Jak często prać ubranka dla noworodka?

Bycie rodzicem noworodka to wyjątkowe doświadczenie pełne radości, ale również wnoszące do życia wiele nowych codziennych obowiązków. Jednym z istotnych aspektów opieki nad maluszkiem jest dbałość o higienę ubranek, które nosi na co dzień. Oto nasze wskazówki dotyczące częstotliwości prania ubranek dla noworodka, przydające się, aby zapewnić mu pełną czystość i wygodę.

Pranie ubrań noworodka – jak prać ubranka dziecięce?

pranie ubrań noworodków

Noworodki mają delikatną skórę, która jest szczególnie wrażliwa na różne drażniące substancje i sztuczne materiały. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać czystość ubranek, aby uniknąć podrażnień skóry. Regularne pranie pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń, kurzu i potu.

Pamiętajcie, aby przyłożyć się do prania ubrań noworodka po raz pierwszy. Należy bezwzględnie prać nowe ubranka dla niemowląt. Pamiętajcie, że zanim trafią one do Waszego domu, przebędą długa drogę na wozach dostawczych, na półkach sklepowych, i na pewno też przejdą przez wiele rąk. Ze względu na higienę należy koniecznie prać nowe ubranka.

Najlepiej prać je osobno od ubrań osób dorosłych. Mieszane pranie z ubraniami dorosłych nie sprawdzi się, choć rzeczywiście w przypadku mieszania ubrań łatwiej jest zapełnić wsad pralki.

W czym prać ubranka noworodka?

Wybierajcie delikatne detergenty do prania, które są przeznaczone specjalnie dla dzieci. Szukajcie specjalnych oznaczeń, które informują, że dany proszek czy płyn może być używany od pierwszych dni życia. Starajcie się unikać nadmiernego używania środków chemicznych, które mogą powodować podrażnienia skóry, oraz ostrych środków zapachowych, które często są domeną płynów zmiękczających.

Częstotliwość prania ubranek dziecięcych

Ubranka noworodka, zwłaszcza te noszone bezpośrednio przy ciele czyli przykładowo body niemowlęce, powinny być prane regularnie. Zalecane jest pranie po jednym dniu noszenia w gorącej wodzie. Ubranka wykonane z bawełny zwykle można prać w wysokich temperaturach w pralce automatycznej.

Rady często jednak rozmijają się z rzeczywistością. Czasami maluchy bardzo dużo ulewają. Wtedy ubranka będziecie zmieniać nawet kilka razy dziennie, a więc potrzebny będzie ich spory zapas w szafie. Mokra tkanina kaftanika czy śpioszków niemowlęcych od razu staje się zimna i nieprzyjemna. Zmiana kompletu ubrań musi odbyć się od razu, bez czekania aż wyschnie na maluchu.

Możecie dokonać szybkiego prania ręcznego, a potem wszystkie zebrane ubranka wrzucić na krótki program do pralki. Chodzi o to, żeby plamy nie utrwaliły się.

Uwaga – alergia! Co z praniem ubranek niemowlęcych małych alergików?

Jeśli noworodek ma skłonności do alergii, zwróćcie uwagę na składniki detergentu i płynu do płukania. Wybierajcie specjalne przebadane hipoalergiczne środki, które będą łagodne dla delikatnej skóry maluszka. Pamiętajcie, że ciuszki mają bezpośredni długotrwały kontakt ze skórą dziecka. Skóra dziecka narażona na kontakt z agresywnymi detergentami, szorstkimi materiałami może zareagować negatywnie.

Nie unikajcie wysokich temperatur prania, oczywiście biorąc pod uwagę możliwości ciuszków wskazane na metce. Temperaturę prania sprawdzicie zawsze na metce przed praniem. Upranie w zbyt wysokiej temperaturze body czy pajacyka skutkuje zazwyczaj jego skurczeniem się. Takiej sytuacji chcecie uniknąć. Wysoka temperatura zabija jednak więcej drobnoustrojów.

Jak postępować w przypadku delikatnych tkanin ubranek dla noworodka?

Jeśli podana na metce temperatura prania jest niska i wskazuje na pranie ręczne, wtedy nie pozostaje Wam nic innego jak zastosować się do wskazówek producenta odzieży. Zawsze możecie wykorzystać pieluchy tetrowe i po wysuszeniu ciuszków przeprasować je poprzez materiał pieluszki. To pomoże pozbyć się drobnoustrojów.

Jak przechowywać ubranka dla noworodka i zachować porządek w szafie?

Porządek w szafie pomaga w łatwiejszym wybieraniu ubranek i utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Organizacja ubrań ułatwi także kontrolę, które z nich wymagają prania. Najlepiej posegregować ciuszki według rodzaju, czyli body kopertowe dla noworodka osobno, kaftaniki osobno, półśpiochy i śpioszki osobno, i pajacyki w osobnej szufladzie komody lub na osobnej półce.

Czy warto mieć zapas ubranek?

Mając zapas dodatkowych ubranek, zminimalizujecie presję związaną z natychmiastowym praniem. Starajcie się utrzymać odpowiednią ilość ubranek w zapasie, plus kilka dodatkowych ciuszków w o rozmiar wyższym rozmiarze nie zawadzi. Ciuszki dla noworodków w rozmiarze 56 i 62 są naprawdę malutkie, i zanim zgromadzicie cały wsad pralki może minąć trochę czasu. Dlatego właśnie warto mieć zapasowe komplety niemowlęce i mieć możliwość przebrania dziecka, kiedy tylko jest to konieczne.

Czy kupować ubrania dla noworodka do prania ręcznego?

Rodzice noworodka to bardzo zajęte i niewyspane osoby. Mają na głowie tyle obowiązków, że dokładanie im jeszcze prania ręcznego ubranek dziecka wydaje się być niehumanitarne. Jest mnóstwo ciuszków uszytych z bawełny, które możecie wrzucić do pralki. Zawsze przed zakupem sprawdźcie metkę i dowiedzcie się, co producent zaleca w przypadku danego ubranka dla niemowląt.

Dowiedz się, czy noworodek może spać w pajacyku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *