Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem?

pierwszy spacer z dzieckiem

Maluch jest już z Wami na świecie. Wyszliście ze szpitala i zdrowy chłopczyk lub dziewczynka zmienił Wasze życie na zawsze. Wszystko jest nowe, i tylu rzeczy musicie się nauczyć jako rodzice. Między innymi, czeka Was pierwszy spacer z noworodkiem. Zdrowe nowo narodzone dziecko może odbyć swój pierwszy spacer już po kilku dniach, po czasie werandowania, czyli przyzwyczajania organizmu do innej temperatury na zewnątrz. Pierwszy spacer zależy także od pory roku. Wiosną, latem, i na początku ciepłej jesieni wyjdziecie na zewnątrz szybciej niż późną jesienią i zimą. Jak ubierać noworodka na spacer? Jak przygotować dziecko i świeżo upieczonych rodziców?

Co to jest werandowanie?

Werandowanie polega na przygotowaniu dziecka do spacerów na świeżym powietrzu. Nie jest to skomplikowana czynność. Maluszka ubranego tak jak na prawdziwy spacer z noworodkiem w wózku czy w foteliku nosidełku niemowlęcym stawia się przy otwartym oknie, i w ten sposób przyzwyczaja do temperatury na zewnątrz. Należy postawić wózek w pobliżu otwartego okna, dać mu 10 minut na kontakt ze świeżym powietrzem i temperaturą inną niż w domu, po czym zabrać dziecko z chłodnego pokoju.

Nazwa procesu pochodzi od werandy, czyli zabudowanego ganku przed domem. Kiedyś noworodek przyczajał się do spacerów na werandzie przed domem, czyli popularnej przybudówce przed wejściem do domu. W dzisiejszych czasach wystarczy otwarte na oścież okno w pokoju, szczególnie zimą.

Zrezygnujcie ze spaceru i werandowania bezpośrednio po kąpieli.

Ile razy dziennie wychodzić na spacer z noworodkiem?

Częstotliwość wychodzenia na spacery zależy od pory roku i temperatury powietrza, oraz warunków pogodowych. Silny wiatr, duży mróz wyklucza pierwsze spacery z małym dzieckiem. Jego układ odpornościowy musi dojrzeć i nie warto go narażać na złapanie infekcji. Gdy temperatura wynosi powyżej 0 stopni, możecie z powodzeniem spacerować dwa razy dziennie, pod warunkiem, że uda Wam się odpowiednio ubrać noworodka, i że dziecko jest zdrowe.

Małe dziecko musi być nakarmione, przewinięte, i dobrze ubrane. W przeciwnym razie pierwsze wyjście szybko się skończy. Maluch da Wam znać podczas spaceru, że jest głodny głośnym ciągłym płaczem. Pierwszy spacer z noworodkiem to wielkie wydarzenie, i warto się do niego odpowiednio przygotować. Zimowe spacery są na pewno krótsze i rzadsze. Inaczej będzie wyglądał pierwszy spacer wiosną, a inaczej spacer z noworodkiem latem.

Jak długo ma trwać pierwszy spacer z noworodkiem?

Pewnie zaskoczy Was fakt, że pierwszy spacer z noworodkiem jest krótki. Zacznijcie od 15 minut, a każdy następny spacer wydłużajcie o kilka minut. Chodzi o stopniowe przyzwyczajanie organizmu dziecka to nowych warunków, temperatury.

Najlepiej spacerować krótko, ale kilka razy dziennie, stopniowo wydłużając czas wyjścia. Możesz też zacząć od noszenia dziecka w nosidełku foteliku do samochodu, gdy musicie udać się na kontrolę wagi noworodka do przychodni. Skorzystajcie wtedy z okazji i wszelkie pytania zadajcie lekarzowi lub pielęgniarce.

Maluszek w wózeczku

Kiedy wyjść na spacer z noworodkiem w zimie?

Jeśli Wasze dziecko przyszło na świat zimą, to pierwszy spacer noworodka odbędzie się po 2 tygodniach, po wcześniejszym werandowaniu. Przygotujcie maluszka na pierwszy spacer zimą, werandując przy otwartym oknie w odpowiednim stroju, takim jak na właściwy spacer. Ubierzcie dziecko tak samo na zimowy spacer, otwórzcie okno, i zróbcie udawany krótki spacer. Zimowe ubranka dla niemowląt są uszyte z grubszych tkanin, mają długie rękawy i nogawki. Nie wychodźcie na pierwszy spacer z dzieckiem w siarczyste mrozy i silne wiatry.

Kiedy nie wychodzić na spacery z noworodkiem?

Pierwszy spacer z noworodkiem warto odłożyć w czasie, gdy temperatura spada grubo poniżej zera. Pierwszy spacer nie będzie także bezpieczny, gdy wieje silny porywisty wiatr. W upalne dni, gdy żar leje się z nieba, także warto poczekać aż temperatura trochę spadnie, na przykład późnym popołudniem lub wieczorem. Nie wystawiamy noworodka na ostre słońce, silny mróz, i porywisty wiatr.

Pierwszy spacer noworodka wiosną

Pierwszy spacer z noworodkiem wiosną to czysta przyjemność. Przyroda budzi się do życia, panuje odpowiednia temperatura, świeci słońce. Przyzwyczajamy organizm dziecka do świeżego powietrza, temperatury innej niż w domu, i całego świata dźwięków i obrazów tak różniącego się od świata w domu. Buzię dziecka warto posmarować kremem ochronnym z filtrem przeciwsłonecznym.

Nakrycie głowy jest konieczne bo zapobiega wytracaniu ciepła. Aby ta pierwsza wyprawa życia była udana, maluszek musi być nakarmiony, pieluszka musi być sucha, a ubrania wiosenne dla dziecka odpowiednie do temperatury na zewnątrz. Pod cienki kombinezon załóżcie pajacyk niemowlęcy, a pod nim body dla niemowląt. Jeśli nie wiecie, czy zakładać body pod pajacyk niemowlęcy, to zdecydujcie się na body i koszulkę niemowlęcą w połączeniu z półśpiochami lub spodenkami niemowlęcymi.

Spacery na świeżym powietrzu z noworodkiem latem

Jeśli zastanawiacie się, jak ubrać dziecko podczas pierwszego spaceru latem, gdy ciepłe dni wypełniają kalendarz pod rząd, to macie ułatwione zadanie. Latem niepotrzebne są żadne dodatkowe warstwy, ciepłe kocyki. Na pewno przyda się nakrycie głowy, które chroni przed słońcem, i obowiązkowo krem z wysokim filtrem, by delikatna skóra noworodka była chroniona.

W słoneczny dzień unikajcie wychodzenia w samo południe, gdy słońce świeci najmocniej. Zawsze możecie postawić wózek w zacienionym miejscu, i usiąść obok na ławce, gdy maluch ucina sobie drzemkę na świeżym powietrzu.

Przed pierwszym spacerem latem zapakujcie dobrze torbę od wózka. Przydadzą się chusteczki nawilżane i pieluszki jednorazowe, gdyby trzeba było przewinąć dziecko. Możecie zabrać ze sobą zwijany przewijak przenośny, lub przewinąć maluszka w wózku głębokim.

Jesienne wyjścia na dwór po porodzie z dzieckiem

Gdy temperatura wynosi 10 stopni, najlepiej ubrać dziecko na cebulkę. Możecie mieć wątpliwości, jak ubrać niemowlę przy 10 stopniach, bo nie jest ani za zimno, ani za ciepło. Spacery z noworodkiem na początku są krótkie, więc upewnijcie się, że maluch jest właściwie ubrany.

Spacerujcie w pobliżu domu, gdyby trzeba było szybko wrócić, na przykład na zmianę pieluszki, lub gdy noworodek zgłodnieje. Chrońcie dziecko przed zimnym powietrzem w chłodnie dni, ubierając w kilka warstw. Kombinezon, czapka, okrycie szyi, cieńsze rękawiczki, odpowiednie ubranka pod spodem – to podstawa spacerów podczas niskich temperatur.

Dowiedz się, co zabrać na spacer z niemowlakiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *