Wyprawka kąpielowa dla noworodka

Wyprawka dla noworodka na czas kąpieliKąpiel noworodka to często całkiem stresująca czynność, szczególnie dla rodziców, którzy robią to po raz pierwszy. Jeszcze nie nabrali wprawy w noszeniu malucha, karmieniu, odbijaniu, a jeszcze trzeba się stać ekspertem od kąpania. Czy odpowiednio trzymam dziecko? A może woda jest za ciepła albo za zimna? Czy płyn do kąpieli nie uczuli bobasa? Tyle pytań kłębi się w głowach rodziców i tyle nowych umiejętności do zdobycia przed nimi.

Najważniejsza jest wanienka

Bez wanienki ani rusz. Do wyboru mamy wanienki profilowane, z leżaczkiem, z miejscami na kosmetyki pielęgnacyjne, oraz zwykłe proste wanienki. Niektóre modele mają wbudowane specjalne wzory antypoślizgowe na dnie. Bardzo fajnym gadżetem jest składany stojak na wanienkę. Dzięki stojakowi wanienka od razu jest na odpowiedniej wysokości, a osoba myjąca malucha nie musi się schylać tylko może wygodnie dokończyć kąpiel. Stelaż pod wanienkę oszczędza kręgosłupy rodziców. Stojak można złożyć na płasko, zupełnie jak deskę do prasowania i usunąć z widoku. Zwykła wanienka doskonale spełni swoją rolę.

Czym wytrzeć dziecko po kąpieli?

Do tego celu świetne są ręczniki z kapturkiem. Projekt opiera się na zwykłym ręczniku, do którego przyszyto trójkąt z tkaniny tworząc w ten sposób miejsce na główkę dziecka. W takie okrycie kąpielowe zawiniemy całe dziecko, tworząc tym samym bezpieczny i ciepły otulacz. Mokra główka bezpiecznie spoczywa w kapturku. Oczywiście głowę dziecka trzeba cały czas w odpowiedni sposób podtrzymywać. Potrzebne będą dwa okrycia kąpielowe dla niemowląt. To produkty uszyte najczęściej z grubej froty lub termofroty, a więc chłonne. Wchłaniają bardzo szybko wodę ze skóry noworodka. Są miękkie więc nie podrażniają skóry. Zazwyczaj do samego czubka kapturka przyszyty jest materiałowy wieszaczek na ręcznik. Wysuszone w suszarce elektrycznej będą zawsze przyjemnie miękkie i szybko gotowe do ponownego użycia. Zanim jednak włożycie ręcznik do suszarki, sprawdźcie na metce jakie są zalecenia producenta.

Kosmetyki do kąpieli dla niemowląt

Wybór kosmetyków dla najmłodszych jest naprawdę ogromny. Warto wybierać te, które nie są przeładowane chemią. Niewłaściwie dobrany kosmetyk potrafi podrażniać skórę, uczulać. W konsekwencji maluch czuje się bardzo niekomfortowo bo skóra swędzie, piecze, pali. Im krótszy skład, tym lepiej. Sieć jest pełna rankingów kosmetyków dla niemowląt, ale pewnie każdy musi sprawdzić sam, który z nich nie uczula maluszka, dlatego nie polecamy tutaj żadnego konkretnego płynu do kąpieli lub mydełka. Rodzice doskonale poradzą sobie również bez wszelkich myjek i gąbek. Po kąpieli skórę nawilżamy lub natłuszczamy kremem, balsamem lub oliwką dla niemowląt. Im mniej chemii użyjemy, tym lepiej. Dodatkowo, w przypadku noworodka wkracza temat pielęgnacji pępka. Dopóki kikut nie odpadnie do pielęgnacji przyda się specyfik zalecony przez lekarza pediatrę.

Temperatura wody podczas kąpieli noworodka

Tutaj od pierwszej kąpieli dziecka przyda się termometr. Z czasem nabiera się wprawy i od razu rozpoznaje się właściwą temperaturę, która wynosi około 37C. Woda nie może być za zimna, ani zbyt gorąca dlatego termometr jest całkiem sensownym zakupem. Sprawdzanie temperatury wody ręką, nadgarstkiem, łokciem może być bardzo mylące.

Ubranka po kąpieli

O ubrankach na czas spania pisaliśmy w odrębnym artykule. Po kąpieli najwygodniejsze dla noworodka są jednoczęściowe pajacyki rozpinane na całej długości. Rozpięty ciuszek wystarczy rozłożyć na przewijaku, położyć na nim maluszka i z łatwością ubrać. Po kąpieli nakłada się na głowę dziecka bawełnianą czapeczkę kąpielową, która chroni bobasa przed zmarznięciem i wchłania ewentualne resztki wilgoci po kąpieli. Są dwa typy czapeczek kąpielowych: wiązane pod szyją oraz zakładane typu smerfetka. Przyda się kilka sztuk czapek kąpielowych.

Podsumowanie:

Wanienka

Stojak/stelaż pod wanienkę

2 okrycia kąpielowe czyli ręczniki dla niemowląt

Płyn do mycia lub mydełko przeznaczone do użycia od pierwszych dni życia

Balsam, krem lub oliwka po kąpieli

4 czapeczki kąpielowe

Komplet pajacy, np. 4 sztuki

Termometr do wody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *