Dlaczego noworodek płacze? Jakie są rodzaje płaczu dziecka?

Płacz niemowlaka przyczyny

Bycie rodzicem noworodka to niesamowite doświadczenie, ale może również być wyzwaniem, zwłaszcza gdy nasz malec płacze, i wydaje się nam, że robi to bez konkretnej ewidentnej przyczyny. Dla świeżo upieczonych rodziców jest to z pewnością źródło stresu, dlatego tak ważne jest by znać podstawowe przyczyny płaczu niemowlaka. Wiedza o tym, dlaczego noworodek płacze daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją. W tym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego noworodek płacze, i jak można zrozumieć płacz dziecka, a także pomóc maluchowi.

Niemowlę ciągle płacze – dlaczego?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrozumieć, jest to, że płacz to główny sposób komunikacji noworodka. Maluch od pierwszych chwil życia nie może wyrażać swoich potrzeb słowami, więc płacz staje się jego głównym narzędziem do przekazywania informacji. Głośny płacz przekazuje rodzicom informacje, że maluch czegoś potrzebuje, że coś mu dolega, że coś mu przeszkadza. Zadaniem rodziców jest znalezienie klucza do tego języka, który nie jest łatwy. Musicie poznać się nawzajem, a to wymaga czasu, tymczasem noworodek potrzebuje pomocy i reakcji tu i teraz.

 

Co może być przyczyną płaczu noworodka?

Głód to jedna z najczęstszych przyczyn płaczu noworodka. Maluch może płakać, aby powiedzieć, że jest głodny i potrzebuje jedzenia. Obowiązkiem rodzica jest dbać o pełny brzuszek i uczucie sytości, co sprowadza się do karmienia na żądanie. Histeryczny płacz niemowlaka może między innymi oznaczać to, że maluch płacze bo jest głodny.

Czy dziecko może płakać przez mokra pieluszkę?

dziecko płacze bo ma mokrą pieluchę

Noworodek może płakać, jeśli ma mokrą pieluszkę. Sprawdźcie, czy pieluszka jest sucha, i zmieniajcie ją regularnie. Czasami jeśli bobas płacze po karmieniu, może oznaczać to, że zrobił kupkę, i pieluszka wymaga natychmiastowej wymiany. Sucha pieluszka, czysta skóra to podstawa. Trzymanie malucha w przepełnionej pieluszce jest nie tylko niehigieniczne i powoduje dyskomfort, ale także może przyczynić się do choroby oraz odparzenia skóry. Mokra pieluszka powinna być natychmiast wymieniona.

Płacz niemowlęcia z powodu zmęczenia

Noworodek potrzebuje snu

Płacz może oznaczać, że maluch jest zmęczony i chce zasnąć. Próbujcie stworzyć spokojną i cichą atmosferę, aby pomóc mu zrelaksować się i zasnąć. Noworodek potrzebuje bliskości. Spróbujcie uspokoić noworodka nosząc go na rękach, kołysząc, śpiewając i usuwając nadmiar bodźców. dziecko potrzebuje po prostu obecności drugiego człowieka. Maluszek płacze, bo nie może zasnąć, walczy ze zmęczeniem. Możecie uspokoić dziecko tuląc delikatny płacz, mówiąc do niego spokojnym cichym głosem, i po prostu robiąc to co rodzice robią najlepiej, czyli kochając i przytulając.

Ta zła kolka niemowlęca – płacz noworodka z powodu kolki

Noworodki często cierpią na kolki i problemy z gazami, co może powodować ból i dyskomfort. Maluch może płakać, bo tylko tak może nam pokazać, że coś go boli. Przyczyną kolki jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, płacz wydaje wam się zbyt intensywny, zbyt długo trwa, widzicie, że dziecko ewidentnie cierpi, nie czekajcie, tylko skonsultujcie się z lekarzem pediatrą. Czasami pomaga masaż brzuszka, a może przygotujecie maluchowi ciepłą kąpiel? Ból brzuszka może powodować histeryczny płacz dziecka.

Dziecko potrzebuje bliskości

Często noworodki potrzebują po prostu bliskości rodzica. Płacz może oznaczać, że maluch potrzebuje być przytulony, noszony lub kołysany. Weźcie niemowlę na ręce i spróbujcie uspokoić niemowlaka poprzez mówienie do niego spokojnym tonem głosu i kołysanie. Zazwyczaj delikatny płacz dziecko szybko się w tym momencie kończy, bo maluch czuje bliskość rodzica.

Nadmiar wrażeń a płacz niemowlaka

Zbyt wiele bodźców, hałasu, zbyt jasnego światła itp. może przytłaczać noworodka. Płacz może być próbą ucieczki od nadmiaru bodźców. Starajcie się te bodźce dawkować, ograniczać. Jeśli w pomieszczeniu, w którym usypiacie noworodka jest włączony telewizor, wszystkie światła, szczeka pies, i słychać sąsiadów za ścianą, maluch będzie reagował płaczem na nadmiar dochodzących do niego z każdej strony wrażeń.

Wyłączcie dźwięk w telefonie, ściszcie telewizor, wyślijcie domownika na spacer z psem, a sami próbujcie uspokoić niemowlę.

Głośny płacz dziecka objawem choroby?

Jeśli maluch jest chory lub ma jakieś dolegliwości, to również może się to objawiać płaczem. Płacz będzie wtedy dla was sygnałem, żeby udać się do lekarza i reagować na nietypowe zachowanie dziecka. Zawsze lepiej skonsultować płacz niemowlaka i usłyszeć, że wszystko jest w porządku, niż tego nie zrobić i spóźnić się z wdrożeniem diagnostyki i leczenia.

Każde dziecko jest inne. Jak zrozumieć płacz noworodka?

Rozumienie płaczu noworodka może być trudne, ale z czasem rodzice nauczą się odczytywać bez trudu tę formę komunikacji. Wymaga to tylko czasu i bacznej obserwacji dziecka. Oto kilka podstawowych wskazówek, jak to zrobić:

– Obserwujcie różnice w płaczu – czy jest głośny i histeryczny, długotrwały

– Sprawdzajcie podstawowe potrzeby – czy maluch jest głodny, mokry, zmęczony, a może właśnie widzicie przegrzanie dziecka? Może ubranka, które ma na sobie dziecko są zbyt grube, jest ich zbyt dużo?

– Próbujcie różnych metod uspokajania noworodka – kołysanie, przytulanie, delikatne głaskanie, mówienie cichym głosem do bobasa. Na każdego noworodka działa coś innego.

Pamiętajcie, że płacz to naturalny środek komunikacji dla noworodka, i nie zawsze musi oznaczać, że jest jakiś problem lub rozwija się choroba. Ważne jest, aby być cierpliwym i troskliwym rodzicem, reagującym na potrzeby swojego maleństwa. Płacz jest częścią rodzicielstwa, ale także okazją do lepszego zrozumienia swojego dziecka. Dla was jest to lekcja cierpliwości, miłości, a dla malucha naturalny etap rozwoju.

 

Dowiedz się, jak powinien wyglądać dzień noworodka

Poczytaj nasz artykuł o tym, jak przebiega pierwsza wizyta z noworodkiem u pediatry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *