Ulewanie u noworodka

baby, sleep, small

Rodzicielstwo to niesamowite doświadczenie pełne radości, ale także wyzwań. Każda chwila z noworodkiem przynosi nowe doświadczenia, wiedzę, której wcześniej nie posiadaliście. Każdy moment z maluszkiem uczy was czegoś nowego, i stawia przed wami ogromne wyzwania. Momenty radosne przeplatają się z chwilami zwątpienia i zmęczenia z powodu braku snu nocnego. Na pewno jednym z powszechnych wyzwań, z jakimi spotykają się rodzice niemowląt, jest problem ulewania. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak radzić sobie z ulewaniem u noworodka, i jakie kroki podjąć, aby zapewnić sobie i maluchowi spokojniejsze dni.

Dlaczego dziecko ulewa? Czy winne są białka mleka krowiego?

Ulewanie u noworodków jest powszechne i może mieć kilka przyczyn. Jednym z głównych powodów jest niedojrzały układ trawienny u niemowląt. Ich żołądki i przełyk są jeszcze w fazie rozwoju, co sprawia, że łatwo jest pokarmowi cofać się. Ulewanie u noworodka jest często spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego. Około piątego miesiąca życia niemowlęcia możecie spodziewać się poprawy.

Nie jest ważne, czy dziecko karmione jest piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Niedojrzałość układu pokarmowego dziecka dotyczy niemowląt karmionych piersią i dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Nie ma tutaj rozróżnienia, i nie można powiedzieć, że karmienie mlekiem modyfikowanym powoduje ulewanie. Inne przyczyny to nadmiar powietrza podczas karmienia, zbyt szybkie jedzenie czy niemowlęcy refluks. Może mieć też alergię na białko mleka krowiego. Przyczyn jest naprawdę sporo, i jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, warto je zawsze skonsultować z pediatrą. Niepokój rodziców musi być zawsze rozwiany.

Na pierwsze wizyty patronażowe przychodzi doświadczona położna, która odpowie na wasze pytania dotyczące ulewania.

Ulewanie u noworodka i niemowlęcia – kiedy powinno niepokoić?

Ulewanie u noworodka jest często normą – to u niemowląt zjawisko fizjologiczne, ale istnieją sytuacje, kiedy warto skonsultować się z pediatrą na przykład obfite ulewanie. Jeśli ulewania są bardzo częste, intensywne, a maluch traci na wadze lub nie przybiera na wadze (w przypadku niskiego przyrostu masy ciała), należy zgłosić to lekarzowi. To może być oznaką poważniejszych problemów trawiennych.

Nie czekajcie aż sytuacja się rozwiąże sama. Jeśli kolejne regularne ważenia pokazują spadek wagi dziecka, lub gdy waga uparcie stoi w miejscu, to daje to przesłanki do szybkiej wizyty u pediatry z maluszkiem, zarówno w przypadku karmienia piersią jak i mlekiem modyfikowanym. Ważne, by malucha często ważyć i zapisywać wyniki w zeszycie. Gdy lekarz poprosi was o informacje na temat zmian wagi, będziecie mogli je bez problemu zacytować z notatek.

Jak ułatwić sobie życie gdy dziecko ulewa?

Zawsze miejcie pod ręką pieluszkę tetrowa lub pieluszkę flanelową, która możecie szybko wytrzeć buźkę dziecka. gdy nosicie dziecko do odbicia na ramieniu, swoje ubranie zakrywajcie właśnie pieluszkami lub specjalnie do tego przeznaczonym odbijakiem niemowlęcym. Odbijak niemowlęcy to specjalny śliniak ochronny na ramię rodzica, który chroni ubrania rodzica przed zabrudzeniem, a buzia dziecka dotyka czystej i miękkiej tkaniny odbijaka.

 

 

Na pewno przyda się wam także więcej kompletów ubranek, w przypadku, gdy malucha trzeba będzie szybko przebrać z mokrych zabrudzonych ciuszków.

ubranko dla noworodka do szybkiego przebrania po ulaniu pokarmu

Jak poradzić sobie z typowym ulewaniem u noworodka?

Na pewno ulewanie u noworodka martwi rodziców. Są jednak sposoby, żeby nasza działania sprawiły by ulewanie ograniczyć. Co może pomóc?

  • Karmienie w pozycji pionowej: brzmi może dziwnie, ale chodzi tu o pozycję prawie pionową, stojącą, tak by główka maleństwa nie była przechylona do tyłu lub nie leżała na płasko. Innymi słowy, podczas karmienia staraj się trzymać niemowlę w pozycji pionowej. To może pomóc w zmniejszeniu nadmiaru połkniętego powietrza, który może powodować ulewanie u dziecka. Upewnijcie się podczas wizyty położnej, że stosujecie prawidłową technikę karmienia. Położna na pewno podpowie, jak trzymać prawidłowo noworodka. Po zastosowaniu prawidłowej pozycji ryzyko ulewania spada.
  • Spokojne karmienie: zdecydowanie unikajcie pośpiechu podczas karmienia. Pozwólcie maluchowi pić mleko w swoim tempie, aż zaspokoi swój głód. Pośpiech wprowadza nerwowość, a tego nie chcecie.
  • Częste, małe posiłki: maluszek musi jeść regularnie. Noworodki jedzą bardzo często, co około 2-3 godziny. Łapczywe jedzenie może stanowić również problem.
  • Podpieranie główki dziecka w odpowiedni sposób: Noworodki nie trzymają główki stabilnie. Waszym zadaniem jest zawsze główkę noworodka bezpiecznie podtrzymywać. Upewnijcie się, że jest odpowiednio podparta podczas karmienia i po karmieniu. To może pomóc uniknąć ulewania. Możecie wykorzystać wizytę położnej na wizycie patronażowej by pokazać w jaki sposób podtrzymujecie główkę noworodka i czy robicie to właściwie. To jest czas na korygowanie błędów, wprowadzanie poprawek w technice karmienia piersią i butelką.
  • Uważna obserwacja dziecka: bądźcie czujni i obserwujcie, czy maluch nie ma innych objawów, które mogą wskazywać na poważniejsze problemy trawienne. To rodzic przebywa z maluchem przez cały czas i jest w stanie wychwycić różnice w zachowaniu, zauważyć dyskomfort bobasa, i złe samopoczucie dziecka.
  • Konsultacja lekarska: jeśli jesteście zaniepokojeni częstym i intensywnym ulewaniem, skonsultujcie się z pediatrą. Lekarz może zasugerować odpowiednie badania lub diagnozować potencjalne problemy zdrowotne. Nie szukajcie rozwiązań w internecie. Szukajcie fachowej porady u specjalisty.

Często ulewanie u noworodka- czy moje dziecko z tego wyrośnie?

Ulewanie u noworodków to częsty problem, ale zwykle nie ma się czym martwić. Układ trawienny niemowlęcia rozwija się i potrzebuje czasu by osiągnąć dojrzałość. Pamiętajcie także, że każdy maluch jest inny, i co jest normą dla jednego, może nie być normą dla innego. Cierpliwość i troska to kluczowe cechy rodziców, a wspólnie z lekarzem można radzić sobie z ulewaniami w spokojny sposób. Częste ulewanie u niemowląt, przyczyny ulewania z pewnością wyjaśni wam lekarz pediatra na pierwszej wizycie w przychodni z noworodkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *