Ile kosztuje suszenie ubranek w suszarce automatycznej?

Dostajemy od Was dużo pytań o suszarkę do ubrań. Najczęściej pojawia się pytanie o koszt cyklu suszenia ubranek. Czy rachunki za energię dużo wzrosną? Dlatego specjalnie dla Was zrobiliśmy test z watomierzem, który pokazał ile naprawdę kosztuje suszenie w suszarce do ubrań. Watomierza używa się do mierzenia poboru mocy czynnej. Watomierza nie oszukasz – watomierz prawdę Ci powie. Ten aparacik wykorzystuje się do znalezienia winowajcy zbyt wysokich rachunków za prąd w gospodarstwie domowym. Sprzęt podłącza się po kolei do wszystkich domowych urządzeń i sprawdza, ile mocy pobierają, i ile kosztuje ich codzienne użytkowanie. Oto koszt suszenia w suszarce elektrycznej.

Założenia testu – ile ubranek będziemy suszyć?

W celu przeprowadzenia tego testu suszyliśmy ubranka w suszarce automatycznej Bosch EcoLogixx 7. Trafiło do niej pranie z pralki o pojemności 9kg. Pranie było odwirowane na programie używającym 1200 obrotów. Program prania trwał 1 godzinę i 3 minuty – program krótki dla tkanin mieszanych. Temperatura 40C. Do suszarki trafiły między innymi bawełniane piżamki dziecięce firmy Mrofi. Producent ubranek dla niemowląt Mrofi wyraźnie zaznacza na metkach, że nie można tych piżamek suszyć w suszarkach. Jednak my to robimy od lat, wielokrotnie i piżamkom nic nie jest. Nie zmniejszają się, nie kurczą, nie dziurawią przy gumce w pasie i przy ściągaczach nogawek spodni i rękawów bluzki.

Jak wygląda watomierz przed włączeniem cyklu suszenia?

Watomierz jak widać na zdjęciu jest wyzerowany i gotowy do pomiaru. Suszarka jest zapakowana ubrankami i gotowa by zacząć na programie o nazwie Do Szafy.

Watomierz na starcie mierzenia poboru mocy suszarki do ubrań

Suszarka do ubranek gotowa do pracy

Ile kosztuje cykl suszenia ubrań w suszarce automatycznej? Jaki jest koszt suszenia w suszarce?

Wskazania watomierza pokazują, że suszarka przedłużyła program suszenia do 3 godzin i 41 minut. To długo, ale tyle było jej potrzeba by wysuszyć ilość włożonych ciuszków. Ilość pobranej w tym czasie energii to 1,568KWh. Według naszej taryfy 1KWh kosztuje 60 groszy. Zatem nasz cykl suszenia kosztował 1,568×0,6=0,9409. Jeden cykl suszenia kosztuje 94 grosze. Koszt suszenia ubranek możecie obliczyć samodzielnie mnożąc uzyskany przez nas wynik przez stawkę za 1KWH w Waszej taryfie. Dane pochodzą z roku 2019.

 

Watomierz pokazujący ile prądu pobrała suszarka

 

Poczytaj czego nie wolno robić podczas suszenia ubranek niemowlęcych w suszarce

Poznaj cenę ubranek. Ile kosztuje wyprawka dla noworodka, którą być może wysuszysz w suszarce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *