Czy noworodek może spać w pajacyku?

Rodzice noworodka mają ręce pełne przysłowiowej roboty, i serca wypełnione miłością. Dla świeżo upieczonych rodziców wszystko jest nowe, i uczą się swojego dziecka każdego dnia. Jeden z kluczowych dylematów rodziców dotyczy wyboru odpowiedniego ubranka do snu. Czy noworodek może spać w pajacyku? Jakie inne ubranka dla noworodka mogą służyć za piżamkę?

Ubranka do spania dla noworodka- z jakich materiałów wybierać ubranka dla najmłodszych dzieci?

Pajacyki to świetne ubranka do spania od pierwszych dni życia. Aby jednak nadawały się dla noworodka muszą spełniać pewne warunki. Wybierajcie pajacyki niemowlęce wykonane z miękkich, przewiewnych naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Unikajcie sztucznych tkanin, które mogą podrażniać delikatną skórę noworodka. Syntetyki nie sprawdzą się dla maluchów.

Bawełna jest naturalnym materiałem, który pozwala skórze oddychać, a skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna i narażona na podrażnienia. Bawełniany pajacyk to strzał w dziesiątkę.

Jakie zapięcia wybierać w pajacykach dla noworodka?

Pajacyki zalecane dla noworodków powinny mieć zapięcia na całej długości ciuszka, co ułatwia jego zakładanie i zdejmowanie. Oznacza to, że pierwszy zatrzask powinien znajdować się pod szyją, a ostatni na wysokości kostek maluszka.

Koniecznie sprawdźcie jakość zatrzasków. Podczas rozpinania i zapinania nie możecie się z nimi męczyć i siłować. Z drugiej strony nie mogą też chodzić zbyt lekko i mieć skłonności do samoistnego otwierania się. Najlepiej sprawdzić to na miejscu w sklepie przed zakupem ubranka dla noworodka, lub kupować pajacyki w sprawdzonych sklepach online, gdzie wiecie, czego możecie się spodziewać po ubranku, które przyjdzie w paczce.

Rozmiar pajacyka – spanie noworodka w odpowiednim rozmiarze

Wybierajcie odpowiednie rozmiary, aby uniknąć zbyt luźnych lub zbyt ciasnych ubranek. Pajacyki nie powinny ograniczać swobody ruchów noworodka. Ale jak wybrać rozmiar ciuszka, zwłaszcza jak maluszka nie ma jeszcze na świecie? Wyprawkę kupujecie przecież jeszcze w ciąży, tak aby cała garderoba malucha była gotowa na jego przyjście na świat.

W przypadku noworodków warto kupić dwa rozmiary na początek: rozmiar 56 i 62. Oba są odpowiednie dla tego wieku dziecka, ale z badania USG znacie tylko szacunkowe wymiary maleństwa. Rozmiar nie może ograniczać ruchów dziecka. Posiadając oba rozmiary w szafie, będziecie gotowi na każdą ewentualność.

Dlaczego wybierać pajacyki? I czym przykryć noworodka?

Przede wszystkim, pajacyki niemowlęce są łatwe w zakładaniu, co jest szczególnie ważne podczas nocnych zmian pieluszek, ale nie tylko. Młodzi rodzice przy pierwszym dziecku muszą się wszystkiego nauczyć, także ubierania bobasa.

Dzięki całkowicie rozpinanemu krojowi, wystarczy noworodka położyć na rozpiętym ubranku, a następnie zapiąć ciuszek. Tak ubranego malca kładziemy do łóżeczka i przykrywamy odpowiednim kocykiem i kołderką dostosowaną wielkością do dziecka i bezpieczną dla niego. W trakcie snu malucha będzie też Wam łatwo go przewinąć, rozpinając tylko zatrzaski w kroku i wymieniając pieluszkę, gdy zajdzie taka konieczność.

Na jaką porę roku przyda się pajacyk do spania?

Pajacyki z długim rękawem i długimi nogawkami mogą chronić noworodka przed zimnem, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. Rampersy nadają się na lato, ale pajacyki są stworzone na wiosnę, jesień, i oczywiście zimę. Wystarczy włożyć pod spód pajacyka body bez rękawków lub bardziej popularne body z krótkim rękawkiem, i świetny strój na zimę do domu gotowy!

Ubranko, w którym śpi noworodek ma znaczenie

Miękkie i naturalne materiały i luźny fason pajacyków zapewniają komfort podczas snu, pozwalając maluszkowi swobodnie poruszać się. To prawda- noworodek nie jest jeszcze mobilny, a raczej leżący. Potrzeba czasu i wielu ćwiczeń by dziecko zaczęło przewracać się na boki, z brzuszka na plecki, i ruszało się więcej. Małe dzieci potrzebują tej swobody ruchów, i nie można jej im ograniczać źle dobranymi ciuszkami. Ubranka, w których śpi maluszek powinny być super wygodne i bezpieczne.

Ogromne znaczenie ma komfort cieplny. Zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie są niebezpieczne. Ubranka na czas snu dopasujcie do temperatury panującej w pokoju, w którym śpi dziecko.

Kiedy nie zakładać noworodkowi pajacyka?

W gorące dni lepiej ubierać dziecko lekko i przewiewnie, wybierając lekkie body lub krótkie kaftaniki, aby zapewnić dziecku odpowiednią wentylację i chronić przed przegrzaniem.

Doskonałą opcją jest tutaj letnia wersja pajacyka czyli rampers niemowlęcy. Ma on krótkie rękawki i krótkie nogawki, więc daje Wam całą funkcjonalność pajacyka z dopasowaniem do pory roku, jaka jest upalne lato. To, w czym śpi noworodek latem także jest ważne, a rampers się do tej roli świetnie nadaje.

Noworodek w sypialni rodziców

Rodzice nie chcą spuszczać ze swojego skarbu oka. I słusznie. Noworodek wymaga ciągłej opieki i nadzoru. Często zapada decyzja by urządzić kącik malucha w sypialni rodziców. To dobry pomysł, bo zawsze możecie zdecydować się na łóżeczko dostawne i mieć oko na potrzeby dziecka. Poza tym, łatwo wtedy dostosować temperaturę pomieszczenia do Waszych potrzeb i wybrać odpowiedniej grubości pajacyk dziecięcy.

Czy noworodek może spać w rampersie latem? A w czym powinno spać niemowlę?

Tak, rampers to właśnie pajacyk zaprojektowany specjalnie z myślą o lecie i potrzebach najmłodszych dzieci. Rampersy również są całkowicie rozpinane i czynią cały proces ubierania dziecka szybkim i łatwym.

Dla niemowląt również proponujemy rampersy. Są one szyte aż do rozmiaru 86. Po tym rozmiarze niemowlaka przesiadają się już na poważne dziecięce piżamki.

W czym powinien zatem spać noworodek?

Jeśli nie możecie zdecydować się, w czym powinien spać noworodek, zawsze weźcie pod uwagę wygodę i bezpieczeństwo dziecka. Ubranko musi być luźne, ale nie spadające z malca. Nic nie może cisnąć i uwierać, bo takie doznania zakłócą spokojny sen. Podobnie w przyszłości będziecie ubierać niemowlę. Należy ubrać dziecko do spania stosownie do temperatury i pory roku. Rączki dziecka pozostają w pajacyku odkryte, ale to nie przeszkadza. Bezpieczny sen noworodka przynosi mu odpoczynek, ale też przyczynia się do rozwoju.

 

Dowiedz się, jak ubrać noworodka do snu?

Przeczytaj, jak ubrać noworodka w pajacyk?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *