Boże Narodzenie z noworodkiem

Pierwsze Boże Narodzenie z noworodkiem to szczególny moment w życiu rodziny. Jak zorganizować te Święta tak, aby były magiczne i bezstresowe zarówno dla maluszka, jak i dla rodziców? Dziś podzielimy się kilkoma wskazówkami na udane i spokojne świętowanie w gronie najbliższych z nowym członkiem rodziny. Z naszymi wskazówkami do wigilijnego stołu będziecie siadać spokojni, wypoczęci i zrelaksowani, a w okresie świątecznym poradzicie sobie ze wszystkimi wyzwaniami.

Gdzie spędzić Boże Narodzenie z noworodkiem?

Odpowiedź brzmi: gdzie tylko chcecie. Jeśli nie macie ochoty na duże rodzinne spotkania, to nie zmuszajcie się do nich, zwłaszcza po porodzie, i w zupełnie nowej dla was sytuacji. Każdy zrozumie, że podczas tych pierwszych świąt chcecie być sami dla dobra dziecka i dla własnego komfortu. Pierwsze święta z niemowlakiem są magiczne i możecie je spędzić, jak tylko sobie wymarzycie, chociażby w waszym domu tylko z dzieckiem.

Jeśli czujecie, że duże spotkanie w gronie rodziny to właśnie to, czego potrzebujecie, to upewnijcie się, że nikt w gronie osób spotykających się wokół wigilijnego stołu nie jest chory, i śmiało dołączcie do hucznego świątecznego świętowania. Możecie skrócić pobyt na wigilijnej wieczerzy, jeśli maluszek będzie zmęczony, a wy wyczerpani opieką. Zazwyczaj jednak noworodki zasypiają z przerwami na pobudkę na mleczny posiłek. To świetna okazja by podzielić się z rodziną waszym przemyśleniami, doświadczeniami z ostatniego czasu, i powspominać przy stole.

Tworzenie własnych tradycji Bożego Narodzenia z dzieckiem

 

Boże Narodzenie to idealny czas na tworzenie rodzinnych tradycji. Możecie zdecydować się na wspólne przygotowywanie ozdób choinkowych, czytanie świątecznych książek dla dzieci, lub nawet organizowanie własnych, małych uroczystości z udziałem najbliższych. Oczywiście pomysł dotyczy starszych dzieci, ale starsze niemowlęta, i nawet noworodki uczestniczą również w tego typu aktywnościach. Tworzycie własną rodzinną świąteczną historię.

Świąteczne dekorowanie domu z maluchem

Dekorowanie domu to część uroku świąt. Wybierzcie dekoracje, które są bezpieczne dla maluszka. Unikajcie świec, a zamiast tego postawcie na miękkie pluszaki (na przykład renifery, skrzaty) czy kolorowe girlandy, które mogą zaciekawić nawet noworodka. Szklane bombki i małe dzieci to niezbyt udane połączenie. raczkujące niemowlę może chwycić szklana bombkę w rączkę i wypadek gotowy! Tego nie chcecie. Wizyta na szpitalnym oddziale ratunkowym nie jest najlepszym wspomnieniem ze Świąt.

Planowanie świątecznych dni z noworodkiem

Zadbajcie o harmonogram Świąt, uwzględniając przede wszystkim potrzeby noworodka. Stworzenie harmonijnego planu dnia z uwzględnieniem drzemek i karmień pomoże uniknąć nadmiernego stresu dla dziecka i rodziców. Rodzice wiedzą najlepiej kiedy maluch zasypia, kiedy jest głodny, a więc najlepiej ułożą spokojny plan dnia, szczególnie tak ważnego jak wigilia.

Świąteczne ubranka dla noworodka

Boże Narodzenie w Polsce to czas, kiedy zima pokazuje swoje naturalne oblicze ze śniegiem i mrozem. Dobrze jest zaopatrzyć się w ciepłe ubranka dla noworodka, które jednocześnie będą prezentowały się zjawiskowo na maluszku. Do wyboru macie mnóstwo eleganckich ciuszków nawet w rozmiarze 56, ale także wygodnych ciuszków z charakterystycznymi motywami świątecznymi. Co powiecie na czerwone body, na którym dumnie prezentuje się Święty Mikołaj? A może pajacyk z reniferem i elfami? Ubranka świąteczne są dostępne w różnych rozmiarach i wzorach, i pomogą wam wprowadzić świąteczną atmosferę do domu.

 

Pamiętajmy jednak, że dziecku ma być przede wszystkim wygodnie. Ważne, by maluch nie był przegrzany, czyli nie można go ubrać zbyt ciepło, by do tego stanu nie doprowadzić. Warto porozmawiać też gospodarzami spotkania wigilijnego i poprosić o nie podwyższanie temperatury pomieszczeń do zbyt wysokiej. Najważniejsze by noworodek czuł się komfortowo.

Prezenty dla noworodka na pierwszą gwiazdkę

Podarunki dla noworodka mogą być zarówno praktyczne, jak i symboliczne. Zastanówcie się nad książkami, pamiątkowymi ozdobami, czy ubrankami z motywem bożonarodzeniowym. Może to być na przykład bajka z imieniem dziecka, albo album z jego pierwszymi zdjęciami. Może być to rączka maleństwa odciśnięta w masie gipsowej lub solnej. Przydadzą się także mądre zabawki edukacyjne. Warto zapytać rodziców przed Świętami, czego potrzebuje dziecko, a co już ma.

Świąteczna gonitwa a noworodek

Boże Narodzenie może dostarczać wiele nowych bodźców dla noworodka. Monitorujcie jego reakcje i dostosowujcie się do jego potrzeb. Jeśli widzicie, że maluszek jest przemęczony, pozwólcie mu na chwilę spokoju w cichym pomieszczeniu. Możecie wyjść z pokoju, gdzie przebywają goście na karmienie. Uprzedźcie dziadków (jeśli to z nimi spędzacie wigilię), że będziecie potrzebowali spokojnego pomieszczenia do przewijania, usypiania, utulenia w płaczu. Z bliskimi rozmawiajcie otwarcie o waszych potrzebach. Odwiedziny z małym dzieckiem u rodziny będą przebiegać na pewno inaczej niż w poprzednim roku. Przygotować Święta można z myślą o noworodku.

Pomoc w przygotowaniu Świąt z dzieckiem

Nie wahajcie się prosić o pomoc. Boże Narodzenie z noworodkiem to wyjątkowy okres, a wsparcie od bliskich czy przyjaciół może znacząco pomóc w zorganizowaniu świąt. Pomoc da wam spokój, chwilę na odpoczynek i złapanie dystansu. Małe dziecko wprowadza nowy porządek w domu, bo teraz wszystko należy dostosować do malucha. Szczególnie ważne jest jednak, żeby rodzice nie usiedli umęczeni i źli do stołu świątecznego.

Jak cieszyć się ze Świąt z noworodkiem?

Świętowanie Bożego Narodzenia z noworodkiem to czas radości, miłości i nowych doświadczeń. Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli stworzyć wyjątkowe święta, pełne spokoju i uśmiechów. Pamiętajcie, że każda rodzina jest inna, więc dostosujcie te rady do swoich własnych preferencji i potrzeb. Wesołych Świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *