Jak często zmieniać ubranka niemowlakowi?

Przewijanie noworodka

Można by było pomyśleć, że niemowlę, które przecież nie chodzi, nie brudzi się. Nic bardziej mylnego! Noworodki i niemowlęta ulewają, rodzice podczas karmienia także mogą rozchlapać mleko na ubrankach, a jeśli nie spotka was nic z powyższych, może wydarzyć się awaria pieluszki, która przecieknie, bo na przykład przesunie się lub jest zbyt luźno założona. Sytuacji, w których maluchy wybrudzą szybko ubranko jest sporo. Każdemu chyba przydarzyła się wpadka podczas przebierania maluszka w czyste ubranka na przewijaku, kiedy maluch zaczął siusiać tuż przed założeniem pieluszki i ubranka trzeba było od razu zmienić. To całkiem normalne i przytrafia się każdemu. Pytanie brzmi: jak często zmieniać ubranka niemowlakowi? Jak często przewijać bobasa?

Czy przewijać śpiącego noworodka?

Jeśli noworodek zasnął podczas karmienia, co zdarza się często, możesz poczekać ze zmianą pieluszki aż maluch wybudzi się. Dobrym nawykiem jest zmienienie pieluszki przed karmieniem. Wtedy maluch zawsze zasypia z czystą i świeżą pieluszką. Brudna pieluszkę zatem lepiej jest wymienić przed posiłkiem. Przewijanie dziecka wkrótce wejdzie w nawyk. Brudną pieluszkę jednorazową wyrzuć do odpadów zmieszanych, a przed założeniem nowej sprawdź czy ubranka nie zabrudziły się, zwłaszcza w okolicach, gdzie jego pieluszka dotykała body czy śpioszków. W przypadku, gdy używasz pieluszek wielorazowych, wymień dziecku pieluszkę od razu, bo stanie się zimna i ciężka. Pieluchy wielorazowe zmieniaj często, nawet kilkanaście razy na dobę w zależności od potrzeb.

Inna sytuacja jest w przypadku, gdy maluch zrobi kupę. W takim przypadku brudna pieluszka nie może pozostać na maluchu, bo grozi to odparzeniem lub nawet możliwością rozwoju infekcji na przykład pęcherza moczowego, jeśli bakterie dostana się do cewki. Brudne pieluszki z kupą należy zmieniać od razu. Użyj chusteczek nawilżanych, by usunąć pozostałości kału.

Uważaj na kikut pępowiny. Gojący się pępek musi mieć dostęp do powietrza. W przypadku pieluszki jednorazowej możesz wywinąć miejsce, w których styka się ona z kikutem. Pieluchy wielorazowe można podobnie wywinąć.

Jak prawidłowo przewijać noworodka? Instrukcja zmiany pieluszki krok po kroku

Przygotuj wygodne i bezpieczne miejsce do na przewijanie niemowlaka. Trzymaj czystą pieluszkę i czyste ubranka w zasięgu ręki. Miejsce musi być wygodne także dla ciebie. Przewijaki na łóżeczko są umieszczone akurat na idealnej wysokości dla twojego kręgosłupa. Nie trzeba się schylać. Zmianę pieluszki rozpocznij od zdjęcia starej. Wyrzuć brudną pieluszkę do kosza na odpady zmieszane.

Nigdy nie zostawiaj noworodka samego na przewijaku. Podłóż suchą i rozłożoną pieluszkę pod pupę dziecka. Rozprostuj wszystkie gumki i falbanki. Zapnij rzepy pieluszki, uważając by nie uszkodzić kikuta pępowiny. Możesz zacząć przebieranie noworodka w czyste przygotowane wcześniej ubranka.

Zmiana pieluchy u noworodka – jak często przewijać dziecko?

Ogólna zasada mówi, że przewijanie noworodka mniej więcej tyle razy ile maluch jadł jest dobrym wzorem do naśladowania. Najlepiej sprawdzać, czy pieluszka nie jest już zapełniona bo wilgotna powierzchnia może podrażniać delikatną skórę dziecka. Po zmianie pieluchy sprawdź, czy ubranka nie zmoczyły się lub zabrudziły. Częstotliwość przewijania noworodka zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim czuje oko rodzica wychwyci, że trzeba już zmienić pieluszkę, i nie czekać dłużej.

Pierwsza zmiana pieluszki u noworodka w szpitalu. Nie daj się zaskoczyć. Przewijanie noworodka dla początkujących.

Pierwsze przewijanie noworodka w szpitalu może zaskoczyć ze względu na smółkę. Smółka to pierwsza kupa dziecka po porodzie, która często szokuje bo ma czarny kolor. Przypomina czarną plastelinową papkę, którą trzeba jak najszybciej z noworodka usunąć by zapewnić dziecku komfort.

Czystymi rękami za pomocą chusteczek nawilżanych usuń smółkę ze skóry maluszka. Może cię zaskoczyć ilość chusteczek, jaką zużyjesz na tę czynność. Podłóż pieluszkę pod pupę i zapnij rzepy. Umyj ręce dokładnie pod bieżącą wodą. Pielucha zapięta zbyt mocno nie zapewni odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Z kolei pieluszka zapięta zbyt luźno sprawi, że zawartość pieluchy może wydostać się na zewnątrz.

Jak zorganizować miejsce do przewijania i przebierania malucha?

Kącik do przewijania noworodka i niemowlaka powinien być wygodny dla świeżo upieczonych rodziców i bezpieczny dla dzieci. Potrzebujecie miejsca by bezpiecznie odłożyć malucha i szybko zmienić mu ubranka i pieluszki. Dobrze, by przewijak był blisko komody czy szafy z czystymi ubrankami i zasobnika z pieluchami.

Jakie ubranka dla noworodka na zmianę wybrać ?

Dla noworodka wybierz ubranka rozpinane na całej długości. Dzięki temu unikniesz konieczności przekładania głowy maleństwa przez wąski otwór na przykład w body. Przykładem mogą być specjalnie zaprojektowane dla noworodków body kopertowe rozpinane na całej długości ubranka na boczku.

Świetnym rozwiązaniem są także pajace niemowlęce, które również rozepniesz od szyi po same kostki.

W przypadku noworodków przyda się również czapeczka kąpielowa i czapki niedrapki, wymyślone specjalnie dla nowo narodzonych dzieci.

Jakie ubranka niemowlęce wybrać na zmianę dla niemowlaka?

Niemowlę nie musi już bazować na modelach kopertowych ubranek. Rodzice z czasem opanują do perfekcji sztukę zakładania ciuszków niemowlęcych przez głowę. Body niemowlęce są wyposażone w dodatkowe zatrzaski na ramieniu, które otwór na głowę poszerzają, ułatwiając ubieranie dziecka. Niemowlak ma zatem do wyboru tradycyjne body, pajacyki niczym nie różniące się od tych dla noworodka, półśpiochy, śpioszki, które można dowolnie między sobą łączyć.

 

Dowiedz się, jak często zmieniać ubranka noworodka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *