Zasady odwiedzin u noworodka

Noworodek dziewczynka

Witamy w magicznym okresie życia, gdy na świat przychodzi noworodek i całe życie się zmienia. To wyjątkowy czas pełen radości i emocji dla rodziców oraz bliskich. Rodzice muszą przywyknąć do nowego zakresu obowiązków i nauczyć się nowej roli. Jednak zanim zaczniecie planować odwiedziny u noworodka, warto poznać kilka istotnych zasad, aby zapewnić zarówno komfort maluszka, jak i jego rodziców. Jak więc są zasady odwiedzin u noworodka?

Ustalanie terminu odwiedzin na pierwsze wizyty u dziecka

Kalendarz - ustalcie datę odwiedzin razem

Pierwszym krokiem przed planowaniem wizyty u noworodka jest uzgodnienie terminu z rodzicami. Wiadomo, że rodzina chce powitać nowego członka rodziny jak najszybciej. To zrozumiałe, zwłaszcza, że wszyscy czekali na maluszka całe długie 9 miesięcy ciąży. Pamiętajcie, że pierwsze tygodnie to okres, w którym mama i dziecko potrzebują czasu na oswojenie się z nową sytuacją.

Zapytajcie, kiedy to będzie najlepszy moment dla nich. Na młodych rodziców spadł ogrom radości, ale tez i ogrom obowiązków. Pozwólcie im się oswoić z nową rutyną. Warto zapytać, kiedy jest najlepszy moment na odwiedziny dziecka, akceptowany przez rodziców. Każdy chce zobaczyć maleństwo w pierwszych tygodniach jego życia, ale odwiedziny warto ustalić z rodzicami.

Higiena i zdrowie czyli najważniejsze czynniki – odwiedziny rodziny tylko gdy wszyscy są zdrowi

Mycie rąk przed wzięciem noworodka na ręce

Przed wizytą pamiętajcie o odpowiednich środkach higienicznych. Dokładne mycie rąk przed kontaktem z noworodkiem to podstawowa reguła, zwłaszcza jeśli planujemy trzymać noworodka na rękach. Umycie rak powinno być pierwszą czynnością po przekroczeniu progu domu. Nie oburzajcie się, gdy zostaniecie o to poproszeni przez troskliwych rodziców.

Jeśli jesteście przeziębieni lub chorzy, warto odłożyć wizytę, aby nie narażać maluszka na infekcje. Jego układ odpornościowy dopiero się kształtuje, więc celowy kontakt z wirusami i bakteriami nie jest wskazany. Coś, co wygląda jak zwykły katar przy przeziębieniu, może zaraz okazać się prawdziwą grypą. Jeśli chcecie świętować narodziny dziecka z rodzicami, poczekajcie, aż będziecie w pełni zdrowi, bez objawów jakiejkolwiek infekcji.

Długość wizyty – jak długo powinny trwać pierwsze odwiedziny u noworodka?

Długość pierwszej wizyty u noworodka

Kiedy już ustalicie termin, pamiętajcie, że wizyty u noworodka powinny być krótkie i niewymagające. Dzieci w tym wieku potrzebują spokoju i regularności, dlatego unikajmy długotrwałych odwiedzin, które mogą nadmiernie ich podenerwować. Poza tym, rodzicom także należy się czas na odpoczynek. Często nie mają czasu nawet na ugotowanie obiadu, więc dodatkowo obsługiwanie gości sprawia, że młodzi rodzice są na skraju wyczerpania.

Oczekiwania świeżo upieczonych rodziców

Podczas odwiedzin warto skupić się na potrzebach rodziców. Pomoc w drobnych obowiązkach, takich jak przygotowanie posiłku czy sprzątanie, może być cenna i doceniona. Zapytajcie, czy potrzebują wsparcia, zamiast narzucać swoje rozwiązania, lub co gorsza oczekiwać pełnej obsługi. Kobieta to nie robot. Każda mama po porodzie, w okresie połogu jest zmęczona, niewyspana.

Dobrym pomysłem jest przyniesienie kawałka ciasta z cukierni na czas odwiedzin. Odciąży to mamę w przygotowaniu poczęstunku dla gości, i będziecie mogli ten czas pędzić razem na relaksującej rozmowie.

Pierwsze odwiedziny noworodka – ciche odwiedziny

Noworodki potrzebują spokoju i snu, dlatego starajmy się być cicho podczas wizyty. Unikajcie głośnych rozmów czy hałaśliwych aktywności, które mogą przeszkadzać w ich odpoczynku. Ustawienie telefonów na tryb cichy sprawi, że żaden dzwonek czy dźwięk przychodzącej wiadomości nie wyrwie dziecka ze snu. Podniesione głosy, głośny nagły śmiech – wszystkie te bodźce mogą sprawić, że maluch zacznie płakać. Tym razem goście muszą przystosować się do sytuacji i nowego domownika.

Unikanie grupowych odwiedzin u maleństwa w domu – ograniczona liczba gości u dziecka

Warto zrezygnować z grupowych odwiedzin u noworodka. Zbyt wiele osób naraz może sprawić, że maluszek będzie się czuł przytłoczony i zaniepokojony. Lepiej postawić na kameralne spotkanie, które będzie bardziej komfortowe dla dziecka. Tłum może sprawić, że dziecko będzie bardziej zdenerwowane, a rodzice przejęci. Mniej osób w domu oznacza, że będzie ciszej, a rodzice poradzą sobie z i z dzieckiem, i z gośćmi.

Pamiętajcie, że w czasie odwiedzin u noworodka, oprócz zajmowania się gośćmi, rodzice przede wszystkim muszą dbać o dziecko, czyli przewijać, karmić, utulać do snu. Cała uwaga nie będzie skupiona na gościach, ale na maluszku.

Słuchajcie, co przekazuje wam dziecko

Podczas wizyty pamiętajcie o zachowaniu uważności i delikatności. Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, dlatego unikajcie zbyt mocnych dotknięć czy ucisku. Zwracajcie uwagę na sygnały, jakie wysyła dziecko. Gdy ma mokrą pieluszkę, dajcie znać rodzicom, że czas na przewijanie. Taka pieluszka jest cięższa i od razu zauważycie, że czas na zmianę na czysta i suchą. Jeśli maluch płacze na rękach u babci, przekażcie go rodzicom.

Odzież i zapachy a noworodek

Starajcie się ubrać lekką odzież oraz unikać mocnych perfum czy zapachów, które mogą drażnić delikatne nozdrza dziecka. Na tę jedna wizytę nie stosujcie ulubionych mocnych perfum, które mogą drażnić maluszka. Ostre narzucające się perfumy przeszkadzają także wielu dorosłym, a więc tym bardziej noworodkowi.

Nie zakładajcie bluzek z cekinami i ostrymi guzikami, które mogą przeszkadzać maluszkowi podczas noszenia na rękach lub nawet być dla niego niebezpieczne. Poproście rodziców o czystą pieluchę tetrową lub odbijak niemowlęcy na ramię, żeby zabezpieczyć swoje ubranie i położyć malucha na czystej i bezpiecznej tkaninie.

Zrozumienie harmonogramu karmienia noworodka

Noworodek karmiony piersią

Jeśli odwiedziny u malucha przypadają w czasie karmienia, dostosujcie się do rytmu karmienia dziecka. Pozwólcie rodzicom na swobodne karmienie i nie przeszkadzajcie, komentując i udzielając rad. Jeśli mama karmi piersią, z pewnością potrzebuje chwili spokoju i prywatności.

Jeśli rodzice nie czują się gotowi na odwiedziny lub zrezygnowali w ostatniej chwili, uszanujcie ich decyzję i nie naciskajcie na natychmiastową wizytę u noworodka.

Czy mogę wziąć dziecko na ręce?

Maluch na rękach u rodziców

Nie zakładajcie z góry, że rodzice z chęcią przekażą wam dziecko do trzymania na rękach, nawet zawinięte w poręczny becik. Podczas wizyty obserwujcie uważnie reakcje noworodka. Jeśli zaczyna być nerwowy lub płaczliwy, warto dać mu spokój i przekazać go rodzicom. Podczas wizyty nie spieszcie się, mówcie do dziecka sporo spokojnym cichszym tonem głosu. Dajcie sobie i maluszkowi czas na spokojne spotkanie i nawiązanie relacji. Szanujcie zdanie rodziców.

Ciocia dobra rada

Jeśli macie zamiar podzielić się radami czy sugestiami, pamiętajcie o byciu delikatnym i tolerancyjnym. Rodzice mogą mieć już swoje plany i przemyślenia oparte na doświadczeniu czy przekonaniach. Nie starajcie się za wszelką cenę przekonać ich do swoich racji i doświadczeń.

Szanujcie prywatność rodziców i maluszka. Nie wszyscy chcą pokazywać swoje dziecko w mediach społecznościowych, więc w dobrym tonie jest zapytać o zgodę przed publikacją zdjęć w sieci.

Przemyślane prezenty dla noworodka

Jeśli chcecie przynieść upominek dla noworodka, warto postawić na praktyczne i użyteczne produkty. Unikajcie zbyt dużych i ciężkich prezentów. Ogromny pluszak wielkości przedszkolaka zajmie sporą część pokoju dziecięcego i pewnie będzie zbierał tylko kurz. Spora piłka plażowa nie będzie odpowiednim prezentem na ten wiek dziecka. Rodzicom przydadzą się zawsze ubranka niemowlęce w uzgodnionym z nimi rozmiarze lub zabawki edukacyjne dostosowane do wieku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *