rodzice mają poradzić sobie ze zmianą pieluchy?

Niemowlak na przewijaku

Przewijanie noworodka może wydawać się niesamowicie skomplikowaną i trudną czynnością na samym początku. Nie martwcie się. Wszyscy czuliśmy się tak samo na początku, przytłoczeni spora ilością nowych obowiązków, ale tez i morzem radości. Podchodźcie do zmiany pieluszki spokojnie, a wkrótce zostaniecie ekspertami w temacie zmieniającymi swojej pociesze pieluchy błyskawicznie i bez zastanowienia.

Na początku może się wam wydawać, że nie dacie rady wykonać tyle czynności na raz, i jeszcze czuwać nad bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem dziecka.

Kluczem jest ilość powtórzeń czynności, i idąca z tym pewność siebie. Wszystko to w połączeniu z miłością i troska o dziecko pozwoli być wam mistrzami przewijania.

Jeśli więc zastanawiacie się, co zrobić żeby dziecko nie płakało przy przewijaniu, to sami zobaczycie, że z czasem znajdziecie sposoby na uspokojenie waszej pociechy.

Dowiedz się, jak usypiać niemowlę?

Przeczytaj, dlaczego noworodek płacze?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *