Dlaczego nie wolno przegrzewać dzieci?

dziewczynka ubrana w zimowy strój na spacer

 

Dziecko to skarb, którego zdrowie i komfort są najważniejsze dla każdego rodzica. Jednym z kluczowych aspektów opieki nad niemowlętami jest dbanie o odpowiednią temperaturę ich ciała i unikanie przegrzewania. Przegrzewanie dziecka wcale nie zapewni maluchowi tarczy obronnej przed wirusami, bakteriami, i przeziębieniem. Zwłaszcza zimą mamy tendencje do przegrzewania dzieci. W dzisiejszym artykule omówimy, dlaczego nie wolno przegrzewać dzieci i jakie kroki podjąć, aby zapewnić im komfort i bezpieczeństwo.

Przegrzewanie dzieci w chłodne zimowe dni – dlaczego nie należy przegrzewać dziecka zimą?

Dziecko ubrane w zimowy strój na spacer

Noworodki i niemowlęta nie radzą sobie jeszcze z regulacją temperatury swojego ciała tak efektywnie jak dorośli. Dlatego są one bardziej podatne na przegrzanie, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Założenie maluchowi zbyt wielu warstw ubrań prowadzi nieuchronnie do nadmiernego wydzielania potu, a to sprzyja chociażby powstawaniu potówek.

Inaczej na wiele warstw zareaguje dziecko siedzące lub leżące nieruchomo w wózku, a inaczej biegający na świeżym powietrzu przedszkolak. Organizm dziecka stara sobie poradzić w każdej z tych sytuacji. Rodzice z pewnością chcą dobrze i mają na sercu dobro dziecka, jednak przegrzewamy dzieci nałogowo wręcz. Najlepiej na bieżąco sprawdzać temperaturę ciała maluchowi.

Dostosowujcie ubiór do sytuacji i warunków atmosferycznych. Maluch ubrany w gruby zimowy kombinezon, czapkę, szalik i rękawiczki włożony do fotelika samochodowego w trakcie podróży samochodem na pewno się zgrzeje, i to bardzo. Po wyjściu z samochodu, owiany zimnym powietrzem na ogromną szansę rozwinąć przeziębienie.

Jak unikać przegrzewania dzieci?

Rodzice muszą wykonać sporo pracy zanim nauczą się jak odpowiednio do pogody ubrać w sposób prawidłowy malucha. Maluch nie potrafi powiedzieć, czy jest mu gorąco, czy zimno. Musicie bazować na własnym doświadczeniu, rodzicielskiej intuicji, i na bacznej obserwacji dziecka.

Czym się kierować? Oto nasze podpowiedzi:

Odpowiednie ubranka niemowlęce

body niemowlęce dobrej jakości

Wybierajcie lekkie ubranka dziecięce, które pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza, i jednocześnie dają swobodę ruchów. Jeśli nie wiecie jak ubrać dziecko, to zawsze świetnym pomysłem będzie ubranie malucha na cebulkę, aby łatwo dostosować ilość ubrań do temperatury panującej na zewnątrz. Ten sposób sprawdzi się o każdej porze roku.

 

Odpowiednia temperatura w domu

Upewnijcie się, że temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę, jest odpowiednia. Zbyt ciepłe lub zbyt zimne pomieszczenie może zwiększyć ryzyko przegrzania lub wychłodzenia. Noworodek i niemowlę powinno mieć na sobie jedną warstwę więcej ubrań niż wy, ale należy dostosować strój do temperatury. Jeśli lubicie mieć w domu 25C to wiadomo, że nie ubierzecie malucha w grube bluzy dresowe założone na body z długim rękawem.

Unikanie zbyt grubych kołderek do łóżeczka dziecięcego i wózka głębokiego

wybierajcie lekkie i przewiewne pościele, a unikajcie ciężkich koców lub topornych narzut, które mogą sprawić, że niemowlę przegrzeje się podczas snu, lub mimowolnie przykryje się zbyt bardzo.

Częste karmienie dziecka

Dbanie o odpowiednie nawodnienie niemowląt jest kluczowe, zwłaszcza w upalne dni. Karmienie piersią jest doskonałym sposobem na dostarczenie płynów. Dzieci odwadniają się bardzo szybko. W razie konieczności należy malucha dopajać wodą po konsultacji z pediatrą.

Unikanie ekspozycji na słońce zwłaszcza w środku dnia

W pierwszych miesiącach życia unikajcie bezpośredniego wystawiania niemowlaka na ostre słońca. Jeśli jesteście na zewnątrz, zapewnijcie maluchowi miejsce w cieniu i odpowiednią ochronę przed słońcem, na przykład krem z wysokim filtrem oraz mechaniczna ochrona czyli na przykład parasolka przeciwsłoneczna przymocowana do wózka.

Uważna obserwacja dziecka

Zwracajcie szczególną uwagę na zachowanie dziecka. Jeśli wydaje się być nadmiernie rozdrażnione, zaspane lub ma gorącą czerwoną skórę, to mogą to być sygnały przegrzania. Zawsze słuchaj swojego dziecka i reaguj. Po maluszku widać ospałość czy poczucie rozdrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *