Jak ubierać noworodka do snu?

Noworodek dziewczynka przed ubraniem do snu

Wielu rodziców zastanawia się, jak ubrać noworodka do spania, żeby zapewnić maleństwu maksimum wygody i bezpieczeństwa. Maluch budzi się często na posiłki i nie śpi w taki sposób jak dorośli. Są to raczej 3 godzinne interwały, podczas których dziecko zdąży uciąć sobie drzemkę, zjeść posiłek, a także trzeba będzie noworodkowi zmienić pieluszkę. Odpowiednie ubranka są kluczowe, aby zapewnić maluchowi komfort i bezpieczeństwo podczas nocnego wypoczynku. W tym artykule podzielimy się praktycznymi wskazówkami, jak ubrać noworodka do snu, by zarówno maluszkowi, jak i rodzicom, było wygodnie.

Jaka jest najlepsza temperatura do snu w pokoju dziecka?

Przed ubraniem noworodka do snu warto sprawdzić, jaka jest temperatura w pokoju dziecięcym. Zalecane jest utrzymanie temperatury w granicach 21 stopni Celsjusza. W zbyt ciepłym otoczeniu dziecko może się przegrzać. Należy ubierać dziecko do snu mając na uwadze jego komfort termiczny. Zbyt ciepłe ciuszki sprawią, że maluchowi ciężko będzie zasnąć. W jaki sposób poznacie, że właśnie tak się dzieje? Noworodek będzie płakał. Dotknijcie karku dziecka, i jeśli jest gorący i spocony, to oznaka, że jest mu za gorąco. Oczywiście, warto też sprawdzić, czy maluch nie ma podwyższonej temperatury, i to ona może być przyczyną płaczu.

Jeśli z kolei ubierzecie maluszka zbyt lekko, będzie mu zimno. Kierujcie się zdrowym rozsądkiem, a doświadczenie przyjdzie z czasem, i z każdym dniem spędzonym z Waszym skarbem.

Jak ubrać noworodka do spania w zależności od temperatury?

Wybierajcie ubrania o grubości dostosowanej do pory roku i temperatury. Noworodka najlepiej ubierać w warstwy, aby móc regulować ich ilość w zależności od zmian temperatury. Przykładowo, lekki kaftanik i body z długim rękawem mogą być idealne do pokoju, w którym śpi dziecko. W dzisiejszych czasach w mieszkaniach i domach raczej panuje stała temperatura sterowana elektronicznie, nie ma więc gwałtownych spadków temperatury otoczenia w nocy.

Ubierając noworodka zimą, pamiętajcie, że maluch tylko leży, więc warto założyć mu nieco cieplejsze ubrania. Do spania świetny jest pajacyk niemowlęcy, który rozpina się całkowicie. Grubsza miękka bawełna jest świetna dla tego wieku dziecka, ale też i przy starszych dzieciach. Pajacyki dziecięce są szyte do rozmiaru 104, więc dzieci mogą z nich długo korzystać. Bawełniany pajac dla dzieci daje komfort cieplny, a rodzice mają pewność, że dziecko jest odpowiednio ubrane i można je w łatwy sposób przewinąć.

Czym przykryć noworodka? Jak nie krępować ruchów dziecka?

Noworodki nie potrzebują nadmiaru kołder czy kocyków. Ograniczcie się do jednej lekkiej kołderki, która przykryje nóżki dziecka. Zawsze istnieje ryzyko, że maluch zakopie się w kołderce, co jest bardzo niebezpieczne. Miejcie malucha zawsze na oku i sprawdzajcie, jak ułożona jest kołderka czy kocyk, i czy nie zakrywa buzi. Sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka, a rodzice czuwają, by był on bezpieczny.

Jak ubierać dziecko do snu – jakie materiały i fasony wybrać?

Wybierajcie ubranka dla noworodka wykonane z naturalnych, przewiewnych oddychających materiałów, takich jak bawełna. Unikajcie syntetycznych tkanin, które mogą powodować podrażnienia skóry u noworodka i dyskomfort dziecka. Zawsze sprawdzajcie metki ciuszków. Jeśli w składzie jest 100% bawełny, to jest to idealny wybór dla najmłodszych dzieci. Skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa, i dlatego naturalne tkaniny będą najlepszym wyborem.

Jeśli chodzi o fasony ciuszków, zdecydujcie się na luźne ubranka, które zapewnią komfort snu i nie będą krępowały ruchów dziecka. Takie będą właśnie pajacyki niemowlęce, komplety śpioszków i kaftaników, jak również komplety body z półśpiochów.

Ubranka dla noworodka, a pora roku

Zimą warto zainwestować w ciepłe pajacyki z dodatkową warstwą, podczas gdy latem lekkie body z krótkim rękawem czy rampers mogą być wystarczające. Pamiętajcie, że zbyt ciepłe ubranie w gorące dni może być uciążliwe dla dziecka i utrudniać mu spokojne zasypianie, czuwanie. W ubieraniu dziecka zawsze pomaga zdrowy rozsądek. Jeśli sami nie ubralibyście się w polarową bluzę w ciepły wiosenny dzień, to maluchowi zapewne też będzie za ciepło w polarze.

Zachowanie noworodka a ubranka

Każde dziecko jest inne, dlatego ważne jest obserwowanie reakcji maluszka na założony strój. Jeśli dziecko jest całe zimne, wystarczy dodać mu jedną warstwę odzieży, a jeśli jest mu zbyt gorąco – zdjąć nadmiar ubranek lub wybrać ciuszek z cieńszego materiału. Jeśli maluch mocno płacze, dociekajcie przyczyny, bo może okazać się, że jest nią nieodpowiedni ubiór. Oczywiście są różne przyczyny płaczu, i nigdy nie należy go bagatelizować.

Koniecznie dowiedz się, gdzie najlepiej kupić wyprawkę dla noworodka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *