Śpioszki niemowlęce: czy te tradycyjne ubranka przetrwają napór półśpioszków i spodenek niemowlęcych?

Śpioszki niemowlęce to jedno z najbardziej tradycyjnych ubranek dla najmłodszych. To poprzednik dzisiejszych półśpiochów. Ich forma to właśnie półśpiochy połączone z karczkiem, docelowo przeznaczone do noszenia w komplecie z kaftanikiem. Pierwsze z nich dawnej zapinane były na ramiączkach na guziki. Dzisiaj guziki zostały zastąpione zatrzaskami. Tak jest po prostu bezpieczniej dla dziecka. Niektóre posiadają także rozpięcie w kroku by ułatwić zmianę pieluszki. Inne takiego ułatwienia nie mają więc by przewinąć niemowlę ubranko należy ściągnąć.

Aktualna sytuacja

Dzisiaj rodzice wolą jednak body niż archaiczny kaftanik. Tylko nieliczni decydują się na kaftanik. Zatem śpioszki stopniowo, już od jakiegoś czasu odchodzą do lamusa, popadają w zapomnienie, gubią się w czeluściach przepastnych szaf niemowlęcych. Czy to koniec epoki śpioszkowej? Czy body rzeczywiście zrewolucjonizowało świat ubranek dla niemowląt?

Na to wygląda. Body strąciło śpioszki z piedestału ubranek dziecięcych i nie uroniło przy tym ani łzy. Ciuszki te jednak tak mocno wpisały się w naszą kulturę i słownictwo, że wszystkie ubranka niemowlęce zwykliśmy potocznie, skrótowo nazywać śpioszkami. O ironio! Nawet body to śpioszki:) co równoznaczne jest z ubrankami dla malucha.

śpioszki dla niemowląt

Trzeba przyznać, że to zasłużone ubranko. To ono zakrywało szczelnie plecy dziecka, gdy niesforny kaftanik płatał figle i podwijał się. Górna część ubranka działała podobnie jak body. Dzisiaj do body rodzice chętnie zakładają półśpiochy czyli bawełniane, miękkie spodenki ze stopkami lub bez stopek. Zwykle wybiera się je na porę jesienną i zimową, kiedy stanowią kolejną warstwę stroju i gwarantują ciepło. Doskonale sprawdzają się w tej roli śpioszki welurowe i polarowe.

Czy śpioszki przetrwają? Na pewno są osoby, choć nieliczne, które zawsze wybiorą tradycyjny strój dla niemowlaka. Prognozuję jednak, choć z sentymentalnym westchnięciem, odejście śpioszków ze świata mody dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *