Po co pieluchy tetrowe do szpitala?

Pieluchy tetrowe

Kiedy zbliża się moment narodzin dziecka, rodzice gorączkowo przygotowują się na przyjście maluszka na świat. Wspólne przygotowanie do porodu zbliża partnerów do siebie. Oprócz najważniejszych rzeczy, takich jak wyprawka dla noworodka czyli ubranka niemowlęce i wózek, warto rozszerzyć listę wyprawki o inne przydatne dla dziecka produkty. Takimi produktami są pieluchy tetrowe, które choć mogą wydawać się przeżytkiem w dobie nowoczesnych i łatwych w użyciu pieluch jednorazowych, nadal znajdują swoje miejsce w wyprawce do szpitala. W tym artykule omówimy, po co pieluchy tetrowe do szpitala na czas porodu pakować do torby i zabierać ze sobą. Czy przydadzą się w trakcie porodu?

Pieluszki jednorazowe a pieluszki tetrowe

Pieluchy tetrowe w trosce o planetę i środowisko naturalne

Jednym z głównych powodów, dla których warto rozważyć zabranie pieluch tetrowych do szpitala, jest troska o środowisko naturalne. Pieluchy jednorazowe generują ogromne ilości odpadów, co ma negatywny wpływ na naszą planetę. Pieluchy tetrowe są wielokrotnego użytku, co oznacza, że można je prać i używać wielokrotnie. To znacząco zmniejsza ilość odpadów produkowanych przez pieluchy jednorazowe i przyczynia się do ochrony środowiska. Jeśli więc stawiacie na ekologię i troskę o planetę, to pieluszki tetrowe są właśnie dla was.

Zużyte pieluszki tetrowe i jednorazowe trafiają finalnie do tego samego kosza na śmieci z odpadami zmieszanymi, ale różni je czas używania. Pampers jest w użyciu przez góra kilka godzin, a tetra starcza na bardzo długo. Po zakończeniu swojej roli jako pielucha dziecięca, może być używana na przykład jako doskonale chłonąca wilgoć szmata do mycia okien.

Jeśli jednak materiałowe pieluszki was przerosną w szpitalu – nie martwcie się – ktoś bliski może przywieźć inne pieluszki do szpitala.

 

Jakie są pieluchy wielorazowe?

Skóra niemowląt jest bardzo delikatna i wrażliwa. Pieluchy tetrowe są zazwyczaj wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, co sprawia, że są miękkie i delikatne dla skóry dziecka. Nie zawierają substancji chemicznych, które mogą powodować podrażnienia czy alergie, jak to czasem ma miejsce w przypadku pieluch jednorazowych.

Innym aspektem, który warto wziąć pod uwagę wybierając rodzaj pieluch dla waszej pociechy jest ekonomiczna strona używania pieluch tetrowych. Tak jest po prostu taniej. Choć początkowo inwestycja w zestaw pieluch tetrowych może wydawać się większa niż zakup pieluch jednorazowych, to po czasie może okazać się oszczędniejszą opcją. Pieluchy tetrowe można używać wielokrotnie, a po okresie pieluchowania można je wykorzystać jako ściereczki do sprzątania lub ręczniki. To oznacza mniej wydatków na pieluchy w przyszłości.

Tetrowe pieluchy – kiedy użyjecie pieluch tetrowych?

Pieluchy tetrowe są łatwe w użyciu i lekkie, co sprawia, że nie obciążają zbytnio torby szpitalnej. Ponadto, mogą posłużyć jako otulacz, kocyk lub prześcieradło w sytuacjach awaryjnych. Są więc wielozadaniowe i wygodne w użytkowaniu.

Pielucha tetrowa stanowi ochronną barierę pomiędzy naszym dzieckiem, a jakąkolwiek powierzchnią, na której chcemy położyć malucha do przewinięcia lub przebrania w czyste ubranka. Nie zapominajcie o nich podczas kompletowania wyprawki, bo naprawdę przydają się od samego początku już po porodzie. Szpitalna wyprawka bez nich jest niekompletna. Pieluszkę tetrową przerzucacie też przez swoje ramię by położyć na nim dziecko do noszenia, usypiania, lub do typowego odbicia po posiłku.

Mięciutkiej pieluchy możecie tez użyć za każdym razem do wytarcia dziecku buzi, gdy uleje pokarm, a także usunąć nią nadmiar śliny.

Kompletowanie wyprawki to proces, który trochę trwa, i warto do listy dodać tetrowe pieluchy.

Podsumujmy. Kiedy użyjecie pieluchy z tetry?

 • Do wytarcia buzi maleństwa
 • Do podłożenia na każdą powierzchnię, na której chcecie malucha przebrać lub przewinąć
 • Do położenia na ramieniu by położyć na nim noworodka
 • Do przykrycia noworodka w upalne letnie dni

Jak spakować torbę do szpitala do porodu?

Torbę do szpitala spakujcie znacznie wcześniej jeszcze w trakcie ciąży, by uniknąć niepotrzebnego stresu na początku akcji porodowej. Akcja porodowa rozpoczyna się nagle i nie ma wtedy czasu na pakowanie się. Przed rozpoczęciem pakowania zróbcie listę rzeczy, które na pewno muszą z wami pojechać do szpitala.

Będziecie potrzebowali kartę przebiegu ciąży i dowód osobisty, które zostaną sprawdzone już podczas przyjęcia do szpitala na szpitalnej izbie przyjęć. W torbie znajdą się najpotrzebniejsze rzeczy, które będą potrzebne podczas całego pobytu na oddziale porodowym i poporodowym. Bliska osoba może zawsze dowieźć potrzebne rzeczy.

Pamiętajcie by zapakować majtki poporodowe oraz wkładki laktacyjne, jeśli planujecie karmienie piersią. Produkty te zajmują niewiele miejsca w torbie do szpitala na czas porodu, a mogą bardzo się przydać.

Na samym początku przydadzą się także mokre chusteczki nawilżane, którymi będziecie wycierać pupę dziecka. Świeżo upieczona mama wykorzysta wygodne koszule nocne, jak również wcześniej spakowane przybory toaletowe.

Oto lista rzeczy, by wyprawka do szpitala była kompletna. Co zabrać do szpitala ze sobą w pierwszej kolejności?

 • Karta przebiegu ciąży
 • Dowód osobisty
 • Oznaczenie grupy krwi i posiadane wyniki badań mamy
 • Wygodne koszule nocne dostosowane do karmienia
 • 3 pary skarpetek do szpitala dla mamy
 • Kilka wkładek laktacyjnych
 • Drobne przekąski dla mamy i dla osoby towarzyszącej podczas porodu (jest duże prawdopodobieństwo, że oboje zgłodniejecie, bo akcja porodowa może trwać kilkanaście godzin)
 • Szare mydło lub ulubione delikatne kosmetyki zwłaszcza te do pielęgnacji krocza po porodzie
 • Para rękawiczek niedrapek dla maleństwa – świetnie sprawdzą się na początek by noworodek nie podrapał sobie buzi
 • Ubrania dla mamy na czas powrotu do domu
 • Podstawowa wyprawka dla noworodka do szpitala potrzebna w danym momencie, a w niej: ubranka, kosmetyki do pielęgnacji oraz pieluchy tylko na czas pobytu w szpitalu. Weźcie pod uwagę warunki pogodowe panujące podczas pobytu w szpitalu.

Jak prać pieluszki wielorazowe?

Pieluszki wielorazowe należy prać zgodnie z przepisem prania umieszczonym na metce produktu lub na opakowaniu. W przypadku tetry lub flaneli jest to najczęściej pranie w 90C. Do prania produktów dziecięcych używajcie specjalnych płynów i proszków przeznaczonych dla dzieci od pierwszego dnia życia. Inaczej będziecie prali kolorowe pieluchy, a inaczej produkty białe. Jeśli tetry używacie tylko do wycierania śliny z buzi noworodka lub jako podkład o przewijania, możecie prać pieluchy razem z ubrankami dla niemowląt.

Pieluchy tetrowe nadal mają swoje ugruntowane miejsce w wyprawce szpitalnej. Są ekologiczne, delikatne dla skóry noworodka, ekonomiczne i wygodne w użyciu. Choć pieluchy jednorazowe są popularne i wygodne, warto rozważyć korzyści płynące z użycia pieluch tetrowych, zarówno dla środowiska, jak i dla komfortu i zdrowia dziecka. Zabranie ich ze sobą do szpitala to dobry krok w kierunku bardziej zrównoważonej i świadomej pielęgnacji niemowlęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *