Czy warto odwiedzić Borough Market w Londynie z dziećmi?

Borough Market w Londynie

Borough Market to najstarsze targowisko miejskie w Londynie niedaleko słynnego wieżowca the Shard. Łatwo poznać, że dotarło się na miejsce po ilości ludzi. Jeśli tłum zaczyna gęstnieć, a wasze nozdrza kuszą różnego typu kulinarne zapachy, to znak, że dotarliście na miejsce. Główne atrakcje Londynu, stolicy Wielkiej Brytanii, to raczej muzea (muzeum nauki, muzeum historii naturalnej, muzeum brytyjskie), pałace i parki, ale to konkretne miejsce ma swój urok i jest warte zobaczenia na przykład po drodze, gdy wybierzecie się na spacer wzdłuż Tamizy. Trzymajcie dzieci mocno za ręce, i chłońcie klimat i smaki tego miejsca. Czy warto odwiedzić Borough market w Londynie z dziećmi? Czy jest to miejsce dla dzieci?

Jak dojechać do Borough Market?

Słynny Borough Market mieści się w samym centrum Londynu pod wiaduktem kolejowym. Nie możecie nie odwiedzić targowiska będąc w pobliżu Tower Bridge, czy napawając się widokiem Big Bena, który jest symbolem miasta, w pobliżu Tower of London. Najciekawsze atrakcje Londynu to zdecydowanie nie tylko królewskie pałace i muzea, ale właśnie takie klimatyczne miejsca z jedzeniem ulicznym.

 

Najłatwiej i najszybciej dojechać do tego miejsca za pomocą doskonałego londyńskiego metra. Jeśli nie wiecie, jak poruszać się metrem po Londynie z dziećmi, nie musicie się martwić, bo korzystanie z metra jest naprawdę bardzo proste.

Możecie wysiąść na najbliższej targowisku stacji London Bridge, skąd pozostaje tylko około 3-4 minuty do przejścia pieszo do samego Borough market. Pamiętajcie, że dzieci do lat 11 nie płacą za przejazd metrem z osoba dorosłą płacącą za swój przejazd. Z dziećmi przechodzicie przez szerszą bramkę dostępną na każdej stacji metra.

W metrze jest naprawdę gorąco, więc przygotujcie się na często rozbieranie dzieci z bluz czy kurtek.

Stacja metra London Bridge - London underground

Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Londynie?

Nie musicie kupować karty Oyster. Do otworzenia bramki możecie użyć swojej karty debetowej lub kredytowej, Apple Pay, Google Pay. Nie trzeba kupować też biletu papierowego. Wystarczy, że przyłożycie kartę do czytnika przy wejściu na stację (tap in), i ponownie przy wyjściu z metra (tap out). System naliczy odpowiednia opłatę.

Do targowiska możecie dojechać także słynnymi czerwonymi autobusami, gdzie również płacicie bezdotykowo, jednak kartę odbijacie tylko podczas wejścia na pokład. Podobnie jak w przypadku londyńskiego metra, dzieci do lat 11 nie płacą za przejazd autobusami.

O Borough Market możecie również zahaczyć, jeśli kupiliście wycieczkę autobusową hop on hop off po Londynie.

Borough Market – co można kupić i zjeść w centrum Londynu?

Targowisko miejskie w Londynie to bogactwo smaków z całego świata, kolorów, i tłumy ludzi podjadających smakowitości na każdym kroku. Tu na pewno nie odpoczniecie od zgiełku miasta. Ale nie o to przecież chodzi w wizycie na tego typu targowisku, gdy zdecydujecie się na zwiedzanie Londynu od tej strony. Niestety trudno będzie wam znaleźć miejsce siedzące. Są miejsca siedzące na przykład na schodach, ale w większości przypadków będziecie jedli stojąc w dużej grupie innych osób w podobnej sytuacji. Maluchy mogą słusznie marudzić, bo nie będą mogły chwilę odpocząć przy stoliku. Jeśli nie macie wózka, to miejcie oczy dookoła głowy.

Borough market i mnóstwo osób odwiedzających to miejsce

Na samym wejściu uwagę zwraca ogromna patelnia z parującą paellą, a tuż obok stoisko ze świeżymi krabami, skorupiakami, i przeróżnymi rybami, których nazw nie jestem w stanie zapamiętać. Każde stoisko to nowe kuszące smaki na wyciągnięcie ręki. Tymczasem tę rękę macie zajętą, bo musicie dobrze trzymać dzieci, by nie zgubiły się w naprawdę olbrzymim tłumie i ścisku.

Tłum był na tyle duży, że ciężko było mi odnaleźć knajpki, które chciałam odwiedzić, a które były polecane przez blogerów oraz na Netflixie.

Oprócz typowego street food znajdziecie tutaj stoiska z warzywami i owocami, serami, truflami, i liczne drobne degustacje dla klientów.

Targ Borough market w Londynie

Borough Market- sprawdzone jedzenie- co zjeść?

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, począwszy od tradycyjnych brytyjskich fish and chips, poprzez tacos, burgery, paelle, kanapki, bułeczki, słodkie wypieki, i wiele wiele więcej. Na pewno znajdziecie także coś dla dzieci w każdym wieku.

Ja zdecydowałam się na dwa polecane miejsca.

Świeże kraby do kupienia na Borough Market

The Black Pig – smaczny londyński street food

The Black Pig było polecane przez londyńskich bloggerów i osoby odwiedzające Londyn jako smaczna miejscówka. Nie przesadzali. Wybrałam kanapkę o nazwie the Best One, z wolno przyrządzaną wieprzowiną, grillowaną ciabattą, warzywami, sosami i spora ilością świeżo tartego parmezanu na wierzch. To było pyszne, duże, sycące, ale tez i trudne do zjedzenia na stojąco bez ubrudzenia się. Samo stoisko było bardzo trudno znaleźć. W końcu, po zejściu targowiska dwa razy i nie odnalezieniu the Black Pig, zapytałam o lokalizację pracownika Borough Market, który był na tyle uprzejmy, że zaprowadził mnie na miejsce.

Obsługa The Black Pig odbiera zamówienie, przyjmuje płatność, i od razu podpisuje pudełko na waszą kanapkę waszym imieniem. Następnie czekacie w pobliżu stoiska aż pracownik wywoła was po imieniu. Trzeba dobrze nasłuchiwać, a gdy zdarzy się, że ktoś ma takie samo imię jak wy, sprawdzać zamówioną kanapkę.

Kanapka w the Black Pig na londyńskim Borough Market

Toastie w Kappacasein Dairy

Toastie to przypieczona na rumiano kanapka w chleba na zakwasie wypełniona na bogato mieszanką serów, drobniutko posiekanym porem i cebulką w małej ilości. Całość jest tłuściutka i smaczna. Kanapkę polecał Phil z programu platformy Netlix – Somebody feed Phil. Doskonały komik odwiedził to miejsce kilka lat temu i zajadał się właśnie tostem wypełnionym po brzegi serem. Na zdjęciu widać połowę kanapki, bo obsługa kroi kanapkę na pół by łatwiej było ją zjeść, lub łatwiej się było nią podzielić.

Tostowany chleb na zakwasie z mieszanką serów w Kappacasein Dairy na Borough Market w Londynie

Borough Market – w jakich godzinach jest otwarty?

Londyński Borough Market jest otwarty od poniedziałku do czwartku od godziny 10:00 do 17:00, w piątki od 10:00 do 18:00. Natomiast w soboty możecie odwiedzić targowisko od 8:00 do 17:00. Hurtownicy przyjeżdżają na targowisko w dni powszednie od 2:00 do 8:00. W niedzielę nie odwiedzicie tego magicznego tłocznego miejsca, bo targowisko jest zamknięte. Spotkacie tu tłumy turystów, ale i mieszkańców Londynu.

Na Borough Market zawsze jest tłoczno

Co zabrać ze sobą na Borough Market?

Na Borough Market musicie zabrać duży głód oraz sporo chusteczek nawilżanych lub antybakteryjnych, które przydadzą się do czyszczenia rąk waszych i dzieci. Przydadzą się także chusteczki higieniczne do przetarcia buzi. Zabierzcie też wodę do picia, zwłaszcza latem. Śmietniki są na każdym kroku targowiska więc nie będziecie musieli śmieci nosić ze sobą.

Na targowisku można płacić kartą. Bilety wstępu nie będą potrzebne, bo wejście na ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu jest darmowe. Oznakowani pracownicy targowiska są dostępni i widoczni, ale pełnią raczej role ochrony tego miejsca i pilnują porządku. Jeśli zaczniecie jeść pyszne tacos na samym środku ruchliwego przejścia, poproszą was grzecznie o przesunięcie się na bok, by nie blokować ruchu.

Borough Market i pogoda

Borough market jest większej części zadaszony jak hala, więc nie musicie obawiać się opadów deszczu i śniegu. Ten najsłynniejszy targ nie mieści się w zamkniętym pomieszczeniu, co oznacza, że nie ma duchoty. Nie będziecie też musieli chodzić po kałużach. To miejsce warto odwiedzić niezależnie od pogody i pory roku. Jednak musicie się przygotować na krótszą wizytę z dziećmi. Zwiedzanie targu w takim tłumie może być dla maluchów męczące i nudne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *