Rozmiary niemowlęce – jak powstaje rozmiarówka dziecięca

Rozmiarówka dziecięcaKochani Rodzice, wiemy jak trudno jest wybrać rozmiar ubranka dla swojej pociechy, zwłaszcza jeśli kupujecie wyprawkę dla noworodka po raz pierwszy. Rozmiary dziecięce mogą różnić się między sobą mimo tej samej nazwy. Jak połapać się w gąszczu oznaczeń producentów odzieży dla niemowląt i od razu wybrać prawidłowy rozmiar dla noworodka lub niemowlaka? Poznajcie tajemnice jakie skrywa rozmiarówka dziecięca.

Jaki rozmiar wybrać dla noworodka?

To chyba najczęściej zadawane przez młodych rodziców pytanie. Gdy malucha nie ma jeszcze na świecie, nie możecie ubranka dziecku przymierzyć i porównać z innymi ciuszkami noszonymi przez dziecko. USG wykonywane w czasie ciąży pokazuje tylko szacunkową wagę dziecka i wielkość. Często po porodzie okazuje się, że dziecko jest o wiele większe lub mniejsze. Łatwo pomylić się z rozmiarem. Zakup wyprawki dla noworodka zaczyna się najczęściej od rozmiaru 56. radzimy jednak zdecydować się na kupno części ubranek w rozmiarze 62, i części w 62. W ten sposób zwiększacie swoje szanse na trafienie w rozmiar.

Jak powstaje tabela rozmiarów dziecięcych?

Producenci ubranek używają szablonów do każdego rozmiaru od 50 do 104 w przypadku odzieży niemowlęcej. Ubranka niemowlęce są krojone na podstawie tych szablonów. Szablony w zależności od preferencji krawcowych wykonane są z papieru lub z cienkiej drewnianej sklejki. Dokładne rozmiary szablonu są spisywane w formie tabeli rozmiarów dziecięcych. Jednak materiał przyłożony do szablonu tnie ludzka ręka, która bywa nieco omylna więc może zdarzyć się, że wielkość ubranka będzie lekko odbiegać od wielkości podanej w tabeli rozmiarów dziecięcych.

Rozmiarówka niemowlęca – jak wybrać rozmiar ubranka?

Jeśli maluch nie jest już noworodkiem, czyli przekroczył czwarty tydzień życia, to znaczy, że stał się pełnoprawnym niemowlakiem i z pewnością potrzebuje nowej garderoby. Macie już początkowe ubranka dla noworodka więc znacie rozmiar początkowy. Wystarczy kupić rozmiar większy z puli danego producenta. Musicie pamiętać, że zdarza się, że rozmiar 68 jednego producenta nie będzie takie sam jak rozmiar 68 innego. Dlatego, żeby uniknąć niepotrzebnego odsyłania ubranek najlepiej trzymać się ciuszków jednego ulubionego producenta, którego rozmiarówkę już dobrze znacie.

Rozmiar ubranka a wiek dziecka

A może by tak połączyć wiek dziecka z rozmiarem ubranek niemowlęcych i w ten sposób kupować nową garderobę dla maluszka? Zdecydowanie odradzamy ten sposób robienia zakupów ciuszków dziecięcych. Każde dziecko rośnie we własnym tempie, więc na przykład rozmiar 86 niektóre dzieci osiągną około pierwszego roku życia, a inne później. Kierowanie się wiekiem jest obarczone dużym błędem. Tym kryterium często kierują się osoby, które nie mieszkają z maluszkiem, a chcą zrobić mu prezent w postaci ubranka. Czy mają inne wyjście? Tak! Mogą zapytać rodziców bobasa jaki rozmiar nosi obecnie. Mogą też napisać do sklepu z prośbą o zmierzenie ubranka. Rozmiarówka dziecięca jest do opanowania. Pomożemy!

Poczytaj jak wybrać właściwy rozmiar body dla niemowląt

Dowiedz się więcej o rozmiarze wyprawki dla noworodka

Zobacz jakie ubranka niemowlęce wybrać

 

 

 

 

 

 

 

Jak znaleźć humor na Święta Bożego Narodzenia?

Święta z dziećmi - wspólne przygotowania do Bożego NarodzeniaTen pośpiech, ten tłum, ten pęd. Czy macie wrażenie, że czas z roku na rok biegnie coraz szybciej? Kiedyś tydzień trwał 7 dni, a teraz trwa 2. Dopiero był poniedziałek, a już jest czwartek. Podobnie jest ze świętami Bożego Narodzenia. Wydaje się, że dopiero co malowaliśmy pisanki na Wielkanoc, a tutaj Wigilia puka już do drzwi. Co niektórzy znajdują nawet pierniki staropolskie pochowane po szafkach i zapomniane na rok cały. Jak w tym nieustająco pędzącym czasie znaleźć czas dla siebie i dziecka? Jak się zatrzymać i pokazać dziecku radość płynącą z tego czasu? Oto kilka prostych sposobów na bliski czas z maluchem i najlepsze Święta z dziećmi.

Jak przygotować Święta i nie zwariować? Podziel się obowiązkami

12 potraw, lśniące okna, błyszczący dom, spakowane prezenty, ciasta jak z żurnala – wymagania są spore. Deleguj zadania. Nie bierz wszystkiego na siebie. Dzieci mogą pomóc w przygotowaniach. Chociażby krojenie sałatki jarzynowej bezpiecznym plastikowym nożem pod nadzorem rodzica sprawi, że maluch poczuje się potrzebny podczas przygotować. Będzie ćwiczył krojenie, smakowanie pojedynczych jarzyn, i mieszanie łyżką. Oczywiście, zajęcie trzeba dopasować do wieku dziecka, ale zawsze można znaleźć prostą czynność, taką jak układanie klocków, pluszaków, która będzie dotyczyła najmłodszych dzieci. Ważne, że robicie to razem, wspólnie, bo liczy się właśnie ten wspólnie spędzony czas.

Włącz świąteczną muzykę i lampki

Trochę koloru i muzyki, i świat nie prezentuje się już tak szaro i ponuro. Wiadomo, że dzieci uwielbiają uczestniczyć w ozdabianiu domu. Wystarczy m tylko na to pozwolić. Pozwól dowolnie, a nie pod linijkę, ubrać choinkę. Dobrym pomysłem są naklejki na okna z postacią Mikołaja, bałwankami, śnieżynkami, choinkami, reniferami. A wszystko to w akompaniamencie świątecznych zimowych piosenek. Ozdobione okna będą się prezentowały świetnie ponieważ to właśnie dzieci je udekorowały.

Lampki choinkowe i święta z dziećmi

Świąteczne ubranka

Świąteczne piżamy, Mikołajowe pajacyki, body na Święta, kuchenne fartuszki z motywami bożonarodzeniowymi – to wszystko tworzy nastrój przed samymi Świętami. Kiczowate świąteczne sweterki stały się już tradycją w niektórych domach. Niektórzy świętują w eleganckich ubraniach, a inni wolą jednak podejść do tematu luźno i wygodnie, pojawiając się na spotkaniach rodzinnych w jaskrawym swetrze z wielką podobizną renifera Rudolfa. Każdy sposób jest dobry ponieważ jest to Twój sposób.

 

Poczytaj o innych sposobach nastrajania siebie i dzieci na Święta

Zobacz ubranka świąteczne dla noworodka i niemowlaka

Zaparcie u noworodka. Brak kupy u noworodka

Noworodek nie może zrobić kupyNa rodziców spada wiele nowych doświadczeń i obowiązków na początku ich drogi rodzicielskiej. Jednym z nich jest obserwacja kupy noworodka. Rodzice często martwią się, że wypróżnień jest zbyt dużo w ciągu doby lub martwi ich brak kupy u noworodka. Niepokój wynika z pewnością z braku doświadczenia, które będą nabywać z każdym nowym dniem z noworodkiem na pokładzie. Nic dziwnego, że najczęściej wyszukiwanym hasłem w przeglądarce internetowej jest właśnie brak kupy u noworodka. Wpisywane hasło świadczy o skali problemu i potwierdza, że rodzice mają wątpliwości od pierwszych dni po porodzie szukając pomocy również w sieci.

Jaka powinna być kupa noworodka? Brak kupy u noworodka.

Na pewno każda Mama pamięta zdziwienie na widok smółki czyli pierwszej kupy noworodka oddanej po porodzie. Jej czarny kolor i konsystencja zaskakują. Czynności higieniczne przy maluchu podczas usuwania smółki to prawdziwy chrzest bojowy jeśli chodzi o zmianę pieluszki. Niejednej z nas na ten pierwszy raz poszło całe opakowanie wilgotnych chusteczek. W tych pierwszych dniach poznajemy znaczenie powiedzenia i zdobywamy kwalifikacje w temacie: kupa po pachy. Kolejne kupki maluszka są już inne pod względem koloru i konsystencji. Zmienia się przecież dieta dziecka. Noworodek pije mleko mamy lub żywi się mlekiem modyfikowanym. Często kupka dziecka na piersi ma kolor musztardowy i jest raczej rzadka. Natomiast kupka dziecka karmionego mlekiem sztucznym może być gęstsza i może mieć ciemniejszy odcień. Wypróżnień jest naprawdę sporo – nawet do 10 razy dziennie. Jednak nie jest to z góry ustalona norma bo każde dziecko jest inne. Niektóre bobasy robią kupę co 2-3 dni, a w międzyczasie w pieluszce znajdziemy tylko mocz. Sucha pieluszka przez zbyt długi okres czasu w obrębie jednego dnia może być niepokojącym sygnałem bo dziecko może być odwodnione, i może nie spożywać odpowiedniej ilości płynów. Taka sytuacja jest zawsze powodem do kontaktu z lekarzem pediatrą.

Jak rozpoznać zaparcie u noworodka?

Liczy się tutaj nie tylko ilość wypróżnień. Należy regularnie kontrolować wagę dziecka i obserwować jego zachowanie. Rodzice sami najlepiej widzą, kiedy dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle i ewidentnie nie może zrobić kupki. Zaobserwować można prężenie się, puszczanie bąków, a brzuszek jest twardy i maluszek zanosi się płaczem. Nie pomaga noszenie na rączkach, odbijanie, ani masowanie brzuszka noworodka. Dyskomfort u dziecka widać gołym okiem. Ważne, żeby takie zachowanie skonsultować z lekarzem pediatrą i zasięgnąć profesjonalnej opinii. Najlepiej, żeby lekarz zobaczył i zbadał dziecko, aby niczego nie przegapić. Lekarz może zlecić badania krwi, badanie usg, lub wysłać dziecko do specjalisty. To, że noworodek nie robi kupki najczęściej martwi rodziców, a wątpliwości i lęki najlepiej rozwiewać w gabinecie lekarskim. I uwierzcie – wszyscy rodzice borykają się z takimi samymi problemami, pytaniami, wątpliwościami. Nie jesteście sami.

Do kiedy właściwie noworodek jest noworodkiem i kiedy staje się niemowlęciem

Zastanawiasz się co kupić na prezent dla noworodka? Przejrzyj nasze propozycje

Rymowanka dla dzieci Kret

Rymowanka dla dzieci KretKret

Nie róbmy afery,

Ale co to za trawnikowe kratery?

Czy to dżdżownicy kwatery?

Czy może biedronka przechowuje tam rowery?

Są już nie jeden, nie dwa, a cztery!

Jeż mówi, że to nornica.

Osa widziała, jak zając obok kicał.

Pies wywęszył nieopodal szczura.

Sroka przysięga, że to sprawka kocura.

Szerszeń zwala wszystko na karczownika.

No i co z tego wynika?

Kto wyjaśni te dziwne okoliczności?

Czy trawnik ma proszonych czy nieproszonych gości?

Kto przerywa zieleń trawnika

I ziemią jego połać przetyka?

Wtem z kopca czarny jegomość głowę wychyla

I rąbka tajemnicy uchyla.

Nazywam się kret i to moje kopce.

Widzę, że byliście w kropce.

Niechętnie się na powierzchni pokazuję,

Ale, że miłych Państwa szanuję,

Chętnie zamienię słów kilka z moimi współlokatorami,

Jako, że dzielimy ten sam dom całymi dniami.

Jeżyka chcę spytać o ślimaki i robale,

Bo ostatnio nie znajduję ich wcale.

Kota o humor zapytuję,

A u psa o nieszczekanie wnioskuję.

Srokę proszę o ciszę.

A do szerszenia już krótki list piszę.

Miło mi poznać Państwa osobiście.

Przepraszam, że tyle na mnie czekaliście.

Autor: Agnieszka Zas

Poznaj także bajkę o Jeżu i Kocie

Poczytaj dziecku bajkę o biznesie wśród owadów

Przeczytaj dziecku rymowany wierszyk o Kocie i Pudełkach

Wnioski z krótkiego wierszyka dla dzieci:

Ta krótka rymowanka może być startem opowieści o zwierzakach, których dziecko nie ma okazji oglądać codziennie. Kreta trudno spotkać podczas spaceru. Jego obecność potwierdzają kopce w trawniku. Opowiedz dziecku o krecie, jego zwyczajach. Wyjaśnij jak powstają kopce. Zróbcie razem popularne ciasto o tej nazwie. W Polsce krety są pod częściową ochroną gatunkową. Czarne futrzaki są bardzo nielubiane przez ogrodników.

Krótka bajka o biznesie wśród owadów

bajka dla dzieci o owadach

Owadzie interesy

Pająki z mrówkami się umówiły,

Że z pajęczych sieci szaliki na zimę będą szyły.

Były plany by poszerzyć biznes o czapki,

Ale za dużo much wpadło do pajęczej pułapki,

I nie starczyło nici na rozwój biznesu,

A mrówki nie chciały dokładać do interesu.

Pająki były odpowiedzialne za produkcję,

A mrówki za lokalną dystrybucję.

Pająki okazały się być uzdolnione,

Co udowodniły rzesze klientów zadowolone.

Sama biedronka w szerokim pajęczym szalu

Żegnała jesień bez żalu.

Ważka w lekkim kominie

Wiedziała, że zima szybko jej minie.

Osy pokupowały szalików po dwie sztuki.

Nieomal ubiegły je żuki,

Które szale w prezencie pozamawiały.

Lecz w ostatnim momencie zrezygnowały.

Z pewnych źródeł się dowiedziały,

Że te szale to pająki tkały.

Na nic były mrówek tłumaczenia,

Że producent jest bez znaczenia.

Zdecydowana większość pasikoników

Nabyła u mrówek komplet szalików.

Dochodowe przedsięwzięcie

Miało wśród owadów wzięcie.

Lokalną firmę doceniły,

I nawet polnym myszkom ją poleciły.

Okazało się, że na myszy idzie zbyt dużo tkaniny,

Więc mrówki anulowały mysie zamówienie z tej przyczyny.

Za rok planują poszerzyć asortyment o nauszniki,

Bo o nie pytały jesienią korniki.

Pająki chcą projektować także ciepłe skarpety,

Bo ciepłe skarpety chętnie kupują krety.

Plany i rozwój zostawiły na sezon zimowy,

Bo wtedy będzie czas na długie biznesowe rozmowy.

Autor: Agnieszka Zas

 

Przeczytaj także naszą rymowankę o zegarku i uciekającym czasie

Poczytaj dziecku wierszyk o kocie i pudełkach

Poczytaj bajkę o Sroce i Wronie