Zaparcie u noworodka. Brak kupy u noworodka

Noworodek nie może zrobić kupyNa rodziców spada wiele nowych doświadczeń i obowiązków na początku ich drogi rodzicielskiej. Jednym z nich jest obserwacja kupy noworodka. Rodzice często martwią się, że wypróżnień jest zbyt dużo w ciągu doby lub martwi ich brak kupy u noworodka. Niepokój wynika z pewnością z braku doświadczenia, które będą nabywać z każdym nowym dniem z noworodkiem na pokładzie. Nic dziwnego, że najczęściej wyszukiwanym hasłem w przeglądarce internetowej jest właśnie brak kupy u noworodka. Wpisywane hasło świadczy o skali problemu i potwierdza, że rodzice mają wątpliwości od pierwszych dni po porodzie szukając pomocy również w sieci.

Jaka powinna być kupa noworodka? Brak kupy u noworodka.

Na pewno każda Mama pamięta zdziwienie na widok smółki czyli pierwszej kupy noworodka oddanej po porodzie. Jej czarny kolor i konsystencja zaskakują. Czynności higieniczne przy maluchu podczas usuwania smółki to prawdziwy chrzest bojowy jeśli chodzi o zmianę pieluszki.

Niejednej z nas na ten pierwszy raz poszło całe opakowanie wilgotnych chusteczek. W tych pierwszych dniach poznajemy znaczenie powiedzenia i zdobywamy kwalifikacje w temacie: kupa po pachy. Kolejne kupki maluszka są już inne pod względem koloru i konsystencji. Zmienia się przecież dieta dziecka. Noworodek pije mleko mamy lub żywi się mlekiem modyfikowanym. Często kupka dziecka na piersi ma kolor musztardowy i jest raczej rzadka. Natomiast kupka dziecka karmionego mlekiem sztucznym może być gęstsza i może mieć ciemniejszy odcień. Wypróżnień jest naprawdę sporo – nawet do 10 razy dziennie. Jednak nie jest to z góry ustalona norma bo każde dziecko jest inne.

Niektóre bobasy robią kupę co 2-3 dni, a w międzyczasie w pieluszce znajdziemy tylko mocz. Sucha pieluszka przez zbyt długi okres czasu w obrębie jednego dnia może być niepokojącym sygnałem bo dziecko może być odwodnione, i może nie spożywać odpowiedniej ilości płynów. Taka sytuacja jest zawsze powodem do kontaktu z lekarzem pediatrą.

Jak rozpoznać zaparcie u noworodka?

Liczy się tutaj nie tylko ilość wypróżnień. Należy regularnie kontrolować wagę dziecka i obserwować jego zachowanie. Rodzice sami najlepiej widzą, kiedy dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle i ewidentnie nie może zrobić kupki. Zaobserwować można prężenie się, puszczanie bąków, a brzuszek jest twardy i maluszek zanosi się płaczem. Nie pomaga noszenie na rączkach, odbijanie, ani masowanie brzuszka noworodka. Dyskomfort u dziecka widać gołym okiem. Ważne, żeby takie zachowanie skonsultować z lekarzem pediatrą i zasięgnąć profesjonalnej opinii. Najlepiej, żeby lekarz zobaczył i zbadał dziecko, aby niczego nie przegapić. Lekarz może zlecić badania krwi, badanie usg, lub wysłać dziecko do specjalisty. To, że noworodek nie robi kupki najczęściej martwi rodziców, a wątpliwości i lęki najlepiej rozwiewać w gabinecie lekarskim. I uwierzcie – wszyscy rodzice borykają się z takimi samymi problemami, pytaniami, wątpliwościami. Nie jesteście sami.

Do kiedy właściwie noworodek jest noworodkiem i kiedy staje się niemowlęciem

Zastanawiasz się co kupić na prezent dla noworodka? Przejrzyj nasze propozycje

Poczytaj, jak ubrać noworodka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *