Czy niemowlak potrzebuje półśpioszki

Niemowlak i półśpiochy

Wraz z przyjściem nowego członka rodziny na świat często pojawiają się pytania dotyczące opieki i wygody niemowlaka. Jednym z tematów, który może zastanawiać rodziców, jest kwestia stosowania półśpioszków. Czy naprawdę są one niezbędne w wyprawce niemowlęcej, czy może jednak lepiej zdecydować się na tradycyjne śpiochy? Czy niemowlak potrzebuje półśpioszki do wygodnego stroju i kompletu z body dla dzieci?

Czy półśpiochy niemowlęce są konieczne w wyprawce dla noworodka?

półśpiochy z bodziakiem w komplecie

Półśpioszki stanowią doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o wygodę maluszka. Ich luźny fason zapewnia swobodę ruchów dziecka, co może być istotne zwłaszcza dla niemowląt, które dopiero uczą się kontrolować swoje ruchy i je koordynować. Brak sztywnych elementów czy zapięć pozwala na naturalne rozciąganie się i poruszanie, co sprzyja rozwijaniu zdolności motorycznych. Nawet skarpetki niemowlęce nie są tu potrzebne, bo stopki są wszyte na stałe w te bawełniane spodenki dziecięce.

 

Półśpiochy są najwygodniejsze do wyprawki dla noworodka na początek, bo są łatwe do założenia dziecku. Jesli półśpiochy uzupełnicie o body kopertowe, to uzyskujecie kompletny strój dziecięce. Półśpiochy sprawdzą się doskonale w pierwszych miesiącach życia dziecka, ale także dla starszych dzieci. Szyje się je do rozmiaru 98.

Czy kupując ubranka niemowlęce lepiej wybrać śpiochy czy półśpioszki?

Oba ubranka mają nieco inne zastosowanie. Półśpiochy dziecięce to bawełniane spodenki ze stopkami. Natomiast śpioszki dla dzieci maja jeszcze zakrytą całą klatkę piersiową, z zapięciami na ramieniu. Śpioszki dadzą dziecku zatem więcej ciepła.

W obu ubrankach jest całkiem inny sposób na zmianę pieluszki. W śpioszkach przewijanie zaczynamy od rozpięcia zatrzasków w kroku. To tam właśnie znajdują się wygodne napki, które mają za zadanie ułatwiać proces przewijania maluszka. Nie musicie ściągać całych śpiochów by założyć niemowlęciu czystą pieluszkę. Podczas zmiany pieluszki rozpinacie tylko napki.

W przypadku półśpiochów musicie ubranko zdjąć z dziecka, by zmienić pieluszkę. Naszym zdaniem, obu ubranek nie powinno zabraknąć w garderobie niemowlaka.

Kiedy kupować śpioszki niemowlęce?

Śpioszki dziecięce są świetne na jesień, zimę, i wczesną wiosnę. Dają dodatkową warstwę tkaniny wokół brzuszka i klatki piersiowej malucha. Są dodatkowo rozpinane na całej długości nogawek. Przydadzą się maluszkowi od rozmiaru 56. Jeśli dziecko nosi rozmiar ciuszków przykładowo 74, to rozmiar śpiochów wybierzecie także 74.

Od jakiego rozmiaru zacząć?

W pierwszych tygodniach życia noworodkowi przyda się rozmiar 56 i 62. To najmniejsze dostępne rozmiary ubranek dla noworodków. Kupując wyprawkę, warto zakupić oba rozmiary w rozsądnej ilości sztuk, bo z rozmiaru 56 maluszek szybko wyrasta. Noworodek najczęściej ma w szafie i aktywnie używa tych dwóch rozmiarów.

Co wybrać: półśpiochy niemowlęce czy śpioszki?

Ostateczna decyzja dotycząca używania półśpioszków czy tradycyjnych śpiochów niemowlęcych powinna zależeć od indywidualnych preferencji rodziców oraz potrzeb i komfortu dziecka. Każde niemowlę jest inne, dlatego warto obserwować reakcje maluszka na różne rodzaje ubranek i dostosować wybór do jego potrzeb.

W trakcie zakupów warto zastanowić się nad kilkoma pytaniami: Jakie są warunki atmosferyczne w danej porze roku? Jakie są preferencje mojego dziecka? Czy zależy mi na łatwości przewijania? Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Najważniejsze to zapewnić dziecku wygodę, bezpieczeństwo i dostosować ubiór do jego indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *