Wyprawka na czas

Stare chińskie przysłowie wymyślone w Polsce mówi:

Kto zostawia wszystko na ostatnią chwilę,

Pozostaje daleko w tyle.

Czy sprawdza się ono w przypadku wyprawki dla noworodka?

Wyprawka dla noworodka kompletowana odpowiednio wcześniej

Data porodu jest tylko orientacyjna bo maluch może przyjść na świat miesiąc przed terminem lub zupełne po terminie. Co więcej, rzadko zdarza się poród idealnie w punkt jak zaznaczono kółeczkiem na kalendarzu. Kompletowanie wyprawki zajmuje trochę czasu i wymaga sporych nakładów finansowych.

Załóżmy, że jesteśmy całkowicie wyluzowani, nie lubimy zakupów nawet tych ubraniowych, i stwierdzamy, że na zakup wyprawki mamy jeszcze czas bo do porodu zostało przecież aż trzy tygodnie.

Gdzie tu się spieszyć?

Jakiś pomysł na wózek świta w głowie, wyobrażenie łóżeczka także jest, a sklepy przecież pękają w szwach od ubranek dla noworodka i prócz dwóch niedziel w miesiącu zapraszają z otwartymi ramionami. Czy nawet jednej otwartej niedzieli od roku 2019.

Po co ten pośpiech?

Ubranka dla noworodka kupione przed porodem

I nagle bach, podczas spokojnej kolacji zaczynają się skurcze bo maluchowi najwyraźniej śpieszy się na świat by poznać rodziców. Tysiąc myśli przebiega przez głowę.

Dlaczego nie zabrałam się za to wcześniej?

Zamiast skupić się na powitaniu dziecka na świecie skupiasz się na tym, czego Ci brakuje. Dodatkowo, delegujesz zadania partnerowi, teściowej, mamie, babci, siostrze więc dużo decyzji zapada poza Tobą. Kupują przypadkowe produkty, w przypadkowych sklepach według przypadkowego gustu i upodobań, po przypadkowych i nie zawsze atrakcyjnych cenach.

Metaforycznie pisząc: niby buty to buty, ale czy będzie Ci w nich wygodnie jeśli ktoś inny je za Ciebie przymierzył i kupił?

I tu znowu wkracza znane chińskie przysłowie wymyślone w Polsce:

Kto gotowy za wczasu,

Ten ma czas na kawę i wyjście do lasu.

W najgorszej sytuacji są chyba rodzice wcześniaków. Małe rozmiary ubranek takie jak rozmiar 50 czy nawet mniejsze nie są dostępne w każdym sklepie i od ręki. Można je kupić w niewielu sklepach i to przeważnie internetowych. Dochodzi do tego czas oczekiwania na dostawę ubranek.

A jakby przewinąć taśmę do początku i zrobić wszystko inaczej?

Wyprawka w wersji budżetowej to w dużej mierze wyprawka kupowana dużo wcześniej, na polowaniach cenowych. Kupując wcześniej masz wpływ na cenę i samodzielnie wybierasz to, co Ci najbardziej odpowiada. Nie zdajesz się na cudzy gust, upodobania. Kontrolujesz ubywające finanse bo pieniądze przeznaczone na wyprawkę wydajesz stopniowo. Mniej bolą stopniowe wydatki niż jednorazowy duży wydatek na ubranka, wózek, fotelik, łóżeczko niemowlęce. Gotowość materialna na przyjście malucha na świat daje poczucie spokoju, bezpieczeństwa, usuwa niepotrzebny stres. Wyprawka gotowa wcześniej niesie tą gotowość i spokój.

Słyszę w tłumie głosy, że kompletowanie wyprawki przed czasem przynosi pecha.

Tutaj stare chińskie przysłowie wymyślone w Polsce mówi:

Kto wierzy w przesądy,

Ten niech szybko zmieni poglądy:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *