Krótka bajka dla dzieci Sroka i Wrona

Bajka dla dzieci Sroka i WronaGdy wrzesień październik przegania

I jesienny chłód ciepło poskramia,

Z wielkiego żółtego drzewa spadają orzechy,

Sprawiając ptakom wiele uciechy.

Pani sroka stała bywalczyni drzewa orzechowego

Znana jest z zachowania wielce natarczywego.

Upominał ją już gawron i kawka,

A dla niej nadal najważniejsza jest na zimę wyprawka.

Strąca orzechy i liście z drzewa.

Inne ptaki przegania, wyśmiewa.

Nie boi się kota bo wysoko lata,

A kot ogonem tylko ziemię zamiata.

Ona jest bliżej nieba.

Nic prócz orzechów do szczęścia jej nie trzeba.

Wrona od sierpnia na srokę obrażona.

Sroka nie wie za co i wielce zdziwiona.

Sójka już się nawet nie wtrąca w te ich awantury.

Kruk mówił, że poszło im o jakieś bzdury.

Sroka orzechy z wysokości upuszcza.

Dla myszy i nornic – tak przypuszczam.

Podobno umówiły się na podział zapasów,

Więc o co tyle hałasu?

A może to tylko plotka i pomówienia?

Czy sroka nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia?

Orzechów starczy i dla wrony, i dla sroki.

Może pewnego dnia razem polecą hen pod obłoki?

Autor: Agnieszka Zas

Krótka bajeczka dla dzieci o zwierzakach – podsumowanie

Krótka bajka dla dzieci to zawsze naprawdę dobry pomysł na spędzenie krótkiej chwili z dzieckiem tuż przed snem. Ale nie tylko. Starsze, mówiące już dzieci, mogą pytać o zwierzaki występujące w bajce, o ich zwyczaje. Dlaczego sroka czeka na orzechy spadające z drzewa? Po co upuszcza je z większej wysokości? Te pytania mogą paść w stronę rodziców, więc bądźcie gotowi by na nie odpowiedzieć i zaspokoić ciekawość pociechy.

Krótka bajka o ptakach w mieście – pytania dziecka i odpowiedzi mamy

Sytuacja przedstawiona w rymowance może mieć miejsce na skraju lasu, ale także w samym środku dużego miasta. Czy wiedzieliście, że sprytne ptaki nauczyły się zrzucać orzechy włoskie na asfaltową drogę, by wydobyć je z twardej łupiny? Dodatkowo, zauważyły, że jeśli orzech nie rozłupie się, a przejedzie po nim samochód – droga do sytego i smacznego wnętrza gotowa. Obserwując taką sytuacją od razu zauważycie, że sroki są bardzo odważne, i nie czekają długo po tym jak samochód odjedzie, tylko od razu podlatują do orzeszka aby ocenić sytuację. Jeśli orzech nie rozłupie się przy upadku z wysokości i nie przejedzie po nim samochód, sroki próbują jeszcze raz, i tak aż do skutku.

Przy drzewie orzechowym zawsze znajdziecie zainteresowanych posiłkiem: są ty wrony, gawrony, kawki, sójki, i tytułowe sroki. Czego nie zje z ziemi sroka, zostanie natychmiast wykorzystane przez gryzonie, które korzystają z resztek zostawianych przez ptaki. To wzajemny łańcuch zależności i pomocy.

Czy wiecie, że sroki są bardzo kłótliwe i potrafią wdać się awanturę z wronami właśnie o orzechy? Czasami aż lecą pióra. Przeganiają gołębie sierpówki i grzywacze, kłócą się zażarcie z wronami. Typowe awanturnice. Orzechów starcza dla wszystkich, ale sroki są bardzo asertywne i bronią swojego terenu pełnego smakołyków. Szczęśliwa sroka pilnuje upatrzonego drzewa i zaczepia inne ptaki, jeśli te zdecydują się skorzystać z orzechów.

W tej całej sytuacji przyczajony czeka kot – drapieżnik. Sroka musi dodatkowo uważać, bot kot gotów jest ją upolować, choć koty zdecydowanie wolą małe ptaszki, takie jak wróble, rudziki, i sikorki.

Po co czytać dziecku bajki?

Mama, która czyta dziecku nawet taką krótką bajkę rozwija wyobraźnię dziecka, podbija zasób słów, i uczy malucha o otaczającej przyrodzie. Nawet jeśli maluch jeszcze nie mówi, jest w wieku niemowlęcym, warto poświęcić chwilę na regularne czytanie dziecku na dobranoc, lub w czasie dnia. Dziecko będzie w stanie skupić się na tak krótką chwilę, i zdziwicie się gdy przy kolejnej wizycie w parku na spacerze pokaże Wam palcem jednego z bohaterów rymowanej bajeczki. Dodatkowo, w SzipSzop.pl mamy ogromny wybór niemowlęcych ciuszków ze zwierzątkami, a w szczególności body dla niemowląt na przykład z ptakami.

Pozytywne skutki bajeczki dla maluszka

Maluch słuchając bajki czytanej przez rodzica może pokazywać paluszkiem na ptaki na ubranku. Na spacerze postarajcie się odnaleźć skrzydlatych bohaterów rymowanki. Jeśli pogoda nie sprzyja, wyjrzyjcie przez okno i zobaczycie, że dookoła nas żyje mnóstwo zwierząt, które mają swoje zwyczaje, które warto znać. Dla nas dorosłych te zachowania w przyrodzie są doskonale znane, ale maluchy muszą się jeszcze tego świata przyrody nauczyć. Stańcie nieopodal drzewa (byleby nie w burzę) i obserwujcie co dzieje się w jego koronie. Sroka nie jest ptakiem pięknie śpiewającym – wręcz przeciwnie – wydaje z siebie skrzeczący dźwięk, który może zaciekawić dziecko. A może ułożycie razem piosenkę o sroce?

Krótkie bajki czyta się szybko, ale rozmowa na ich temat może trwać znacznie dłużej. Cały czas spędzony na czytaniu jest tego warty. Każde dziecko lubi gdy rodzic czyta mu przed snem, i jest wtedy szczęśliwe. W domu, gdzie rozbrzmiewa głos czytającego rodzina jest pełno miłości i troski.

Dla kogo jest bajka o ptakach?

Rymowanego wierszyka z przyjemnością posłucha mała dziewczynka i chłopiec. Krótka bajka rozwija podstawową wiedzę o zachowaniu ptaków na jesień, gdy orzechy włoskie zaczynają spadać na ziemię. Ciekawie jest obserwować przyrodę., warto na nią otworzyć oczy i serce.

Poczytaj dziecku przed snem naszą bajkę o Jeżu i Kocie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *