Co zakładać noworodkowi pod pajacyk?

Mama trzyma noworodka na rękach

Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stają świeżo upieczeni rodzice, jest odpowiednie ubieranie swojego dziecka. Często pojawiają się pytania: „Jakie ubranka niemowlęce powinnam zakładać noworodkowi?” i „Czy mój maluch jest odpowiednio ubrany?”. Szczególnie właśnie w okresie noworodkowym, gdy dziecko jest bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, wybór odpowiednich ubranek ma ogromne znaczenie, zwłaszcza takich, które zakładamy pod pajacyk niemowlęcy. Co zakładać noworodkowi pod pajacyk, aby maleństwu było ciepło i wygodnie?

Co założyć noworodkowi pod spód pajacyka?

Podstawową warstwą ubrania dla noworodka powinno być miękkie i przytulne body dziecięce, tak znana i lubiane. Wybierając body dla noworodka, zwróć uwagę na materiał, z którego kopertowe body zostało uszyte. Najlepszą opcją jest bawełna, która jest delikatna dla wrażliwej skóry niemowlaka. Body z krótkim rękawem będzie doskonałym wyborem pod pajacyk niemowlęcy, który ma przecież długie rękawki i chroni rączki dziecka przed chłodem. Bodziaki z długim rękawkiem mogą być za ciepłe, jako warstwa bazowa pod pajacyki. Jeśli więc zastanawiacie się, czy pod pajacyk zakładać body niemowlęce, to jest to świetne rozwiązanie na chłodne pory roku i zimne dni. W takim zestawie ubranko zakrywa całe dziecko.

 

Body z krótkim rękawkiem jest świetne pod pajacyk

 

Czy grubość materiału body ma znaczenie?

Grubość body pod pajacyk powinna być dostosowana do aktualnej temperatury i do pory roku. W okresie letnim nie zakłada się body pod pajacyk, bo latem to rampersy królują w szafie dziecka. Natomiast w chłodniejszych miesiącach warto sięgnąć po warstwę z grubszej bawełny. Tak zwana mięsista bawełna body dotyka bezpośrednio skóry dziecka, a dodatkowo nie podwija się na pleckach dziecka. Pajacyk wraz z bodziakiem stanowią świetny duet ubraniowy.

Nie przegrzewaj noworodka

Podczas ubierania noworodka, staraj się unikać nadmiaru warstw ubrań, zwłaszcza w cieplejsze pory roku. Zbyt ciepłe ubranie może doprowadzić do przegrzania dziecka, pojawienia się potówek, i nadwyrężenia jego systemu odpornościowego, co powoduje dyskomfort u malucha i może prowadzić do infekcji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zdecydować się na kilka cienkich warstw czyli ubieranie na cebulkę, i dostosować strój do aktualnej temperatury w pomieszczeniu poprzez zdejmowanie lub dokładanie warstw.

Co przyda się do pajacyka?

Na pajacyk możesz również założyć dziecku skarpetki lub czapeczkę, jeśli jest chłodno. Pajacyk to jednoczęściowe ubranko z zakrytymi stópkami, ale jeśli jest chłodno to na wszyte bawełniane stopki można jeszcze dodatkowo nałożyć wygodne rozciągliwe skarpetki niemowlęce. Upewnij się, że skarpetki nie uciskają stópek dziecka, a czapeczka jest miękka i nie krępuje ruchów główki. Maluchy denerwują się zwłaszcza na wiązania pod szyją, ale jeśli wybierzesz czapeczkę kąpielową z miękkim bawełnianym wiązaniem, to maluchowi będzie wygodnie.

Co mówi zachowanie noworodka?

Najważniejszym wskaźnikiem, czy dziecko jest odpowiednio ubrane, są sygnały, które maluch daje. Szybko nauczysz się je odczytywać. Jeśli maluch wydaje się być niespokojny, marudny lub przegrzany (na przykład, ma gorące czoło i kark), warto rozważyć zdjęcie jednej warstwy ubrań. Oczywiście, zawsze warto zmierzyć też temperaturę, i jeśli tylko coś wydaje się niepokojące lub budzi wątpliwości, należy skonsultować się z pediatrą.

Czy kopertowe zapięcie przydaje się?

Bodziak z zapięciem kopertowym to rewelacyjny wynalazek dla noworodka. Zatrzaski rozpinają się na całej długości ubranka, i łatwo założyć je noworodkowi. To jedno ubranko przeznaczone jest tylko dla noworodków. Body kopertowe i ich krój ułatwiają rodzicom cały proces ubierania dziecka.

Śpioszki niemowlęce czy pajacyk?

Oba ubranka mają trochę inne przeznaczenie. Pajacyk jest strojem jednoczęściowym z zabudowanymi stópkami. Nie potrzebuje już żadnego innego ubranka by stworzyć wygodny i kompletny strój dla niemowlaka. Ubranko jednoczęściowe z długim rękawem nadaje się na jesień, zimę, i wczesną wiosnę. Z kolei śpiochy niemowlęce i kaftanik także stanowią zgrany duet dla niemowlaka. Same śpiochy to jednak za mało by ubrać malucha.

Czy pajacyki to wygodne ubranka niemowlęce?

Wygodne ubrania niemowlęce do spania - pajacyki

Zdecydowanie pajacyki niemowlęce to najwygodniejsze ubranka niemowlęce i podstawowe elementy garderoby niemowlaka, które warto rozważyć do pierwszej wyprawki dla noworodka. Ciało malucha jest w nich całe zakryte, otulone bawełnianą tkaniną. Modele rozpinane pajacyków są super komfortowe, posiadają praktyczne rozpięcie do samego dołu ciuszka, tak więc łatwo zmienić pieluszkę dziecku.

Jak łączyć ubranka niemowlęce?

Ubieranie noworodka to ważny element opieki nad maluchem. Wybierając odpowiednie ubranka i dostosowując ich ilość i jakość do warunków, zapewnisz swojemu dziecku komfort i bezpieczeństwo. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc z czasem lepiej poznasz jego potrzeby i preferencje dotyczące ubrań. Nie tylko preferencje malucha, ale przede wszystkim swoje własne. Gdy wybierasz pajace niemowlęce zawsze zwracaj uwagę, czy są wykonane z naturalnych tkanin, i czy zatrzaski są dobrej jakości.

Pajacyki łącz z bodziakami, które w zimne dni zapewnią maluszkowi ciepło i komfort. Wiemy doskonale, że kompletowanie wyprawki to ogromne wyzwanie. Pajacyki jednak przydadzą się nawet dla starszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *