Co zrobić żeby niemowlę spało w nocy?

niemowlę śpi przez całą noc

Dla rodziców niemowląt jednym z najważniejszych wyzwań jest zapewnienie spokojnych nocy zarówno dla swojego dziecka, jak i dla siebie. Nieprzerwany sen tracimy wraz z przyjściem maluszka na świat, i musimy przywyknąć do nowego rytmu spania dostosowanego do dziecka. Czas, w którym dziecko śpi jest naszym czasem na odpoczynek. Gdy dziecko budzi się, ten czas kończy się. To jeden z drobnych kosztów rodzicielstwa. Musicie jednak pamiętać, że głęboki sen niemowlęcia ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i rozwoju, dlatego warto poznać kilka skutecznych strategii, które pomogą maluchowi spać całą noc, albo przynajmniej próbować nauczyć go tej trudnej sztuki. Oto kilka porad, które mogą pomóc w stworzeniu spokojnych rytuałów dla niemowlęcia, które pozwolą mu się wyciszyć i zasnąć. Co zrobić żeby niemowlę spało w nocy – to pytanie, na które wszyscy rodzice chcą poznać odpowiedź.

Spokojny sen dziecka – jak stworzyć warunki do zasypiania dla dziecka?

noworodek śpi
kiedy noworodek prześpi noc

Pierwszym krokiem do zapewnienia niemowlęciu spokojnego snu jest stworzenie odpowiedniego otoczenia, warunków do bezproblemowego zasypiania. Nadmiar bodźców temu nie służy.

Każdy rodzic marzy o tym by niemowlę trochę pospało. Maluch powinien spać w cichym, zaciemnionym (niekoniecznie całkowicie ciemnym) i komfortowym pomieszczeniu. Światła mogą być zwyczajnie przygaszone. Może być zapalona mała lampka nocna o stłumionym świetle, kinkiet dający słabe rozproszone światło. W środku nocy łatwiej będzie wam trafić do maluszka, gdy zacznie płakać, lub przyjdzie pora na nocne karmienie piersią, co zdarza się często kilkukrotnie w ciągu nocy. Pokój, w którym będzie spać niemowlę powinien był cichą spokojną ostoją, w której nic nie rozprasza i nie przeszkadza.

Upewnijcie się, że temperatura w pokoju jest odpowiednia, a łóżeczko jest wygodne i bezpieczne. Maluch nie potrzebuje w łóżeczku licznych pluszaków, książeczek, zabawek. Te przedmioty mogą go rozpraszać i mogą być niebezpieczne. W jaki sposób? Mogą one zakryć drogi oddechowe malucha i doprowadzić do potencjalnie niebezpiecznej dla zdrowia i życia niemowlaka sytuacji.

 

Powtarzalne rytuały przed snem niemowlaka

Rutyna czy inaczej rytuały powtarzane każdorazowo przed snem mogą pomóc niemowlęciu zrozumieć, że nadchodzi pora snu. Takie rytuały to może być na przykład kąpiel, czytanie krótkiej bajki na głos, gdy maluszek leży w łóżeczku, kołysanie dające poczucie bezpieczeństwa, lub słuchanie spokojnej muzyki. Głośne dźwięki raczej wystraszą i wybudzą malucha, dlatego warto wyłączyć dźwięk w telefonie, ściszyć telewizor.

Świeżo upieczeni rodzice potrzebują czasu by nauczyć się rytmu niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia i wdrożyć powtarzalność – te same czynności o podobnych porach dnia, stałe pory posiłków, później kąpiel, czyli rutyna zwłaszcza wieczorem. Rola snu w życiu dziecka to nie tylko odpoczynek i regeneracja, ale także rozwój, warto więc przyłożyć się do systematyczności.

Pamiętajcie, że brak odpowiedniej ilości snu zaburza prawidłowy rozwój niemowlaka. Maluch powie wam, że chce spać zachowaniem, płaczem, ziewaniem, pocieraniem oczu, rozprażeniem. U starszych dzieci brak odpowiedniej ilości snu będzie objawiał się brakiem koncentracji.

Rodzice często zastanawiają się, dlaczego ich dziecko płacze, dlaczego nie śpi spokojnie, porównując zachowanie własnego dziecka z innymi maluchami. Jednak pamiętajcie, że dzieci są naprawdę różne, i nie ma sensu porównywać.

Karmienie przed snem – pusty brzuszek na drodze do spokojnego snu

Jeśli niemowlę jest głodne, nie będzie mogło zasnąć, a już na pewno nie będzie w stanie spać spokojnie. Dlatego ważne jest, aby przed snem zapewnić mu pełne karmienie, pełny posiłek. Maluch często budzi się w nocy, bo jest głodny. Dzieci nie dojadają bo na przykład są zbyt zmęczona i zasypiają w trakcie posiłku- karmienia piersią lub butelką, i dlatego często wybudzają się w nocy by przekąsić małe co nieco.

Dopilnujcie, by maluch najadł się do syta przed snem. Wszystko to wymaga trzymania się pewnych zasad, na przykład kąpieli odbytej odpowiednio wcześnie zawsze o tej samej porze. Nie czekajcie zbyt długo, bo maluch będzie zbyt zmęczony by dokończyć picie mleka. Potrzeby dziecka są zawsze na pierwszym miejscu, a w te potrzeby wpisuje się odpowiednio ustalony plan dnia i wieczoru, wraz z wieczornymi rytuałami.

Co zrobić, gdy niemowlę obudzi się w nocy?

Niemowlęta budzą się w nocy. To całkiem normalne i oczekiwane zachowanie małego dziecka. Warto przyjąć spokojne podejście do nocnych pobudek, bez nerwów czy frustracji. Delikatne uspokajanie, kołysanie lub przewinięcie malucha bez oświetlania pokoju dziecięcym może pomóc dziecku ponownie zasnąć. Nim się obejrzycie, przyjdzie czas by dziecko przespało całą noc, a nocne pobudki będą tylko wspomnieniem z wczesnego dzieciństwa waszego maluszka. Zdrowy sen dziecka jest tu kluczowy.

Podczas nocnego karmienia lub podczas zmiany pieluszki starajcie się utrzymać spokojną atmosferę. Unikajcie jasnego jaskrawego oświetlenia w pokoju, hałasów i stymulujących zabawek wokół dziecka, uniemożliwiających sen niemowlaka. To pomaga niemowlęciu zrozumieć, że w nocy jest pora snu, a nie pora na zabawę.

Czy ubranka do spania mają znaczenie?

Pajac dla niemowląt do spania

Tak, ubranka niemowlęce na noc mają znaczenie. Jeśli wybierzecie wygodne, naturalne ciuszki, które nie ograniczają swobody ruchów dziecka, to maluch łatwiej zaśnie. Nic nie będzie go cisnęło, żadna tkanina nie będzie gryzła sztucznością, a skóra będzie mogła oddychać. Polecamy bawełniane pajacyki dla niemowląt do spania, które rozpinają się na całej długości. Pomaga to szybko rozebrać dziecko, i przebrać w czyste ciuszki, jeśli na przykład pieluszka przecieknie, co zdarza się dosyć często.

Spanie z dzieckiem, czy osobno? Za i przeciw

Decyzja o spaniu z maluchem we wspólnym lub osobnym łóżku jest naprawdę indywidualna, i zależy od preferencji rodziców. Jeśli wybieracie wspólne spanie, upewnijcie się, że jest to bezpieczne, że nie przygnieciecie malucha. Zawsze istnieje takie ryzyko dla małych dzieci, więc może warto rozważyć bezpieczniejszą dla dziecka wersje. Możecie zawsze przystawić łóżeczko malucha lub tak zwaną dostawkę do waszego łóżka i w ten sposób pogodzić obie wersje.

Pamiętajcie, że każde dziecko jest inne, i nie ma jednego idealnego przepisu na spokojne noce i przede wszystkim na przespane całe noce. Pewnie często słyszycie, że inne dzieci przesypiają już noce, a wasze jeszcze nie. Nie martwcie się. Potrzeba czasu by niemowlę przespało całą noc. Jeśli maluch nie przesypia całej nocy, to widocznie nie jest jeszcze na to gotowy.

To proces nauki, zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Każdy rodzic marzy by niemowlę spało całą noc. Bądźcie cierpliwi i dostosujcie swoje podejście do potrzeb dziecka. Z czasem większość niemowląt zaczyna spać dłużej nocą, co przynosi ulgę zmęczonym rodzicom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *