Pajacyki dla niemowląt wracają w wielkiej formie

pajacyk do spania

Pajacyki dla niemowląt znowu w modzie! Jak to się stało? Co przyczyniło się do nagłego wzrostu zainteresowania pajacykami? Były już one przecież od dawna popularnymi ubrankami do spania dla najmłodszych. Dlaczego właśnie teraz sprzedaż tych ubranek wzrosła tak gwałtownie, i ubranko niemowlęce jest tak chętnie wybierane dla dzieci? Czy lepiej wybierać śpiochy niemowlęce czy pajacyki? Powraca odwieczne pytanie zadawane sobie przez rodziców podczas kompletowania wyprawki dla noworodka i niemowlaka: śpiochy czy pajacyk?

Otóż wszystkiemu winni są dorośli. Nie wiadomo, czy pozazdrościli maluchom wygodnych jednoczęściowych piżam do spania? A może po prostu wpadli w obecnie panujący trend ubierania się tak samo, jak ich własne dzieci? Pomysł jednoczęściowego kombinezonu dla dorosłych chwycił i przerodził się w mnóstwo ciekawych projektów. Pajace dla dorosłych najczęściej jednak nie mają doszytych stopek i mają kaptury. Często stylizowane są na zwierzątka: na przykład, kaptury mają doszyte uszy misia.

Dodatkowo, elementy graficzne nawiązują do łapek, łatek, i innych zwierzakowych pomysłów. Pajacyk do spania dla niemowląt nie posiada kapturka, który przeszkadzałby maluchowi w spaniu i zabawie. Posiada też wszyte stopki, które zastępują skarpetki. Nie jest w przeciwieństwie do kombinezonów dla dorosłych zapinany na zamek. Wykorzystuje wygodne i bezpieczne zatrzaski, czyli napki.

 

Dlaczego pajac jest wygodny dla niemowlaka?

To ubranko zaprojektowano tak, by rozpinało się od samej szyi aż po same kostki. Wystarczy rozpięty ciuszek rozłożyć na płasko na przewijaku czy w innym bezpiecznym miejscu, i odziać malucha w pajacyk, zapinając tylko zatrzaski. System zapinania na zatrzaski doskonale sprawdza się również podczas przewijania dziecka. To jedno ubranko zastępuje cały komplet ubranek.

Nie trzeba ubranka zdejmować, i nie trzeba nawet rozpinać całego pajacyka – wystarczy rozpiąć zatrzaski od pasa w dół, by w prosty i szybki sposób przewinąć maluszka. Modele rozpinane zawsze sprawdzają się w przypadku małych dzieci. Ponadto, zaletą pajacyka jest fakt, iż jest on ubrankiem jednoczęściowym i stanowi kompletny strój do spania.

Na wysokości pasa nie znajdują się dodatkowe warstwy tkaniny, jak na przykład w półśpioszkach, spodenkach, czy śpioszkach zestawionych z kaftanikami. Nic się nie podwija – tkanina w dobrze dobranym rozmiarowo dla dziecka pajacyku pozostaje na swoim miejscu przez cały czas, gdy bobas ma go na sobie.

Zawsze przed zakupem porównujcie obecnie posiadany rozmiar pajacyka, z rozmiarem, który zamierzacie kupić. Jeśli jest to ubranko tego samego producenta, to kupno większego rozmiaru będzie strzałem w dziesiątkę.

Czasami rodzice zastanawiają się nad wyborem śpioszków i pajacyka, nie wiedząc, który ciuszek dziecięcy wybrać. Warto kupić oba i sprawdzić samemu, który jest najwygodniejszy dla waszej pociechy.

Dlaczego pajac nie do końca jest wygodny dla osoby dorosłej?

Taki kombinezon to fajny wybór na zimowe dni. To ciepły, wygodny, jednoczęściowy strój pozwalający na wyróżnienie się stylem, pomysłem i umożliwiający zabawę modą. Jednak problem pojawia się przy konieczności skorzystania z toalety.

Często kombinezony mają zapięcia na zamek tylko od szyi aż do kroku. Kombinezon w takim wypadku trzeba ściągnąć. Oczywiście jest to całkowicie wykonalne, ale czy wygodne? Kombinezon bawełniany dla dorosłych wygląda przezabawnie, odmiennie, i wyróżnia nas z tłumu zwykłych tradycyjnych piżamowców.

Dlaczego pajace niemowlęce są szyte najczęściej do rozmiaru 86?

Wielu rodziców narzeka, że pajacyki można znaleźć tylko do rozmiaru 86, czyli dla dziecka w wieku od roku do półtora roku. A co ze starszymi maluchami? W SzipSzop.pl posiadamy także większe rozmiary, takie jak 92, 98 i 104 jednak najczęściej rodzice powyżej rozmiaru 86 wybierają piżamki dwuczęściowe. Dzieje się tak z takiego samego powodu, dla którego pajace dla dorosłych nie są tak do końca dla nich praktyczne.

Maluchy w tym wieku zaczynają naukę korzystania z nocnika. Łatwiej jest zdjąć szybko spodenki piżamy dziecięcej i zająć miejsce na nocniku, niż rozpinać cały rząd zatrzasków, zdejmować nogawki i stopki. Piżamki dwuczęściowe w pewnym wieku zaczynają być po prostu bardziej praktyczne w użytkowaniu.

Co wybrać dla dziecka: śpiochy czy pajacyk?

Pajacyk z długim rękawem to ubranko jednoczęściowe, przy tym kompletne, co oznacza, że nie potrzebujecie dokładać żadnego dodatkowego ciuszka, by strój był kompletny. Pajacyki maja krój kombinezonów, i są tylko wykonane z cienkiej tkaniny w przeciwieństwie do zimowych kombinezonów. Możemy założyć go na gołe ciało, a równie dobrze pod pajacyk można założyć body niemowlęce. Pajacyk niemowlęcy zakrywa całe dziecko.

Pajacyki charakteryzują się długimi rękawami, bo pajacyk z krótkim rękawem nazywa się rampers. Te ubrania niemowlęce sprawdzą się jesienią, zimą, i wiosną. Latem warto wybrać lekkiego i przewiewnego rampersa.

Śpiochy niemowlęce zawsze potrzebują kompana w postaci body dla dzieci lub kaftanika niemowlęcego, który ma kopertowe zapięcie. W przeciwnym razie maluch będzie miał gołe ręce, ramiona, część klatki piersiowej, i ubranko nie spełni swojej funkcji.  Całe dziecko nie będzie zakryte.

Śpioszki niemowlęce mają rozpięcie w kroku, podobnie jak pajacyki, więc pieluszkę dziecku zmienia się w dokładnie ten sam sposób w obu ubrankach. Wystarczy rozpiąć praktyczne zatrzaski i można przewijać niemowlę.

Oba ubranka mają nogawki z zabudowanymi stópkami, co znaczy, że maluch ubrany w obojętnie który z obu ciuszków, leży z zakrytymi stópkami.

Kompletując pierwszą wyprawkę, zapewne nie wiecie, które ubrania niemowlęce będą bardziej odpowiednie dla Waszej pociechy. Najlepiej samemu sprawdzić, czy wolicie śpiochy czy pajacyk. Rodzaje ubranek w wyprawce zależą tylko od Waszych upodobań. Przetestujcie, i zdecydujcie sami. Zwykle jednak wybieracie łatwiejsze rozwiązania, a w tym przypadku będzie to pajac dziecięcy.

 

Dowiedz się jak ubrać dziecko do snu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *