Śpioszki niemowlęce: czy te tradycyjne ubranka przetrwają napór półśpioszków i spodenek niemowlęcych?

Śpioszki niemowlęce to jedno z najbardziej tradycyjnych ubranek dla najmłodszych. To poprzednik dzisiejszych półśpiochów. Ich forma to właśnie półśpiochy połączone z karczkiem, docelowo przeznaczone do noszenia w komplecie z kaftanikiem. Pierwsze z nich dawnej zapinane były na ramiączkach na guziki. Dzisiaj guziki zostały zastąpione zatrzaskami, i śpiochy niemowlęce są praktycznymi ubrankami. Tak jest po prostu bezpieczniej dla dziecka. Niektóre śpiochy niemowlęce posiadają także rozpięcie w kroku by ułatwić zmianę pieluszki. Inne takiego ułatwienia nie mają więc by przewinąć niemowlę ubranko należy ściągnąć.

Czy śpioszki niemowlęce są nadal popularne?

Dzisiaj rodzice wolą jednak bodziaki z długim rękawem i z krótkim rękawem niż archaiczny kaftanik. Tylko nieliczni decydują się na kaftanik. Zatem śpioszki stopniowo, już od jakiegoś czasu odchodzą do lamusa, popadają w zapomnienie, gubią się w czeluściach przepastnych szaf niemowlęcych. Czy to koniec epoki śpioszkowej? Czy body rzeczywiście zrewolucjonizowało świat ubranek dla niemowląt?

 

Śpioszki czy pajacyk niemowlęcy?

Czym różnią się śpioszki od pajacyków dla dzieci? Śpioch nie jest traktowany jako ubranko jednoczęściowe, bo do formy pajacyka brakuje im rękawów. Pajace niemowlęce mają długie nogawki jak śpioch, ale i długie rękawy, i zakrywają całe dziecko. To ubranka z długimi rękawami i zabudowanymi stópkami, w przeciwieństwie na przykład do rampersów przeznaczonych na lato, które maja krótki rękaw i krótkie nogawki.

Rampersy zawsze będą strojami z krótkim rękawkiem. Te rodzaje ubranek przeznaczone są na różne pory roku. Jedno ubranko, takie jak pajacyk, zastępuje cały komplet ubranek. Kupując pierwszą wyprawkę dla noworodka, wypróbujcie oba rodzaje ciuszków dla bobasa.

Śpioszki i body? Czy to dobre połączenie ubranek?

Body niemowlęce strąciło śpioszki z piedestału ubranek dziecięcych i nie uroniło przy tym ani łzy. Ciuszki te jednak tak mocno wpisały się w naszą kulturę i słownictwo, że wszystkie ubrania niemowlęce zwykliśmy potocznie, skrótowo nazywać śpioszkami. O ironio! Nawet body to potocznie śpiochy, co równoznaczne jest z ubrankami dla malucha.

Bodziaki dziecięce i śpiochy dla dzieci dobrze łączą się w komplet niemowlęcy do noszenia codziennie, w domu. To wygodne ubranko niemowlęce, idealne na drzemkę i czas zabawy. Dla najmłodszych dzieci bodziaki mają kopertowe zapięcie rozmieszczone na całej długości, ułatwiające ubieranie dziecka.

Bodziaka zakładamy maluszkowi na gołe ciało, więc powinien być wykonany z jak najlepszych i najbardziej naturalnych tkanin, takich jak bawełna lub bawełna organiczna.

śpioszki dla niemowląt

Czy body niemowlęce zakłada się pod śpiochy?

Trzeba przyznać, że bodziak to zasłużone ubranko. To ono zakrywało szczelnie plecy dziecka, gdy niesforny kaftanik płatał figle i podwijał się. Górna część śpioszka działała podobnie jak body.

Dzisiaj do body rodzice chętnie zakładają półśpiochy czyli bawełniane, miękkie spodenki ze stopkami lub bez stopek, ale równie chętnie wybierają właśnie śpiochy dla niemowląt. Zwykle wybiera się je na porę jesienną i zimową, kiedy stanowią kolejną warstwę stroju i gwarantują ciepło. Doskonale sprawdzają się w tej roli śpioszki welurowe i polarowe. Mamy w przypadku śpiochów do czynienia z zakrytymi stópkami, bo na stałe są wszyte wygodne stópki z materiału. Skarpetki nie są już konieczne.

Jak przewinąć dziecko w śpioszkach?

Łatwo zmienić pieluszkę dziecku, bo śpiochy mają zapięcie w kroku, które tylko wystarczy rozpiąć, i szybko przewinąć malucha. Podobnie możecie zmienić pieluchę niemowlakowi w pajacyku. W naszym sklepie znajdziecie tylko modele rozpinane w kroku. Śpiochy dla niemowląt są jak spodenki zapinane w kroku i na ramionach, zupełnie jak ogrodniczki. Nie musicie zdejmować całego ciuszka, aby zmienić maluszkowi pieluchę.

Czy śpioszki przetrwają na rynku odzieży niemowlęcej? Na pewno są rodzice, którzy zawsze wybiorą tradycyjny strój dla niemowlaka. Starsze dzieci już nie skorzystają z modeli śpioszków, bo szyje się je tylko do rozmiaru 86. Nie jest to ubranko dla starszych dzieci powyżej pierwszego roku życia.

Dowiedz się, jak ubrać dziecko w śpioszki

Poczytaj, jakie ubranka wybrać do śpioszków: body czy kaftaniki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *