Pierwsza wizyta z noworodkiem u pediatry

Rodzice idą z dzieckiem do pediatry

Pierwsza wizyta z noworodkiem u pediatry na pewno na zawsze zapadnie wam w pamięć. Rodzice pierwszy raz idą ze swoim maluszkiem do lekarza, i mają spore oczekiwania. I słusznie. O co zapytać lekarza? Co zrobi pediatra na pierwszej wizycie? Czego mogą spodziewać się rodzice? Maluch był już przecież badany na oddziale noworodkowym, gdzie otrzymał profesjonalną opiekę medyczną i zaopiekował się nim personel medyczny. Czego więc dotyczy kolejna wizyta po narodzinach dziecka?

Nie zapomnijcie zabrać książeczki zdrowia dziecka

Każde dziecko otrzymuje w szpitalu po narodzinach książeczkę zdrowia. W niej znajdują się tak ważne informacje, jak te o wadze dziecka, obwód klatki piersiowej i główki, wzrost, podstawowa ocena stanu neurologicznego dziecka. Do książeczki zdrowia wpisuje się też wykonane szczepienia obowiązkowe i zalecane dodatkowe.

Dzięki książeczce pediatra będzie miał dostęp do podstawowych informacji o maluchu. Będzie mógł również porównać dane ważąc i mierząc dziecko. Łatwo wtedy wychwycić nieprawidłowości, spadek wagi, zahamowanie wzrostu. Ocena masy ciała i właściwego przybierania na wadze jest bardzo ważna.

Rejestrujecie się w przychodni na przedział czasowy dla dzieci zdrowych. Pierwsza wizyta u pediatry powinna być zarejestrowana odpowiednio wcześnie, bo jednak większość godzin zajmuje pediatrze poradnia dzieci chorych. Rejestracja z wyprzedzeniem pozwoli wam uniknąć stresu, gdy dowiecie się, że nie ma miejsc w przychodni dla waszego dziecka.

Kiedy iść na pierwszą wizytę u pediatry z noworodkiem?

pielęgniarki z noworodkiem

Na pierwszą wizytę z noworodkiem u pediatry wybierz się między 1 a 4 tygodniem życia dziecka, chyba, że stan malucha wymaga wcześniejszej wizyty. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze reagujcie od razu. Możecie także zapytać o szczegóły takiej wizyty położnej w domu dziecka, która zawita do was na pierwszą wizytę patronażową. Położna udzieli też wszelkich wskazówek dotyczących karmienia dziecka. Wizyta patronażowa położnej ma wam służyć pomocą.

Pierwsza wizyta u pediatry. Jak wygląda?

Pediatra dokładnie zbada dziecko i wysłucha problemów, które rodzice zgłaszają. Opowie o programie szczepień ochronnych i szczepień zalecanych. Oceni odruchy noworodkowe i napięcie mięśniowe, rozwój fizyczny noworodka. Wykona delikatnie badanie palpacyjne brzuszka i pomiar masy ciała. Zbada stawy biodrowe i da skierowanie na rutynowe usg bioderek wykonywane około 6 tygodnia życia dziecka.

Lekarz wypyta o ciążę, o sam poród, o karmienie, i zachowanie dziecka.

Obserwacja zachowania dziecka może dostarczyć dodatkowych informacji o jego stanie zdrowia, i w momencie, gdy przekraczacie próg gabinetu lekarskiego, możecie pediatrze przekazać wszystkie wasze spostrzeżenia i wątpliwości.

Do pediatry z listą pytań

lista pytań do pediatry

Pierwsza wizyta u pediatry nie zawsze przebiega według scenariusza. Wejście do gabinetu opóźnia się, maluch robi się zniecierpliwiony i głodny, a może akurat zrobi kupkę, i zaczyna płakać. Bez listy pytań pogubicie się. W domu spiszcie wszystkie pytania i wątpliwości, nawet te, które mogą się wydawać trywialne. Jeśli pojawiają się w waszej głowie, to takie nie są, i trzeba je rozwiać.

Przygotowanie do pierwszej wizyty u lekarza z noworodkiem

Wygodne ubranko dla noworodka na wizytę u pediatry

Pamiętajcie o odpowiednim ubraniu do lekarza, nie zależnie od pory roku. Musi być to ubranko wygodne dla maluszka i dla was. Najlepsze są ubranka niemowlęce, które łatwo jest zdjąć dziecku, a następnie szybko założyć po zbadaniu dziecka przez lekarza. To nie najlepszy czas na rajstopki i tiulowe sukienki. Postawcie na prostotę i wygodę. Body i pajacyk w zupełności wystarczą.

 

Co zabrać do lekarza na wizytę z noworodkiem?

Gdy idziecie na wizytę lekarską z małym dzieckiem, zawsze zabierzcie ze sobą zapasowy komplet ubranek. Maluch może ulać pokarm, lub akurat pieluszka może mieć awarię. W takiej sytuacji, będziecie musieli najpierw przebrać malucha. Pamiętajcie o zabraniu zapasowych pieluszek na zmianę. Warto zabrać ze sobą lekki i poręczny przewijak przenośny, tak by maluszek zawsze leżał na czystej i bezpiecznej powierzchni. Jeśli nie macie przewijaka przenośnego, możecie użyć do tego celu pieluszki tetrowej lub flanelowej.

Zawsze zabierzcie ze sobą wszelką dokumentację medyczną dziecka. Da to wgląd lekarzowi w historię zdrowotną malucha i ułatwi diagnozę i prowadzenie nowego pacjenta.

Jak wybrać pediatrę dla swojego dziecka?

Wybór pediatry dla wszego dziecka jest bardzo ważny. Musi być to osoba, której zaufacie i powierzycie zdrowie pociechy. Zapytajcie znajomych o opinie o pediatrze w przychodni, a także poszukajcie recenzji innych rodziców na sieci. Pediatra powinien potrafić rozmawiać z rodzicami, nie irytować się, gdy zadają nawet te najprostsze pytania, i adresować ich wszystkie wątpliwości. Lekarz będzie badał malucha podczas każdej wizyty, porównywał pomiary, więc dane z poprzedniej wizyty będą stanowić punkt odniesienia. Druga wizyta i trzecia wizyta są często połączone z podaniem obowiązkowych szczepionek chroniących malucha przed groźnymi chorobami.

Jak bezpiecznie dowieźć noworodka na pierwszą wizytę u pediatry?

noworodek w foteliku

Maluch zawsze podróżuje w foteliku z prawidłowo zapiętymi pasami. Bezpieczny fotelik samochodowy z atestami to podstawa. Przed zakupem sprawdźcie wszelkie atesty i certyfikaty, i zapoznajcie się z opiniami o produkcie na sieci. W tym przypadku inwestujecie w bezpieczeństwo dziecka, a te jest bezcenne. W foteliku nosidełku przenosicie też noworodka z auta do przychodni. Przyda się on już od razu po porodzie, gdy przyjdzie właściwy moment na przewiezienie dziecka ze szpitala do domu.

Pierwsza wizyta u pediatry to ważny krok w dbaniu o zdrowie i rozwój dziecka. To również okazja do uzyskania wsparcia i porad od doświadczonego specjalisty. Przygotowanie do wizyty i zadawanie pytań to kluczowe elementy, które pomogą zrozumieć zdrowie dziecka i zapewnić mu najlepszą opiekę. Nie martwcie się, jeśli macie wiele pytań – pediatra jest właśnie po to, aby pomóc rodzicom dzieci i być strażnikiem rozwoju dziecka. Każdorazowo ocenia stan zdrowia dziecka i dba o jego dobrostan.

Dowiedz się, jak ubrać niemowlę na wizytę u pediatry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *