Do czego służy śliniak?

Duży śliniak na maluchu

Każdy rodzic wie, że pierwsze miesiące życia niemowlaka to czas intensywnego rozwoju i odkrywania świata. Jednym z wyzwań, z jakimi rodzice muszą się zmierzyć, jest nadmierna ilość śliny, którą maluchy produkują. Drugim jest rozszerzanie diety i wprowadzanie nowych pokarmów do jadłospisu maluszka. Dlatego też śliniak dla niemowląt stał się nieodłącznym elementem wyprawki dla niemowlaka. W tym artykule wytłumaczymy, do czego służy śliniak niemowlęcy i dlaczego jest niezbędny dla każdego malucha.

Śliniak dla dziecka – czy jest potrzebny dla niemowlaka?

Jednym z głównych zadań śliniaka jest ochrona ubrania niemowlaka przed zmoczeniem i zabrudzeniem. To wasza tarcza ochronna przed ciągłą zmiana ubranek po każdym posiłku. Maluchy często i chętnie wkładają wszystko do buzi – od swoich rączek po różne przedmioty, jak zabawki czy kocyki. W efekcie wydzielają dużą ilość śliny, która może namoczyć ubranie w ciągu kilku chwil. Śliniak niemowlęcy pełni funkcję bariery między skórą dziecka a ubraniem, chroniąc je przed wilgocią i ewentualnymi podrażnieniami skóry spowodowanymi przez mokre ubranie.

Podobnie podczas spożywania posiłków w ciągu dnia. Na śliniaku ląduje zupka, obiadek, rozmiękczone chrupki. Śliniak przyjmuje to wszystko, co normalnie wchłonęłoby ubranko, takie jak body niemowlęce.

 

Czy śliniak zapobiega podrażnieniom skóry dziecka?

Niemowlęta mają bardzo delikatną skórę, która jest szczególnie podatna na podrażnienia i odparzenia. Nadmierna wilgoć na skórze pochodząca na przykład ze śliny czy z rozlanego soczku, szybko może prowadzić do tych problemów. Śliniak dziecięcy działa jako bariera ochronna, która utrzymuje skórę dziecka suchą, jak również chroni ją przed podrażnieniami. Dzięki temu maluch może czuć się komfortowo i swobodnie, bez ryzyka wystąpienia dyskomfortu spowodowanego wilgotnymi ubraniami.

Rodzaje śliniaków dla dzieci

Podczas wybierania śliniaka dla niemowlęcia warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, materiał, z którego jest wykonany śliniaczek dla dzieci ma znaczenie. Śliniak powinien być miękki, delikatny dla skóry i jednocześnie łatwy do prania. Wybierając śliniak, upewnijcie się, że jest on odpowiednio dopasowany do wieku dziecka, aby zapewnić maksymalną ochronę. Śliniaki mają bowiem różne rozmiary, począwszy od wielkości dla noworodka, a skończywszy na dużym śliniaki dla starszego dziecka.

Jeśli macie do wyboru klasyczny śliniak wiązany i śliniaki bawełniane zapinane na rzep, wybierzcie raczej te drugie.

Do czego służy śliniak z kieszonką i czy zbiera resztki jedzenia?

Śliniak ma wspierać przy samodzielnym spożywaniu posiłków i podczas chociażby ząbkowania. Chroni ubranka dziecięce przed zniszczeniem, i powstawaniem plam, które trudno usunąć, na przykład plam po dżemie z czarnej porzeczki czy jagód.

Śliniak z kieszonką przy krawędzi materiału jest świetnym rozwiązaniem do nauki jedzenia. Kieszonka wyłapie spadające okruchy, części warzyw z zupy czy chrupek. Trudniej będzie zabrudzić ubranie.

Śliniak dla niemowlaka: czym powinien się wyróżniać?

Mama karmi niemowlę w śliniaku, który zasłania całe ubranko

Śliniak wykonany z bawełny podszytej ceratką wyróżnia się z tłumu śliniaków dla dzieci. Z powodu nieprzemakalnego materiału zupa czy herbatka nie przedostaną się do ubranka dziecięcego i delikatnej skóry dziecka.

Zwróćcie także uwagę na regulację zapięcia śliniaka. Mowa tu o rzepie, i o tym czy jest wystarczająco duży by poszerzyć otwór na szyję. W zamian otrzymujecie suche ubranie dziecka podczas karmienia i niczym nieskrępowaną naukę samodzielnego jedzenia.

Zawsze możecie też zdecydować na śliniak jednorazowy dla malucha. To świetne rozwiązanie na przykład na czas podróży, wyjazdów wakacyjnych, gdzie nie będziecie mieli możliwości uprania śliniaczka wielorazowego.

Jaki śliniak wybrać dla malucha?

Najczęściej polecany jest śliniak na rzep podszyty praktyczną ceratką. Taki śliniaczek pełni funkcje ochronną i zabezpiecza strój bobasa przed zabrudzeniem. Musi być miękki, nie sztywny. Sprawdźcie też, czy można go prać w wyższych temperaturach.

Śliniak z materiału. Czy wybierać śliniaki bez ceratki?

Śliniaki dla dzieci, które nie są podszyte ceratką mają zazwyczaj inną konstrukcję. Szyte są z podwójnej warstwy materiału, dzięki czemu dobrze chronią przed zabrudzeniem. Producenci korzystają z różnych materiałów, ale zwykle jest to miękka frotka zszyta podwójnie i tworząca miękką grubą warstwę ochronną. Spróbujcie sami, czy taki rodzaj śliniaka dla dziecka będzie wam odpowiadał.

Ile śliniaków dla niemowlaka kupić

Ilość śliniaków, które należy kupić dla niemowlaka na początek, może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb. Te przydatne akcesoria należy często prać, więc potrzebujecie ich całkiem sporo. Sugerujemy zakup od 6 do nawet 10 sztuk śliniaków na początek. To daje pewien zapas, gdyby wszystko poszło nie tak jak trzeba podczas posiłków malucha, ale również pozwala na regularne pranie, jeśli jest to konieczne.

Trzeba pamiętać oczywiście, że ilość śliniaków może zmieniać w miarę jak dziecko rośnie i zmienia swoje nawyki. Ważne jest również, aby zawsze dbać o czystość śliniaków i regularnie je prać, aby zapewnić higienę dziecku. Śliniaczki zużywają się w ciągłym praniu, stając się twarde, sprane, zużyte i poplamione. Wtedy także będzie konieczna wymiana i zakup nowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *